Tehotná na festivale?

Hana Celušáková 0

Možno vám tento nápad príde šialený, možno naopak, nevidíte dôvod, prečo sa vzdať vášho obľúbeného festivalu – hlavne po vynútených pandemických odmlkách, veď tehotenstvo nie je choroba.

Predpokladajme, že je to už nejaký čas, čo vám vydali občianku a viete sa o svojom živote rozhodovať sama. Napriek tomu by ste mali zvážiť úskalia, ktoré so sebou pobyt na festivale v tehotenstve prináša.

iStock

Festivalové úskalia pre tehotné

  • hluk
  • nedostatok priestoru
  • teplo a dehydratácia
  • zvýšená únava
  • zlý vzduch
  • drogy a omamné látky
  • problematická hygiena
  • problémy so spaním

Všadeprítomný hluk a sluch bábätka v brušku

Sluch bábätka v brušku je už od 20. týždňa tehotenstva vyvinutý ako u dospelého človeka. Predpokladá sa, že dieťa počuje cca od  17. týždňa tehotenstva, čiže v čase, kedy už tehotná môže pociťovať pohyby plodu.

Zhruba od 26. týždňa tehotenstva môžu zvuky zrýchliť tep bábätka v brušku. Sluchom vieme zachytiť zvuky cca od 0dB, asi 30 dB je šepot a cca pri 125 – 130 dB už zvuk spôsobuje bolesť. Normálna konverzácia sa pohybuje okolo 45-60 dB, rockový koncert približne na 115 dB.

Ako hlučno je v brušku?

Maternica je pomerne hlučné miesto, úroveň zvukov zodpovedá približne bežnej miestnosti v domácnosti (od 40 do 60dB), čo je zvuk príjemný aj pre matku.

Bábätko počúva tlkot srdca, pulz, škvŕkanie v žalúdku, pohyb čriev, ale aj hlasy z vonkajšieho prostredia, aj keď sú filtrované bariérou tela matky a plodovou vodou.

Pozor ale na fakt, že plodová voda môže vnímanie niektorých prenikavých zvukov zosilňovať.

iStock

 

Extrémny hluk bábätko neocení

Vystavovať bábätko v brušku hlasnej hudbe (ako sme písali, na koncerte môže dosiahnuť aj 115dB) teda môže dieťa zaťažovať a v extrémnom prípade môže až poškodiť sluch. Rátajte s tým, že príliš hlasný koncert vaše bábätko neocení.

Veľmi veľa tehotných má skúsenosť, že na zvuk koncertu dieťa reagovalo prudkými pohybmi, ktoré ich nakoniec donútili odísť. Aj nenarodené dieťa Vám vie dať najavo, čo cíti. Buď rátajte, že si hudbu vychutnáte len z väčšej vzdialenosti, alebo nechajte festivaly načas nedetným. 

Len pre zaujímavosť, v normách bezpečnosti pri práci je dolná akčná hodnota (čiže už treba používať ochranné pomôcky) expozície vibráciám a hluku 80 dB a horná 85 dB, s tým, že pre tehotnú sa znižuje o 10 dB. Ak by ste teda pracovali ako tehotná na pracovisku, kde hluk dlhodobo prekračuje 75dB, máte právo na preradenie na iné pracovisko.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Zakázané a rizikové práce v tehotenstve a počas dojčenia.

 

Festivalové blízkosti a tehotenské bruško

Pod pódiom nebýva len hluk, ale aj veselo a blízko. Rozjarení tanečníci si však vaše tehotenské bruško nemusia všimnúť a aj nechtiac sa môžete dočkať úderu, či už do brucha, alebo tak, že stratíte rovnováhu.

Rovnako môže byť nebezpečný zástup pri vstupe, alebo pri prechode v jednotlivých zónach. Kto si pamätá na povestnú blatovú Pohodu, vie, že sa padalo kdekoľvek a v podstate aj bez dôvodu. Lenže pre vás už pád nie je len od hlavy po päty od blata. Dávajte na seba a svoje bábätko pozor!

Vyhýbajte sa stiesneným priestorom plných ľudí

V prvom rade kvôli nebezpečenstvu pádu, ale aj pre často vydýchaný alebo zadymený vzduch.

Na väčšine priestranstiev festivalov sa bežne fajčí, niektoré to neustriehnu ani v stanoch a sálach. Cigaretový dym okráda o kyslík vás, ale aj vaše dieťatko. Často aj vyvoláva žalúdočné nevoľnosti. To už je aká kvalita zážitku, keď grckáte pred stage:)

iStock

Festivaly – leto – teplo – tehotno

Najzábavnejšie festivaly jednoducho patria k letu. Rovnako, ako vysoké teploty vzduchu, dusno, opuchy nôh, zadržiavanie vody a problémy s močením v tehotenstve.

Najdôležitejší spúšťač je často práve teplo, nedostatok tekutín a málo miest na sedenie. Končatiny si nemôžu oddýchnuť, krvný obeh je nadmerne zaťažovaný, nezvláda korigovať opuchy a všetky bežné tehotenské neduhy sú zrazu výraznejšie.  

Vaša termoregulácia nemusí fungovať na 100%, zvýšené je riziko úpalu ale aj prehriatia – úžehu. Pigmentové škvrny naskakujú v tehotenstve výrazne častejšie a majú tendenciu zotrvať aj po pôrode.

Ako sa chrániť prehriatiu v tehotenstve?

  • vždy dbajte na dostatočný príjem tekutín (alkohol je úplne zakázaný, sladké malinovky sú zbytočne presladené, takže sa snažte piť hlavne pitnú vodu z overeného zdroja, nesladené minerálky a čaje)
  • nehanbite sa za klobúk – čím väčšia strieška, tým lepšie pre vás, vaše oči ale aj pleť, 
  • zvolte vzdušné, dobre savé oblečenie a pohodlné topánky, ktoré vám budú odvádzať pot, zabránia odretiu a zápalu kože, 
  • vyhľadávajte tieň a možnosť si posedieť – narovnať alebo vyložiť nohy
  • natriete sa krémom na opaľovanie.

Budete v tehotenstve stíhať festivalové tempo?

Únava je častým sprievodcom tehotných. V normálnom živote však asi nepodnikáte dlhé cesty a státie v najväčšom teple. Zvážte, či sa vám aj v tehotenstve bude chcieť prechodiť a pretancovať celý deň.

Zaistite si aspoň karimatku alebo deku na sedenie, aby ste si kedykoľvek mohli oddýchnuť. Zistite si, ako je festival organizovaný, či je tam dostatok relaxačných plôch, krytých miest na osvieženie a posedenie.

Zmesí sa mi ešte brucho do stanu?

Túto otázku si naozaj pokladať nemusíte, vojsť sa vojde. Len či aj vám sa bude chcieť do stanu liezť. Môže tam byť dusno, hlavne s postupujúcou nocou. Pri nízkych stanoch sa tam musíte doslova doštvornožkovať a líhanie, ale aj vyberanie vecí z batoha už je výrazne nepohodlnejšie. 

Občas ste dobrovoľne – nasilu účastné pokračujúcich žúrok okoloidúcich. Aj taká bolesť chrbta sa na karimatke väčšinou nezlepší. Ak môžte, snažte si zabezpečiť ubytovanie pod kamennou strechou, v pokoji a s kúpeľňou. Určite to zvýši výsledný umelecký dojem.

Tehotenské testovačky festivalovej hygieny 

Nechcem zachádzať do detailov, ale také dobre rozpálené verejné plastové kadibudky kombinované s tehotenskou citlivosťou na pachy a neustálou potrebou ísť ocikať kde – aký stĺpik sa môžu stať doslova dennou morou. Hlavne, ak sú zóny strategicky vzdialené od hlavných pódií. Nezabudnite si po príchode zmapovať terén.

Aj keď podobné veci neobľubujem, v tomto prostredí by som nezabudla ani na dezinfekčné prípravky na ruky. Pribalte si tiež vlastnú zásobu toaletného papiera, prípadne vody vo fľaši na spláchnutie rúk. 

Samostatnou kapitolou je jedlo

Dajte si pozor na čerstvosť a overené zdroje, hygienu a skladovanie. 

V podstate som nemala v zámere vás od návštevy festivalu odradiť, aj keď z toho nakoniec vyšiel pomerne odstrašujúci zoznam:)

Aké sú vaše skúsenosti? Boli ste? Odporúčate?

Zdroje:

  • www.livestrong.com
  • birthpsychology.com
  • www.insl.sk
  • www.uvzsr.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár