ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Nezamestnaná a nárok na materské

 Kristína Kováčiková   05.03.2018   0

Lenka pracovala niekoľko rokov vo firme, kde mala dobrý príjem. Plánovala tehotenstvo. Materské by jej vyšlo v maximálnej výške. Lenže koncom roka rozviazala pracovný pomer. Tehotná nebola.

Od januára začala poberať dávku v nezamestnanosti. Krátko na to otehotnela. Za akých podmienok jej môže vzniknúť nárok na materské?

Shutterstock

 

Podmienky na vznik materského

Nárok na materské môže vzniknúť v prvom rade za predpokladu, že poistenkyni trvá nemocenské poistenie, resp. jej trvá ochranná lehota.

Ukončením pracovného pomeru Lenke nemocenské poistenie zaniklo. Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade poistenkyne, ktorá je tehotná v čase zániku nemocenského poistenia, ochranná lehota trvá osem mesiacov. Ochranná lehota sa prípade Lenky nedá aplikovať, nakoľko v čase rozviazania pracovnej zmluvy nebola tehotná.

Mohlo by vás zaujímať: Materské (celý článok) »»»

 

Aby vznikol Lenke nárok na materské, bez nového nemocenského poistenia to nepôjde.

Možnosti vzniku nového nemocenského poistenia sú v zásade dve – nový pracovný pomer alebo dobrovoľné nemocenské poistenie. Založiť si živnosť za účelom získania materského je v podstate zbytočné, nakoľko v prvom roku podnikania SZČO neplatí poistné do Sociálnej poisťovne, iba odvody do Zdravotnej poisťovne.

Ak by Lenke vzniklo nové nemocenské poistenie, zároveň splní aj druhú podmienku vzniku nároku na materské, a to podmienku trvania nemocenského poistenia aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, nakoľko do obdobia 270 dní je možné započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie v období dvoch rokov pred pôrodom.

Ak by sa Lenka znova zamestnala alebo by sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie, do 270 dní by sa jej zarátalo aj povinné nemocenské poistenie z ukončeného pracovného pomeru a nárok na materské by jej mohol vzniknúť.

Ako by sa vypočítalo materské, ak by podala prihlášku na dobrovoľné poistenie

Pri výpočte materského by sa neprihliadalo na jej príjem dosiahnutý v predošlom zamestnaní. O výške materskej by rozhodlo, koľko trvalo jej dobrovoľné nemocenské poistenie.

Ak by jej dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo ku dňu uplatnenia si nároku na materské nepretržite aspoň 26 týždňov, výška materského by sa jej určila z vymeriavacích základov dosiahnutých z dobrovoľného nemocenského poistenia. Ak by však dobrovoľné poistenie trvalo nepretržite menej, výška materského by sa určila len z minimálneho vymeriavacieho základu.

Podmienka 26 týždňov nepretržitého poistenia je zámerne nastavená tak, aby nebolo možné kalkulovať so zvyšovaním materského. Ak tehotná nezíska 26 týždňov nepretržitého poistenia, bude mať iba minimálne materské.

V takom prípade je treba zvážiť, či sa prihlasovať na nemocenské poistenie a platiť poistné alebo ostať bez materského a požiadať si o rodičovský príspevok, na ktorý vznikne žene nárok, či už zamestnaná bola alebo nebola.

Prečítajte si viac: Ako sa vypočíta výška materského zamestnankyni (celý článok) »»» 

 

Ako by sa vypočítalo materské, keby sa znova zamestnala

Pri výpočte materského by sa bralo do úvahy, koľko dní trval nový pracovný pomer ku dňu uplatnenia si nároku na materské. V zásade platí, že ak by získala u nového zamestnávateľa viac ako 90 dní nemocenského poistenia, materské sa vypočíta z príjmu, ktorý dosiahne u neho.

Ak by však mala na konte menej ako 90 dní nového nemocenského poistenia, v takom prípade by sa prihliadalo na jej príjem dosiahnutý v predošlom zamestnaní a materské by sa vypočítalo zo mzdy u bývalého zamestnávateľa.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised