Za 9 mesiacov si nevšimla, že je tehotná

Takakika 4

Predstavte si, že prídete v pondelok v noci na pohotovosť s nejakými nešpecifickými bolesťami chrbtice a v sobotu odídete domov aj s novorodencom. 20-ročná Jozefína bola tiež v poriadnom šoku. Že by sa jej nebol krvi dorezal, skrátka zostala obarená, ako opisuje ten moment. Neverila ani jej vlastná mama, keď jej dcéra zavolala, aby za ňou bežala rýchlo do nemocnice, lebo bude mať dieťa. To si robí srandu!

Ukázalo sa, že medikamenty, ktoré Jozefína dostala od lekárov na pohotovosti, aby jej uľavili od bolesti chrbtice, nebudú celkom ono k jej „diagnóze:“ vzorka moču bola totiž pozitívna na prítomnosť tehotenského hormónu HcG. Ultrazvuk to len potvrdil, na čo jej doktor o pol 11 v noci oznámil skutočnú príčinu jej ťažkostí: je tehotná a rodí. O piatej ráno priviedla na svet dcéru, o ktorej existencii 9 mesiacov nemala šajnu, teda až na posledných šesť a pol hodiny, kedy rodila.

Diagnóza: tehotenstvo

Jozefína, pokladníčka v železiarstve, tvrdí, že o tehotenstve nemala čo i len potuchy. Nič, čo by mohlo naznačovať, že je v druhom stave, nepostrehla: žiadne tehotenské nevoľnosti, žiadne zvláštne tehotenské chute. Áno, možno trochu pribrala, ale pripisovala to skôr nezdravému jedálničku a tomu, že jej 19 ročný snúbenec, povolaním kuchár, viac varil. Ale inak, ako vraví, jedla normálne, a nosila stále to isté oblečenie ako vždy.

Periódu síce nemala ani nepamätá, ale príliš sa tým nezapodievala, vzhľadom na to, že aj v minulosti jej kvôli stresom vynechávala menštruácia. A teraz toho mala tiež dosť, skúšky v škole, práca, sťahovanie k snúbencovi, tak si z toho nerobila veľkú hlavu. Pohyby bábätka jej v tomto rozpoložení taktiež unikli, jednoducho ich vraj necítila.

Že aká nespravodlivosť voči iným tehotným ženám?

Dozvedieť sa o tehotenstve pár hodín pred pôrodom, keď už ide do finále, musí byť zážitok. Ako tak niektorí zvyknú vravieť tú nepochopiteľnú kombináciu slov, že „závidím… v dobrom…“ lebo veď ako sa dá v dobrom závidieť?

Nechápem, ako sa dá nevedieť, že som aspoň trochu tehotná. A závidím, že to môže mať niekto tak, že mu nevykrúca nosom celý deň, smetiaky nemusí obchádzať na sto honov, neovracia chladničku, len čo otvorí dvere. Že nevie, čo sú to varixy na rodidlách. Zápcha. Anémia. Že môže spať v inej ako jednej polohe. Že ruky nemá dopichané od ihiel, lebo nechodí v kuse na nejaké vyšetrenia, tam nevyšiel taký skríning, tam sa treba objednať na hentaké morfologické sono.

Ale ešte viac závidím, že jej celkom ušiel tehotenský ošiaľ, ktorý spravidla nastupuje s uvedomením sa, že som tehotná. Žiadne dilemy, počnúc tehotenským testom, či môže jesť suši alebo brokolicu na pare, či má mať nejaké divné chute, zoškrabávať omietku zo steny, lebo kyslé uhorky už nie sú in.

Ani jej nenapadlo, že má mať všelijaké neznesiteľné nálady a sprosté poznámky na muža. Plus ušetrená všetkých dobre mienených rád, nákupov tehotenskej literatúry a ošatenia, mazania krémov proti striám. Netuším, ako to prežila bez mejlov pre bruško a čo teraz bude robiť, keď sa nevyspala do zásoby…

Ale každopádne, gratulujem k bábätku!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Aj ja mam jednu kamarátku. Ktorá az do pôrodu nevedela, tečie tehotná-.nepribrala vôbec ( mozno nejaké tri kg, ale tie na nej nebolo vidno), menštruáciu mala do konca, pohyby necítila, len tiez hovorila, ze ju strašne bolela chrbtica a potom strašne brucho, odviezli ju na pohotovosť a tam porodila…. Dnes ma uz skoro 5 rocneho syna. Povedali jej, ze jej plod rástol akoby „dovnútra“, takze jej brucho nevstúpilo a preto ju tak bolela chrbtica…. Tiez bola ako obarený ked jej Dr povedal, ze rodí

  2. Ja jej nezavidim. Ale stale neviem co si mam o nej mysliet . Ako sa daju prehliadnut pohyby dietatka?!To je nemozne zwinker

    1. Hcg hormón je prítomný počas celého tehotenstva, nielen v prvých týždňoch, kedy dramaticky šplhá hore – medzi 9 a 12. týždňom tehotenstva dosahuje najvyššie čísla a potom pozvoľna klesá, až sa nakoniec približne v 25. týždni tehotenstva zastabilizuje a ostane tak až do konca tehotenstva.

Pridaj komentár