Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Dôchodkové poistenie pre rodiča po novom

 Kristína Kováčiková   11.01.2018   0

Ak sa staráte o dieťa, môže za vás štát platiť poistné na dôchodkové poistenie.

Obdobie, počas ktorého za vás platí poistné na dôchodkové poistenie štát, sa vám v budúcnosti zhodnotí ako obdobie dôchodkového poistenia na účely nároku na niektorú z dôchodkových dávok (starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok).

Odborníci Sociálnej poisťovne upresňujú, za akých podmienok platí za rodiča štát toto poistné, aj v akej výške.

 

Na naše otázky odpovedá Ing. Peter Višváder, riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou.

V akej výške platí štát poistné na dôchodkové poistenie za poistencov štátu?

V roku 2018 platí poistné na dôchodkové poistenie štát za osoby riadne starajúce sa o dieťa do šiesteho roku veku (prípadne o dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom od 6 do 18 rokov) z vymeriavacieho základu 547,2 eur. Z tejto sumy platí 18 % na starobné poistenie, 6 % na invalidné poistenie a 2 % do rezervného fondu solidarity.

Ak ide o osobného asistenta alebo poberateľa peňažného príspevku na opatrovanie, štát platí z vymeriavacieho základu 456,0 eur.

Mám povinnosť prihlásiť sa ako poistenec štátu, ak chcem, aby za mňa štát platiť poistné na dôchodkové poistenie alebo budem prihlásená automaticky, bez ohľadu na to, či poberám materské alebo rodičovský príspevok?

Štát platí poistné na dôchodkové poistenie automaticky za fyzickú osobu, ktorá má priznanú dávku materské a je zároveň povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

Od januára 2018 štát taktiež platí automaticky poistné za fyzické osoby, ktoré sa riadne starajú o dieťa a majú nárok na rodičovský príspevok.

Takej skupine osôb vzniká dôchodkové poistenie automaticky, pričom Sociálna poisťovňa oznámi vznik dôchodkového poistenia každej takejto fyzickej osobe písomne na základe údajov z úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Taktiež zánik poistenia oznamuje Sociálna poisťovňa.

To znamená, že matka, ktorá poberá materské alebo rodičovský príspevok, nemá povinnosť sa na dôchodkové poistenie prihlásiť.

Ak si nie je istá svojou situáciou, odporúčame jej informovať sa vo svojej pobočke Sociálnej poisťovne.

Ktorý rodič musí podať prihlášku na dôchodkové poistenie od januára 2018, ak chce, aby štát za neho platil poistné na dôchodkové poistenie?

Prihlášku na dôchodkové poistenie podáva rodič, ktorý nemá nárok na rodičovský príspevok, nakoľko o takejto fyzickej osobe Sociálna poisťovňa informácie z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny nedostane.

Taktiež podáva prihlášku na dôchodkové poistenie rodič, ktorý má síce nárok na dávku materské, ale povinné poistenie mu už netrvá, a to napr. z dôvodu, že ukončil pracovný pomer alebo mu zanikla povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie ako SZČO.

Ženy na materskej/rodičovskej dovolenke, ktoré v minulosti nepodali prihlášku na dôchodkové poistenie, lebo zmeškali lehotu a podobne - môžu dodatočne získať tieto doby poistenia?

Novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá je platná od 1. januára 2018, sa do obdobia dôchodkového poistenia na účely dôchodkovej dávky započítava aj obdobie, počas ktorého sa fyzická osoba riadne starala o dieťa do šiesteho roku veku, avšak nepodala prihlášku na dôchodkové poistenie. Uvedené sa bude realizovať pri uplatnení nároku na dôchodkovú dávku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised