Kým rastie bruškoŽivotospráva

Tehuľky a slnko: pozor na pigmentové škvrny

 Lucia Belanová   16.06.2016   1

Čakanie na nového potomka je pre mnohé ženy obdobím, kedy sa o sebe a svojom tele dozvedia také veci, o ktorých sa im ani nesnívalo. Hormóny sa bláznia a spôsobujú nevídané psychické aj fyzické zmeny.

 

Kde sa vzali pigmentové škvrny?

Jedným z problémov, ktorý trápi mnohé ženy sú pigmentové škvrny. Sú to nepekné tmavé škvrny na pokožke, ktoré sa zvyčajne objavujú v oblasti tváre, najčastejšie je to nad hornou perou, na čele, na spánkoch či na lícach menších alebo väčších rozmerov. Vyskytnúť sa môžu aj na rukách, pleciach či na chrbte.

Zdravotne nie sú závadné, no z estetického hľadiska dokážu ich majiteľkám pekne znepríjemňovať život. Kým väčšina sa raduje zo slnečných lúčov, pre ženy s tendenciou na pigmentové škvrny sú najväčším nepriateľom. UV žiarenie je totižto jedným z ich spúšťačov a ich stav zhoršuje.

Prečo vznikajú počas tehotenstva?

Vznik pigmentových škvŕn u budúcich mamičiek sa úzko viaže na zásadné hormonálne zmeny, ktoré v tele žien počas tehotenstva prebiehajú. Tieto hormonálne procesy môžu narušiť rovnomernú distribúciu kožného farbiva melanínu v tele a spôsobiť tak jeho nahromadenie na určitých miestach v spodnej časti pokožky, ktoré sa prejavuje kontrastným sfarbením na povrchu tmavými fľakmi.

Je možné, že u niektorých žien sú pigmentové škvrny len dočasným sprievodným javom rozbúrených hormónov a po narodení potomka alebo skončení dojčenia vyblednú. No väčšina žien nepatrí k tým šťastnejším a tmavé fľaky im zostanú.

Ako sa škvŕn zbaviť?

Najjednoduchším spôsobom ako sa zbaviť pigmentových škvŕn alebo sa im vyhnúť je použitie krému na pigmentové škvrny. V dnešnej dobe hydratačné krémy s účinnou zložkou whitonyl dokážu zmierniť tvorbu melanínu a predchádzať tak jeho hromadeniu v koži.

Dávajte si však pozor a výber kozmetického prípravku vždy konzultujte s lekárnikom alebo svojím lekárom. Vyhýbajte sa prípravkom s obsahom ovocných kyselín či citrusov. Tiež sa vyhnite domácim receptom na zmiernenie pigmentových škvŕn ako potieranie citrónovou šťavou. Môžu podráždiť citlivú pleť a vyvolať alergie. Taktiež pozor na to, akú kozmetiku používate. Niektoré parfumy alebo kozmetické prípravky v kombinácii so slnečnými lúčmi tmavé fľaky na pokožke spúšťajú alebo ich zvýrazňujú.   

Je tiež dôležité používať kozmetické prípravky s ochranným faktorom (minimálne SPF 20) a chrániť sa tak pred slnečným žiarením a vystavovať sa mu čo najmenej.

Ťažšie formy pigmentových škvŕn je dobré konzultovať s odborníkom

a s jeho pomocou si zvoliť najlepší spôsob liečby (sú to procedúry ako chemický píling, odstránenie pomocou intenzívneho pulzného svetla, laserové odstránenie pigmentácii a pod.). Tieto metódy sú však možné len potom ako prestanete svoje dieťa dojčiť a mimo tehotenstva.  

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Anička napísané 15.07.2016 10:29

Ja mám na tieto pigmentové potvory kozmetickú radu od Nature Line krém s SPF30 a na noc bieliaci krém. A hlavne je to prírodná kozmetika, používajú ju aj kozmetičky, minimálne tá moja zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Anička napísané 15.07.2016 10:29

Ja mám na tieto pigmentové potvory kozmetickú radu od Nature Line krém s SPF30 a na noc bieliaci krém. A hlavne je to prírodná kozmetika, používajú ju aj kozmetičky, minimálne tá moja zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised