Pred nedávnom sme medzi žienkami viedli debatu, kedy je lepšie byť tehotná: či v zime alebo v lete (akoby sme si mohli vyberať 🙂 Tie, ktoré chodili s bruškom v zimných mesiacoch, spomínali ako najväčší problém množstvo obrovského oblečenia a neschopnosť zapnúť si čižmy.
Navonok to vyzerá, že je leto lepším obdobím na očakávanie. I vtedy však musíme čeliť rôznym „prekážkam“. Horúčavy, páliace slnko, poletujúci hmyz… ponúkame vám tento malý návod na prežitie:)
Shutterstock 1. Pitný režim tehotnej v lete Nielen v čase, keď sa začne ortuť v teplomery šplhať nad tridsiatku, musíme dbať na dostatok tekutín . Pri vysokých teplotách je to ale priam životne dôležité. Telo vylučuje vodu, a s ňou i minerálne látky, okrem iného i pokožkou.
Najviac sú zaťažené obličky. Treba ich doslova „prelievať“. Pre dospelého človeka v letnom teple sa odporúča vypiť približne 3 a pol litra tekutín denne. Sú v tom zarátané aj tekutiny v jedle, ale dostatočným prísunom – ideálne čistej vody – sa vyhnete mnohým problémom.
Pite postupne po malých dávkach celý deň. Určite to nepreháňajte s ľadovými nápojmi. Ideálna je vlažná voda, minerálka, alebo ako to riešia v južných krajoch – teplý čaj. Nech už budete piť čokoľvek, hlavne pite. Vyhnete sa tak úpalu, kŕčom v nohách, pocitom závrate a mnohým iným problémom.
2. Ochrana pred slnkom v tehotenstve V tehotenstve, najmä vo vysokých štádiách, by ste sa mali pred slniečkom chrániť viac ako obvykle. Niežeby ste sa mali skryť doma a celé leto nevystrčiť nos, to nie. Ale dlhší pobyt na priamom slnku môže tehotným spôsobiť „vystúpenie“ pečeňových škvŕn . Hormonálne zmeny v organizme tehotnej ženy dokážu kadečo.
Ako teda na slniečko v tehotenstve? Shutterstock Ak ste zástankyňou klasickej kozmetiky, tak si zakúpte krém s UV faktorom podľa vášho fototypu. Ak si však potrpíte na prírodné produkty, tak skúste jojobový, makadamiový alebo avokádový olej. Majú prirodzený ochranný UV faktor 2 – 4.
Samozrejme tomu prispôsobte aj pobyt na priamom slnku. Ideálne je poležať si v tieni. I tam slniečko opaľuje. Ak sa musíte po slnku pohybovať, tak si vyberte ľahké a vzdušné oblečenie, ktoré zakrýva väčšiu časť tela. A nezabudnite na klobúk alebo inú pokrývku hlavy.
3. potenie v tehotenstve Každá tehotná občas bojuje s nadmerným potením. V lete sa situácia samozrejme ešte zhoršuje. Neurobíme s tým nič, potenie je dôležité. Problém však nastáva, ak sa potenie prehupne do horšej fázy – a mám tým na mysli konkrétne potenie na stehnách.
Hlavne tehuľky, ktoré majú túto partiu silnejšiu bojujú s trením sa stehien a bolestivými odreninami. Tie sú spôsobené tým, že práve vlhké telesné partie sa o seba pri chôdzi obtierajú.
Čo s tým? Každá má iný recept. Jeden z najlepších je – obliecť si niečo dlhšie, čo zakryje stehná. Môžete použiť krátke legíny alebo mužské boxerky. Dôležitý je materiál. Zabudnite na umeliny – tie pot sať nebudú. Skvelá je čistá bavlna, môže byť s malou prímesou elastanu. A dajú sa nosiť aj pod šatami.
Niektoré ženy používajú na stehná olej alebo detský púder. Obe majú účinok podobný – zabrániť vlhku, aby priliepalo stehná pri chôdzi k sebe. Vyskúšajte čo je vám najlepšie, prípadne ostatným mamičkám napíšte, ako to riešite vy.
A ešte jeden tip – noste so sebou fľaštičku ružovej vody a občas sa ňou postriekajte. Okrem toho že sa osviežite, tak budete stále krásne žensky voňať.
4. Letné jedlá a tehotenstvo Je jasné, že ani leto nemusí byť, a tehotné by si mali na stravu dávať obzvlášť pozor. V teplých mesiacoch však hrozí omnoho väčšie riziko hnačiek, vracania, salmonelóz, črevných chrípok a podobných serepetičiek. Potraviny sú v teple náchylnejšie pokaziť sa. Radšej sa teda vyhnite rôznemu stánkovému predaju a nachystajte si jedlo doma.
A čo ak ste na dovolenke s ponukou švédskych stolov? Vyberajte si jedlá, ktoré sú overené, čo najviac tepelne upravené alebo naopak – čerstvé ovocie a zeleninu. Určite neodporúčam počas tehotenstva skúšať prvýkrát cudzokrajné dobroty. Riziko alergickej reakcie je u tehotných vyššie – nikdy nevieme ako náš organizmus práve pracuje.
5. Tehotenstvo, hmyz a iné potvorky Tak ako neustále opakujem – tehotenstvo síce nie je choroba, ale vďaka hormonálnym zmenám môžete očakávať neočakávané. Platí to aj pri uštipnutí hmyzom. Je lepšie sa mu vyhnúť ako potom bojovať s opuchlinami po „obyčajnom“ komárovi.
Shutterstock Vždy, keď sa chystáte do prírody, alebo len tak do parku v meste použite repelent. A vôbec to nemusí byť taký ten smradľavý, za ťažké peniaze zakúpený. Veľmi jednoduchý spôsob ako odplašiť „zver“ je domáci repelent.
Návod: do čistej vody – do rozprašovača – kvapnite pár kvapiek éterického oleja. Vhodná je levanduľa, tea tree olej, rozmarín a i ďalšie. Poriadne pretrepte a postriekajte si celé telo. Repelenty z domácej dielne sa dajú vyrobiť proti komárom, ale aj kliešťom. Tak hor sa na to a môžete vyraziť.
A čo som myslela tým – iné potvorky? Prosím, na dovolenkách si dávajte veľký pozor na hmyz, hadov, v prímorských destináciách na morských ježkov, medúzy či pŕhlivú morskú trávu . Vždy si dopredu zistite, aké nebezpečenstvá môže daná destinácia priniesť a zvážte či sa tam v tehotenstve oplatí ísť.
6. klasické tehotenské radosti vylepšené letom: Počas leta vás môžu vo zvýšenej miere obťažovať i zápcha , opuchy, zadržiavanie moču, prehriatie …
Nuž tak, i v lete môže byť tehotenstvo nádherné – a ja vám také prajem. 🙂
Loading...