Nechajte mamy v šestonedelí na pokoji!

Kika Kováčiková 1

Kedysi som sa veľmi čudovala názvu „šestonedelie,“ nejako mi tam stále rezonovalo tých „600“ nedelí. Potom sa ukázalo, že po správnosti by ich malo byť len šesť, hoci niekde píšu aj osem. A teda je to „obdobie regenerácie ženského organizmu po pôrode.“

Šestonedelie. Ako prebieha

V ranom období šestonedelia, ktoré trvá cca 10 dní po pôrode, sa hoja rany spôsobené pôrodom,“ píše sa v múdrych článkoch.

V bulvárnych zase opisujú ženy, ktoré navzdory týmto definíciám cupitajú po červenom koberci na ples ako Popolušky. Ale veď nezávidím.

Neskoršie šestonedelie

Potom prebieha neskoršie šestonedelie v dĺžke 6 – 8 týždňov, kedy dochádza k fyziologickým a anatomickým zmenám do pôvodného stavu pred pôrodom.“

Neznamená to zbavenie sa tehotenského brucha k obrazu takmer ako za slobodna, to možno inokedy, ak vôbec. Podstatné sú iné orgány ako ovisnutá a popraskaná koža.

Zmenšuje sa maternica, pošva sa vracia do pôvodného stavu. Spúšťa sa produkcia mlieka, dojčenie.“ Toľko suchopárna teória, odhliadnuc od červeného koberca.

Už ani to šestonedelie nie je to, čo bývalo

Kedysi patrila žena po pôrode do kúta za plachtu. Krásnu, vyšívanú, čipkovanú. Keďže jednu izbu si spravidla delila celá rodina, aspoň za symbolickou plachtou mala šestonedieľka svoj pokoj, intímno a mohla sa venovať iba svojmu bábätku.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Šestonedieľka do kúta!

Muž a staršie deti mali za plachtu vstup zakázaný. Za šestonedieľkou smeli len ženy, pôrodná babica a príbuzné, ktoré jej nosievali jedlo. Ona variť nemohla, ani upratovať.

Jej jedinou úlohou, okrem zoznamovania sa s bábätkom, bolo dať sa dokopy po pôrode.

Šestonedelie dnes

Jednak nemá kto prísť čerstvej mame pomôcť. Ani na pol týždeň, nieto šesť, či osem, zabudni!

Babičky pracujú, majú svoje jogy, pilatesy, kurzy nemčiny a rôzne ďalšie povinnosti, a najčastejšie aj tak žijú v inom meste ako vnúčatko. Takže sa celkom hodí, že muž má dnes iné veci na práci ako lov mamuta a môže si zobrať dovolenku a byť účastný na výmene plienok svojho potomka.

Ďalej, dobré zvyky zastaviť sa okolo s plným hrncom, sa nenosia.

Návštevy rady prídu, ohlásené, aj neohlásené, o to pokoj. A šestonedieľka, ktorá býva v čase obeda ešte v pyžame a nemá si ani kedy vložku vymeniť, aby mala nachystané ako na hodoch v Igrame.

Rady jej dieťa podržia a dýchnu naň všetky svoje baciloviny na vrchole chrípkovej sezóny, kým im pripraví kávičku, koláčik, mäsko s ryžou, rezník s fučkou a zapekanú brokolicu s vajíčkom. A niektorí ani nepodržia, nechajú ho revať, ale kačka s lokšami by sa tiež hodila.

 

Intímno je fuč

Plachta nikde, musí sa vyťahovať vyžužlaná bradavka aj pred svokrou a tetkou Ančou, ktorá sa smelo opýta na počet stehov „tam dole,“ aby nejako skrátila čas pomedzi kojenie.

A ten novorodenec stále na prsníku len visí, visí a visí, čo nezabudnú okomentovať (máš dosť mlieka? Asi slabé, riedke, modré…) Nabalia onakvejšie rady do života, ako si nerozmaznať decko nosením na rukách, nech sa dobre vyplače, aké len bude mať pľúcka!

Ak sú rodičia príliš hlúpo vychovaní, že nevedia povedať nie, hostia len chodia a chodia, hrajúc o preteky, kto uvidí bábätko skôr, míňajú si kľučky, hoci mama nemôže ani jesť (nemá kedy), ani piť (nedajbože niečo iné ako čaj. Len feniklový by mala. Amen).

Kiež by radšej doma ostali a zopár nedieľ – nemusia zrovna 600 – počkali.

Šestonedelie patrí iba mame a bábätku

Nejde o to, aby sme sa doslovne vrátili za plachtu. Ale keby sme nechali tento vzácny čas zoznamovania s bábätkom mame, ocovi, ich rodinke, nebolo by od veci. Potrebujú si na seba zvyknúť, naučiť sa, čo znamená ktorý plač, utriasť si nejaký ten rytmus a oddychovať, keď sa náhodou dá.

Ak nejdete zrovna okolo s plným hrncom, či inou formou pomoci, na ktorej ste sa dohodli s čerstvou mamou (napríklad upratať alebo zobrať von staršieho súrodenca), nehrňte sa na návštevy.

Materská trvá dosť dlho, čím dlhšie, tým viac je matka osamelá a to, čo nepotrebuje v akútnom štádiu materstva, ocení neskôr, keď utíchne tento prvý ošiaľ.

Vy, čerství rodičia, nebojte sa povedať návštevám, že sa vám to nehodí, nech radšej prídu o mesiac. Po šestonedelí si pokojne založte znova na dvere menovku a namontujte zvonček. Príjemné šestonedelie.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: 7 zlatých pravidiel pre návštevy v šestonedelí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (81 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Komentáre k článku

  1. rozhodne hovorím k tomuto článku veľké ÁNO ! Budúce mamičky užite si svoje šestonedelie, a zregenerujte sa. Máte na to právo a tento článok pošlite aj svojej svokre ! smile

Pridaj komentár