ŠestonedelieŠestonedelie

7 zlatých pravidiel pre návštevy v šestonedelí

 Anna Veselá   01.06.2021   0

Keď sa niekomu narodí bábätko, vždy mu poprajem príjemné zoznamovanie. Myslím na úžasný čas, keď sa dvojica stáva rodinou alebo prichádza ďalší kus do bitky a malá rodinka sa stáva väčšou.

Zakaždým je to silné: zbližujeme sa s človiečikom, ktorý je pre nás zatiaľ jednou veľkou záhadou, učíme sa porozumieť mu a starať sa o neho, aby prežilo.

Shutterstock

 

Je to náročné, nielen „ružové“ obdobie.

Mama sa dáva do kopy po pôrode, je ubolená, bojuje s únavou, nedostatkom spánku. A ešte je tu téma dňa - mlieko, ktoré sa dobre tvorí, keď je mama v čo najväčšej pohode. Niekedy však nie je čas ani normálne sa najesť alebo prehodiť si na seba čisté tričko.

Áno, takto nejako vyzerá welcome party do života.

Je to síce nanajvýš privátna vec a ideálne by bolo, keby všetci nezainteresovaní ostali bokom, aby si nová rodinka mohla užiť dni a týždne, ktoré preletia veľmi rýchlo.

Ale ono sa vždy nájdu aj nejakí tí nedočkavci, ktorí nemôžu odolať zaklopať vám na dvere. Tiež si chcú ukradnúť trocha tej neopakovateľnej atmosféry.

Je na vás, či im dvere otvoríte.

Jedna mama uverejnila zoznam pravidiel pre návštevy v šestonedelí, ktoré jej v pôrodnici posunula pôrodná asistentka.

Bola by škoda, keby viseli iba na jej dverách. Pretože sa naozaj hodia pre všetkých, ktorí sa nevedia dočkať poobzerať bábätko a rodinku, ktorá práve čerstvo dorazila z pôrodnice.

Zoznam opisuje, čo by návšteva mala/nemala robiť a pripomína, nakoľko sú novopečené mamy a otcovia unavení, ako im je potrebný oddych a podpora v šestonedelí.

Prineste so sebou lásku a dobré želania. Správy o svete tam vonku nechajte za dverami. A tiež všetky bacily a choroby – nezabudnite si umyť ruky!

Čo aký hosť, za 15 minút je ho dosť – obmedzte svoju návštevu nanajvýš na takýto krátky čas. Aj najbližšia rodina a najlepší priatelia môžu obrať rodičov o dôležitý spoločný čas a energiu, ktorú noví rodičia potrebujú.

Prineste rodinke jedlo – bez toho, aby ste plánovali ostať s nimi jesť.

Najprv pozdravte súrodencov - starších bratov a sestry a potom ich poproste, aby vám ukázali nové bábätko.

Pomôžte rodičom s ďalšími deťmi, ak ich majú okrem novorodeniatka, aby mama nebola sama s bábätkom aj s deťmi, aspoň na začiatku. Zoberte ich do parku alebo aspoň do vedľajšej izby.

Môžete pre nich urobiť niečo užitočné pri odchode? Napríklad umyť riad alebo vyniesť smeti?

Prichádzate bez ohlásenia? Ak vaša návšteva nie je životne dôležitá, dajte dopredu vedieť správou alebo zavolajte.

Vaša ohľaduplnosť v čase, kedy sa rodinka dáva do nového „normálu,“ sa veľmi cení. Doprajte im teraz trochu času a nezabudnite ich navštíviť po čase znova, pretože vaša pomoc a podpora sa im v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch ešte len zíde!

The midwives asked to put this on the front door after my home birth- good advice for every birth!
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised