Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Rodičovská dovolenka a prerušenie povinného nemocenského poistenia

 Kristína Kováčiková   08.02.2021   11

Pri posudzovaní nároku na materské sa vo všeobecnosti skúma, či je žiadateľka poistenkyňou, to znamená, či je v čase vzniku nároku na materské nemocensky poistená alebo v ochrannej lehote, a či toto nemocenské poistenie trvalo aspoň 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom.

Rovnako to platí, ak ide o ženu na rodičovskej dovolenke, ktorá je druhýkrát (ďalšíkrát) tehotná.

Shutterstock

 

Mám nárok na materské, ak na materskej porodím ďalšie dieťa?

V prípade ženy na rodičovskej dovolenke, ktorá si chce uplatniť nárok na materské z titulu ďalšieho tehotenstva a pôrodu, bude Sociálnu poisťovňu zaujímať, či ešte žiadateľke trvá pracovný pomer alebo či pracovný pomer zanikol. Táto skutočnosť je kľúčová pri posudzovaní nároku na ďalšie materské v prípadoch tzv. reťazových pôrodov.

Ženy na rodičovskej dovolenke totiž majú prerušené povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie aj povinné poistenie v nezamestnanosti. S prerušením povinného poistenia sa spájajú určité následky:

  • Nástupom na rodičovskú dovolenku vznikne prerušenie povinného poistenia, ktoré sa posudzuje rovnako ako zánik povinného poistenia. 
  • Ukončením rodičovskej dovolenky a nástupom do práce skončí prerušenie povinného poistenia, dochádza k obnoveniu povinného poistenia.

Prerušenie povinného poistenia musí skončiť, aby mohlo povinné poistenie opätovne vzniknúť. Ak sa povinné poistenie neobnoví, vznik prerušenia povinného poistenia by znamenal definitívny zánik povinného poistenia a nárok na dávky toho-ktorého povinného poistenia, napríklad nárok na materské, by nevznikol.

Na rodičovskej dovolenke, pracovný pomer trvá

Ak pracovný pomer trvá a zamestnankyňa oznámi zamestnávateľovi nástup na materskú dovolenku s ďalším dieťaťom, dôjde k skončeniu prerušenia povinného nemocenského poistenia a zároveň tak k obnoveniu povinného nemocenského poistenia, a to ku dňu nástupu na materskú dovolenku. Tým splní žena na rodičovskej dovolenke prvú podmienku nároku na materské: bude považovaná za nemocensky poistenú v čase vzniku nároku na materské.

Pokiaľ ide o podmienku aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období dvoch rokov pred pôrodom, uplatní sa § 49a zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa do obdobia 270 dní započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a nárok na materské takejto poistenkyni vznikne, nakoľko dobu 270 dní poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku. Ako sa vypočíta materské v prípade tzv. reťazových pôrodoch, nájdete v článku Reťazový pôrod a materské.

Pracovný pomer zanikol. Mám ešte nárok na materské?

Ak pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky zanikol, potom sa na § 49a zákona prihliadať nebude, nakoľko budú aktuálne iné ustanovenia zákona – a to tie, ktoré pojednávajú o inkriminovanom prerušení nemocenského poistenia.

Povedzme, že počas rodičovskej dovolenky zanikne zamestnankyni pracovný pomer, ktorý bol uzavretý na dobu určitú a ona je tehotná. Nakoľko jej nemocenské poistenie zaniklo z dôvodu prerušenia nemocenského poistenia ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku a už sa neobnovilo, nárok na materské by jej nevznikol. Nesplnila by základnú podmienku nároku na materské – byť nemocensky poistenou v čase vzniku nároku na materské.

V takomto prípade sa tiež nemôže uplatniť ustanovenie o ochrannej lehote. Podľa § 50 zákona, ak poistenkyni zanikne nemocenské poistenie v období tehotenstva, nárok na materské jej vznikne, ak trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu. Ochranná lehota je 8 mesiacov (§ 32 ods. 2 písm. b zákona). Avšak v tomto našom modelovom príklade nemocenské poistenie v zmysle § 26 ods. 5 zákona zaniklo už ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku, nie ku dňu skončenia pracovného pomeru.

Pracovný pomer trvá, ale do pôrodu chcem byť doma

Ustanovenia o prerušení nemocenského poistenia sa môžu citeľne dotknúť aj tých mamičiek, ktoré očakávajú pôrod ďalšieho potomka v dohľadnej dobe po 3. narodeninách svojho staršieho súrodenca a nechystajú sa vrátiť do práce v tomto "medziobdobí." Rozhodnutie ostať doma až do pôrodu ich môže stáť nemocenské dávky (materské), taktiež dávku v nezamestnanosti.

Ak mamička nenastúpi po rodičovskej dovolenke čo len na jeden deň do práce, neobnoví sa jej nemocenské poistenie. Prerušenie nemocenského poistenia dňom nástupu na rodičovskú dovolenku bude predstavovať definitívny zánik tohto poistenia a nebude mať nárok na žiadne nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné).

Čo teda s prerušením?

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným následkom inštitútu prerušenia nemocenského poistenia, je treba prerušenie nemocenského poistenia skončiť a toto poistenie obnoviť, napríklad nástupom na čo len jeden deň do práce, prípadne čerpaním riadnej dovolenky, na ktorú vznikne nárok počas materskej dovolenky, alebo zmenou zamestnávateľa, ak je to možné.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Prerušenie povinného poistenia: praktické prípady

Pokiaľ práve čerpáte rodičovskú dovolenku a ste tehotná, možno Vás budú zaujímať odpovede na tieto otázky, ktoré sme posunuli odborníkom zo Sociálnej poisťovne:

  • Budem mať nárok na materské, ak po rodičovskej dovolenke nenastúpim do práce z titulu rizikového tehotenstva?
  • Ak nastúpim do práce po skončení rodičovskej dovolenky a budem pracovať až do nástupu na ďalšiu materskú dovolenku, ako sa mi vypočíta materské?
  • Budem mať nárok na materské, ak počas rodičovskej dovolenky zmením zamestnávateľa?
  • Po skončení rodičovskej dovolenky nenastúpim do práce. Na aké dávky budem mať nárok?

Prečítajte si odpovede, ktoré pripravilo Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne - článok tu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Mima napísané 13.01.2020 23:20

Dobrý vecer. Chcem sa informovať. Aktuálne som na rodičovskej dovolenke. Bola som zamestnaná 3 roky a pracovný pomer mi skončil 29.11.2019. Necelý tyzden na to som otehotnela, budem mat nárok na materskú dovolenku s druhým dieťaťom ? Alebo ako môžem získať možnosť dostať MD?

Anika napísané 27.12.2019 12:52

Dobrý deň ja by som sa chcela informovať že či mám nárok na PN po skončení rodičovskej dovolenky a PP stále trvá ...23 januára splní dieťa 3 r.... ale ja som znovu tehotná ... termíny pôrodu mám 13.4 tak že cca k 1.3 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku... zaujímalo by ma že z čoho mi bude vyplácaná PN a materská...a čo mám urobiť aby som splnila všetky požiadavky aby som mala nárok na PN a materskú

Jozo napísané 12.07.2018 14:51

Dobrý deň. Od 02.05. 2018 som ako otec na materskej dovolenke s prvým dieťaťom a zamestnanecká zmluva u slovenského zamestnávateľa beží naďalej. Od 01.08.2018 možno nastúpim popri materskej u rakúskeho zamestnávateľa do zamestnania ale iba na dohodu kde by som pracoval iba jeden deň v týždni. Na tejto prvej materskej budem do 13.11.2018 vrátane. Ale od 14.11.2018 pravdepodobne nastúpim na matersku s druhým dieťaťom ktoré sa má narodiť v septembri 2018,nakolko manželka je szco a ani pri prvom dieťati nemala nárok na materské, tak predpokladám ze ani po druhom dieťati nebude mať nárok keďže nezaraba toľko peňazí aby bola nútená platiť odvody do sociálnej poisťovne a ani neplatí teraz.ale bo štát platil za ňu nemocenské poistenie kým bola doma s dieťaťom. Ale ona od začiatku poberala iba rodičovský príspevok. Mala by ta práca v rakúsku od augusta vplyv na výšku mojej materskej dávky ked by som nastúpil znova 14 novembra na druhú matersku , alebo by ostala výška materskej dávky taka istá ako mam teraz pri prvom dieťati, kde sa mi výška materskej dávky vyratala za rok 2017 keďže celý rok 2017 som bol nepretržite Zamestnaný ? Mozem teda potom v novembri zo dňa na deň prejsť na druhú matersku?alebo musím ísť aspoň na jeden deň do prace? Samozrejme ked ju písomne oznámim mesiac vopred ako pri prvej materskej

Karin napísané 04.05.2017 13:03

Dobrý deň,

 

Chcem Vás poprosiť o radu. V 02/2015 som nastúpila na materskú dovolenku. V roku 2016 môj zamestnávateľ skrachoval, ale ja som o tom nevedela, ani som nedostala výpoveď. Dozvedela som sa to až teraz vďaka sociálnej poisťovni, ktorá ma kontaktovala. Momentálne som znovu tehotná a kým mi skončí prvá rodičovská tak nastúpim na druhú. Volala som môjmu bývalému zamestnávateľovi a povedal, že na mňa omylom zabudli, lebo všetkých zamestnancov presunuli do novej firmy. Povedal, že mi kľudne dá novú zmluvu, ale až od teraz. To znamená, že som počas rodičovskej dovolenky bola asi rok nezamestnaná. Budem mať nárok v 02/2018 na materskú keď dostanem od zamestnávateľa novú zmluvu do druhej firmy?

Ďakujem

Karin

Jana napísané 27.03.2017 13:10

Dobrý deň, prosím o radu......

 

K 14.12.2016 som ukončila rodičovskú dovolenku, druhým dňom som nastúpila na riadnu dovolenku, ktorá mi medzičasom vznikla z predošlých rokov. Po jej vyčerpaní som mala nastúpiť do práce, kde mi však chceli dať podpísať dohodu o skončení prac. pomeru. Nepodpísala som ju a medzičasom som zistila, že som tehotná. Momentálne som PN. Moja otázka znie, či mi aj počas rodičovskej dovolenky, riadnej dovolenky a PN vznikol nárok na ďalšiu materskú (270 dní pred nástupom na materskú)?

Výpoveď mi už dať nemôžu, nakoľko som v ochrannej lehote?

 

Ďakujem pekne.

Lucia napísané 17.12.2014 18:44

Dobry den, mozete mi prosim poradit.

Som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom, skoncil mi pracovny pomer uplynutim doby urcitej.

Som znova tehotna, dostanem druhu matersku, ak sa zamestnam u druheho zamestnavatela? Musim sa zamestnat hned nasledujuci den po ukonceni stareho pracovneho pomeru, alebo mozem byt na rodicovskej dovolenke a zamestnat sa az pred porodom a tym splnit podmienku byt nemocensky poistenou v case vzniku naroku na matersku (teda v case nastupu na MD) ?

 

Dakujem pekne

Alenka napísané 07.02.2014 15:06

Autorke ďakujem za tento článok, je výborne napísaný a aj pre laika zrozumitelný.

eva napísané 03.02.2014 17:09

Dobrý deň,

 

som na rodičovskej dovolenke, malý ma 1 rok a sedem mesiacov, v apríli mám nastúpiť do pracovného pomeru, chcem sa opýtať,či mám nárok na vyplácanie rodičovského príspevku do 3 rokov dieťaťa, keď nastúpim do pracovného pomeru na zmluvu.A ako je to s čerpaním dovolenku, ktorá mi vzníkla počas materskej a následne rodičovskej dovolenky. A na aké úrady treba nahlásiť násstup do zamestnania. Ďakujem

Mony napísané 21.01.2014 20:52

Dobry vecer mohli by ste mi prosiiiiiiiiiiiim poradit.

12.12.2012my skoncili 3 roky(materska a rodicak).Potom som uz do mojho zamestnania nenastupila,nemala som zaujem o tu pracu.Takze k tomu dnu som dostala vypoved.Hned na druhy den som uz bola zamestnana.Moje.zamestnanie trvalo 13.12.2012 do 30.8.2013.Potom.sme vsetci dostali vypoved lebo sa to rusilo.Prave vtedy som.zistila.ze.som tehu a hned.aj na rizikovom Cry

pani doktorka my vysvetlila.ze mozem ist na pn v ochranej lehote.Do dnesneho.dna stale pnkujem.Co som pracovala je neakych 260 dni takze mi tam par chyba.Chcem.sa vas opytat minule rodicovske obdobie.sa mi nerata alebo ta pn v ochtanej lehote.

vznikne mi.narok na.materku alebo nevznikne....

Prosim poradte som stoho uz blazoooooon....

Diana napísané 13.01.2014 22:17

Dobry den,

 

rada by som sa opytala v otazke materskeho pri druhom dietati.

na 1.matersku som nastupila 12/2012, od augusta 2013 poberam rodic.prispevok. uvazujeme o druhom dietati, ale zaroven ze by som nastupila na ciastocny uvazok (len 4h tyzdenne) od 01/2014 spat do prace, kde mam zmluvu uz 4 roky. neviem co je pre mna vyhodnejsie, nastupit spat na ciastocny uvazok, alebo na dohodu kvoli materkemu pri 2.dietati - z coho sa mi bude ratat materske? z posledneho platu ciastocneho uvazku, alebo z posledneho platu celho uvazku? ako je to pri dohode? pripadne len predpokladany denny vymeraiavaci zaklad?

 

Dakujem pekne

kika/redakcia napísané 14.01.2014 10:12

Dobrý deň,

vďaka za zaujímavú otázku. Ono je to tak, že akonáhle ukončíte rodičovskú dovolenku a nastúpite do práce, vznikne vám povinné poistenie (nemocenské, dôchodkové, v nezamestnanosti). Aj dohoda, ak z nej plynie pravidelný príjem, zakladá povinné poistenie. Takže ak sa bude skúmať, či ste mali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného, teoreticky to môže byť práve príjem z dohody, z ktorej vám potom vypočítajú materské. Skúsim vašu otázku posunúť Sociálnej poisťovni, ale môžete ma predbehnúťsmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Mima napísané 13.01.2020 23:20

Dobrý vecer. Chcem sa informovať. Aktuálne som na rodičovskej dovolenke. Bola som zamestnaná 3 roky a pracovný pomer mi skončil 29.11.2019. Necelý tyzden na to som otehotnela, budem mat nárok na materskú dovolenku s druhým dieťaťom ? Alebo ako môžem získať možnosť dostať MD?

Anika napísané 27.12.2019 12:52

Dobrý deň ja by som sa chcela informovať že či mám nárok na PN po skončení rodičovskej dovolenky a PP stále trvá ...23 januára splní dieťa 3 r.... ale ja som znovu tehotná ... termíny pôrodu mám 13.4 tak že cca k 1.3 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku... zaujímalo by ma že z čoho mi bude vyplácaná PN a materská...a čo mám urobiť aby som splnila všetky požiadavky aby som mala nárok na PN a materskú

Jozo napísané 12.07.2018 14:51

Dobrý deň. Od 02.05. 2018 som ako otec na materskej dovolenke s prvým dieťaťom a zamestnanecká zmluva u slovenského zamestnávateľa beží naďalej. Od 01.08.2018 možno nastúpim popri materskej u rakúskeho zamestnávateľa do zamestnania ale iba na dohodu kde by som pracoval iba jeden deň v týždni. Na tejto prvej materskej budem do 13.11.2018 vrátane. Ale od 14.11.2018 pravdepodobne nastúpim na matersku s druhým dieťaťom ktoré sa má narodiť v septembri 2018,nakolko manželka je szco a ani pri prvom dieťati nemala nárok na materské, tak predpokladám ze ani po druhom dieťati nebude mať nárok keďže nezaraba toľko peňazí aby bola nútená platiť odvody do sociálnej poisťovne a ani neplatí teraz.ale bo štát platil za ňu nemocenské poistenie kým bola doma s dieťaťom. Ale ona od začiatku poberala iba rodičovský príspevok. Mala by ta práca v rakúsku od augusta vplyv na výšku mojej materskej dávky ked by som nastúpil znova 14 novembra na druhú matersku , alebo by ostala výška materskej dávky taka istá ako mam teraz pri prvom dieťati, kde sa mi výška materskej dávky vyratala za rok 2017 keďže celý rok 2017 som bol nepretržite Zamestnaný ? Mozem teda potom v novembri zo dňa na deň prejsť na druhú matersku?alebo musím ísť aspoň na jeden deň do prace? Samozrejme ked ju písomne oznámim mesiac vopred ako pri prvej materskej

Karin napísané 04.05.2017 13:03

Dobrý deň,

 

Chcem Vás poprosiť o radu. V 02/2015 som nastúpila na materskú dovolenku. V roku 2016 môj zamestnávateľ skrachoval, ale ja som o tom nevedela, ani som nedostala výpoveď. Dozvedela som sa to až teraz vďaka sociálnej poisťovni, ktorá ma kontaktovala. Momentálne som znovu tehotná a kým mi skončí prvá rodičovská tak nastúpim na druhú. Volala som môjmu bývalému zamestnávateľovi a povedal, že na mňa omylom zabudli, lebo všetkých zamestnancov presunuli do novej firmy. Povedal, že mi kľudne dá novú zmluvu, ale až od teraz. To znamená, že som počas rodičovskej dovolenky bola asi rok nezamestnaná. Budem mať nárok v 02/2018 na materskú keď dostanem od zamestnávateľa novú zmluvu do druhej firmy?

Ďakujem

Karin

Jana napísané 27.03.2017 13:10

Dobrý deň, prosím o radu......

 

K 14.12.2016 som ukončila rodičovskú dovolenku, druhým dňom som nastúpila na riadnu dovolenku, ktorá mi medzičasom vznikla z predošlých rokov. Po jej vyčerpaní som mala nastúpiť do práce, kde mi však chceli dať podpísať dohodu o skončení prac. pomeru. Nepodpísala som ju a medzičasom som zistila, že som tehotná. Momentálne som PN. Moja otázka znie, či mi aj počas rodičovskej dovolenky, riadnej dovolenky a PN vznikol nárok na ďalšiu materskú (270 dní pred nástupom na materskú)?

Výpoveď mi už dať nemôžu, nakoľko som v ochrannej lehote?

 

Ďakujem pekne.

Lucia napísané 17.12.2014 18:44

Dobry den, mozete mi prosim poradit.

Som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom, skoncil mi pracovny pomer uplynutim doby urcitej.

Som znova tehotna, dostanem druhu matersku, ak sa zamestnam u druheho zamestnavatela? Musim sa zamestnat hned nasledujuci den po ukonceni stareho pracovneho pomeru, alebo mozem byt na rodicovskej dovolenke a zamestnat sa az pred porodom a tym splnit podmienku byt nemocensky poistenou v case vzniku naroku na matersku (teda v case nastupu na MD) ?

 

Dakujem pekne

Alenka napísané 07.02.2014 15:06

Autorke ďakujem za tento článok, je výborne napísaný a aj pre laika zrozumitelný.

eva napísané 03.02.2014 17:09

Dobrý deň,

 

som na rodičovskej dovolenke, malý ma 1 rok a sedem mesiacov, v apríli mám nastúpiť do pracovného pomeru, chcem sa opýtať,či mám nárok na vyplácanie rodičovského príspevku do 3 rokov dieťaťa, keď nastúpim do pracovného pomeru na zmluvu.A ako je to s čerpaním dovolenku, ktorá mi vzníkla počas materskej a následne rodičovskej dovolenky. A na aké úrady treba nahlásiť násstup do zamestnania. Ďakujem

Mony napísané 21.01.2014 20:52

Dobry vecer mohli by ste mi prosiiiiiiiiiiiim poradit.

12.12.2012my skoncili 3 roky(materska a rodicak).Potom som uz do mojho zamestnania nenastupila,nemala som zaujem o tu pracu.Takze k tomu dnu som dostala vypoved.Hned na druhy den som uz bola zamestnana.Moje.zamestnanie trvalo 13.12.2012 do 30.8.2013.Potom.sme vsetci dostali vypoved lebo sa to rusilo.Prave vtedy som.zistila.ze.som tehu a hned.aj na rizikovom Cry

pani doktorka my vysvetlila.ze mozem ist na pn v ochranej lehote.Do dnesneho.dna stale pnkujem.Co som pracovala je neakych 260 dni takze mi tam par chyba.Chcem.sa vas opytat minule rodicovske obdobie.sa mi nerata alebo ta pn v ochtanej lehote.

vznikne mi.narok na.materku alebo nevznikne....

Prosim poradte som stoho uz blazoooooon....

Diana napísané 13.01.2014 22:17

Dobry den,

 

rada by som sa opytala v otazke materskeho pri druhom dietati.

na 1.matersku som nastupila 12/2012, od augusta 2013 poberam rodic.prispevok. uvazujeme o druhom dietati, ale zaroven ze by som nastupila na ciastocny uvazok (len 4h tyzdenne) od 01/2014 spat do prace, kde mam zmluvu uz 4 roky. neviem co je pre mna vyhodnejsie, nastupit spat na ciastocny uvazok, alebo na dohodu kvoli materkemu pri 2.dietati - z coho sa mi bude ratat materske? z posledneho platu ciastocneho uvazku, alebo z posledneho platu celho uvazku? ako je to pri dohode? pripadne len predpokladany denny vymeraiavaci zaklad?

 

Dakujem pekne

kika/redakcia napísané 14.01.2014 10:12

Dobrý deň,

vďaka za zaujímavú otázku. Ono je to tak, že akonáhle ukončíte rodičovskú dovolenku a nastúpite do práce, vznikne vám povinné poistenie (nemocenské, dôchodkové, v nezamestnanosti). Aj dohoda, ak z nej plynie pravidelný príjem, zakladá povinné poistenie. Takže ak sa bude skúmať, či ste mali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného, teoreticky to môže byť práve príjem z dohody, z ktorej vám potom vypočítajú materské. Skúsim vašu otázku posunúť Sociálnej poisťovni, ale môžete ma predbehnúťsmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised