Predčasniatka bojujú o život, ich mamy o každú kvapku mlieka

kika/redakcia 0

Každé jedenáste bábätko sa narodí predčasne. Namiesto prvého priloženia na prsník sa v nemocnici začína boj o jeho život. Na bonding nie je čas. Dojčenie na požiadanie nie je možné, lebo bábätko ostáva v inkubátore dlhé týždne, niekedy aj mesiace.

Práve predčasniatka potrebujú materské mlieko viac, ako ktokoľvek iný. Je nesmierne náročné rozbehnúť dojčenie, mamičky predčasniatok bojujú naozaj o každý mililiter.

Shutterstock

Predčasniatka potrebujú materské mlieko od vlastnej mamy

Prvé hodiny môžu dostať mlieko z banky ženského mlieka, no neskôr už nevyhnutne potrebujú kolostrum od vlastnej mamy. Má pre nich ideálne zloženie.

„Keď sa narodí dieťa predčasne, tak sa zloženie mlieka líši od toho, ktoré dostane zrelý novorodenec. Materské mlieko po predčasnom pôrode je bohaté na imunoglubulín A, ktoré predčasniatko potrebuje najviac,“ vyjadrila sa Michaela Galková, predsedníčka Inštitútu dojčenia.

Mamy, ktorým sa podarí rozbehnúť laktácia, bojujú o to, aby mliečko nestratili. Bábätká bývajú slabé, spavé, nevládzu sať. Mnohé dokonca ešte ani nemajú vyvinutý sací reflex.

Profi odsávačky mlieka

Ak dieťa musí zostať v inkubátore, jediný spôsob, ako k nemu mlieko od mamy dostať, je odsávanie prsníkov.

V takýchto prípadoch mamy zachraňujú profesionálne odsávačky materského mlieka, ktoré dokážu odsať mlieko z oboch prsníkov naraz a napodobňujú pri tom pitie bábätka, ale tie majú na svojich oddeleniach nemocnice len výnimočne.

Prečítajte si aj: Dojčenie predčasne narodených detí

Občianske združenie Malíček v týchto dňoch distribuuje profesionálne odsávačky materského mlieka na jednotky intenzívnej starostlivosti do šiestich slovenských nemocníc. Tieto profesionálne zariadenia boli zakúpené vďaka grantu NATO Charity Bazaar 2018.

Maminky tak môžu odsávať mlieko v prítomnosti svojho dieťa, ktoré je v inkubátore, čo významne podporuje vyplavovanie hormónov a zvyšuje tvorbu mlieka, tvrdí Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia Malíček.

Mamy sa už nebudú musieť trápiť dlhým odsávaním, častokrát odplakaným a bolestivým, mliečko pre bábätko získajú rýchlejšie a zvyšok času sa môžu venovať bábätku.

Shutterstock

Profesionálne odsávačky materského mlieka dostanú nasledovné nemocnice:

„V Českej republike si dali na podpore dojčenia predčasne narodených detí veľmi záležať a profesionálnu odsávačku mlieka tam nájdete v každej izbe pre matky. Budeme sa veľmi usilovať o to, aby sme sa k tomuto vzoru aspoň priblížili a budeme hľadať finančné zdroje na ďalšie odsávačky,“ prisľúbila Ľubica Kaiserová.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár