Množstvo plodovej vody počas tehotenstva postupne stúpa (medzi 28. a 36. týždňom tehotenstva približne 1 liter) a ako sa blíži termín pôrodu mierne klesá na asi 800 ml v 40. týždni tehotenstva .
Shutterstock
Ku koncu tehotenstva sa plodové obaly vyklenú v oblasti dolného segmentu maternice a vytvoria vak blán . Mechanický tlak vaku bude pomáhať otvárať kŕčok maternice z vnútra.
Kedy praskne plodová voda?
Odtok plodovej vody sa nedá sa predvídať, prichádza bez ohlásenia. Voda môže odtiecť i predtým, než začnú akékoľvek kontrakcie .
Z fyziologického hľadiska má vak blán prasknúť až pri pôrode, tesne po zájdení bránky, no takto sa to deje asi len v 25 % pôrodov. Častejšie plodová voda odteká predčasne ešte pred otvorením bránky a spotrebovaním krčka počas pôrodu (včasný odtok).
Odtok plodovej vody po kvapkách
Plodová voda odteká buď po kvapkách alebo prúdom . S náhlym odtokom veľkého množstva plodovej vody je to jednoduchšie, spoznáte ho okamžite. Je to veľký „šplech“. Ako vzniká tento rozdiel, si prečítajte v závere článku – o naliehaní.
Neistota vzniká skôr pri odtoku malého množstva, kde môžete pochybovať, či ide o moč, plodovú vodu, alebo vaginálny výtok spôsobený infekciou, alebo niektorými vaginálnymi čipkami.
Rozdiel medzi plodovou vodou a močom
Odtok plodovej vody nemôžete zastaviť stiahnutím svalov (na rozdiel od moču), bude stále odchádzať, moč má tiež špecifický – močovinový zápach.
Rozdiel medzi plodovou vodou a hlienom
Plodová voda je tekutá, najčastejšie priesvitná, ale môže byť i zelenkavá. Keď začne tiecť, obvykle neprestane len tak. Má sladkastú vôňu. Naproti tomu – hlienová zátka vyzerá naozaj ako hlien. I keď tekutý, ale hlien …
Farba plodovej vody
Za normálnych okolností je farba plodovej vody belavo jasná až ľahko zakalená do žlta (akoby vaječný bielok rozmiešaný vo vode).
Zafarbenie plodovej vody na zeleno, zelená alebo hnedá plodová voda sú vždy signálom na zvýšenú pozornosť musíte ich oznámiť pri prijme do pôrodnice , ktorý neodkladajte.
Plodová voda odteká počas celého pôrodu, až do narodenia bábätka, a priebežne sa tvorí nová, takže bábätko nie je „na suchu“.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: Kedy ísť do pôrodnice ?
Odtok plodovej vody a odchod do pôrodnice
Do pôrodnice by ste mali ísť:
Ihneď a do najbližšej – keby začala plodová voda odchádzať niekoľko týždňov pred termínom pôrodu, alebo má zafarbenie do zelena, hneda, či zapácha.
Ihneď a do najbližšej – keby začala plodová voda odchádzať niekoľko týždňov pred termínom pôrodu, alebo má zafarbenie do zelena, hneda, či zapácha.
Do dvoch hodín od odtečenia vody by ste mali byť v pôrodnici – vychystať sa a ísť – ak vám plodová voda odtiekla v termíne pôrodu , teda od 38. týždňa tehotenstva.
Čas, množstvo a akékoľvek zvláštnosti v zafarbení alebo vôni plodovej vody treba uviesť pri prijme.
Shutterstock
Predčasný odtok plodovej vody
Predčasný odtok plodovej vody (Preterm Prelabor Rupture of Membranes alebo PPROM) pred termínom pôrodu je porušenie plodových obalov s odtokom plodovej vody pred nástupom pravidelných kontrakcií pred 37. týždňom tehotenstva . Podieľa sa približne na jednej tretine všetkých predčasných pôrodov. Každá tehotná s PPROM by mala byť hospitalizovaná.
Čo nerobiť po odtoku plodovej vody
Od odtoku plodovej vody je zvýšené riziko infekcie, keďže bábätko už nie je chránené amniovým vakom, dodržujte preto nasledovné obmedzenia (znižujú riziko zavlečenia infekcie k bábätku):
po odtečení plodovej vody by ste sa už nemali kúpať, môžete sa sprchovať bez obmedzenia
nemali by ste mať pohlavný styk
nemali by ste sa samovyšetrovať
používajte výhradne vložky, nikdy nie tampóny
Priebežné otekanie plodovej vody chráni bábätko pred infekciou, tým že vymýva pošvu a odvádza baktérie od bábätka.
Ako nalieha bábätko na krčok a odtok plodovej vody
– teda prítomnosť, umiestnenie či „vzťah“ hlavičky alebo zadočku dieťatka ku vnútornej strane krčku.
Naliehanie sa v tehotenskej knižke zaznamenáva v troch pojmoch:
Prázdne klenby – znamená to, že dieťatko je ešte vysoko, ešte „nenalieha“, je tam na pohmat „prázdno“ (ľavá strana obrázku), v takejto situácii prevažne odteká väčšie množstvo plodovej vody naraz.
Voľné naliehanie – hlavička (či iná časť tela) už do tejto oblasti vstúpila, ale ešte nie je pevne usadená.
Formácia dolného segmentu – naliehanie je intenzívne a pripravené na pôrod (pravá strana obrázku). V tejto situácii môže bábätko fungovať ako “zátka”, takže odtok vody môže byť po kvapkách.
Keď „klesne bruško“
– dieťatko sa posunie nižšie do pôrodných ciest. U prvorodičiek sa to udeje skôr ako u viacrodičiek. Tým sa to často stane až tesne pred pôrodom, kým ženy čo čakajú prvé bábätko môžu mať „bruško dole“ aj týždeň pred samotným pôrodom.
Ak odtečie plodová voda v situácii, že bábätko je ešte “vysoko”, mali by ste zaujať polohu, pri ktorej je hrudník nižšie ako panva. Je tu riziko veľmi zriedkavej komplikácie – prepadu pupočníka.
Pretrhnutie plodových obalov v pôrodnici
Už sme spomínali, že voda môže odtiecť i predtým, než začnú akékoľvek kontrakcie.
Často sa však stretávame s tým, že začnú kontrakcie a plodová voda nepraskne. Ak by sa do pôrodu nezasahovalo, plodové obaly by sa samé pretrhli až v závere prvej doby pôrodnej, či pri samotnom tlačení.
Väčšine žien v pôrodniciach však urobia tzv. amniotómiu – rutinné pretrhnutie plodových obalov. Používa sa na to hák s ostrým zúbkom.
»»»»»»»»»»» Prečítajte si viac v článku Amniotómia .