Kým rastie bruškoŽivotospráva

Tehotenstvo a sex

 redakcia / z poradne gynekológa   16.08.2015   0

Radosť z očakávaného bábätka, to áno, ale kde zostáva sex? – pýta sa mnoho tehotných žien, ktoré v tomto krásnom aj zložitom období prekonáva úskalia vo svojom sexuálnom živote.

V tomto článku vám ponúkame niektoré z častých otázok na túto tému.

iStock

 

Chuť na sex v tehotenstve (občas) chýba

"Odkedy som sa dozvedela, že som tehotná, nemám vôbec chuť na sex. A okrem toho mi býva dosť zle. Zmení sa to?"

- Celkom určite. Príroda to naprogramovala jednoducho tak (aj keď neviem prečo), že tehotenstvo začína zväčša nevoľnosťami. Je to síce dosť nepríjemné, ale núti ženu nastaviť sa na nové životné okolnosti.

Je úplne pochopiteľné, keď žena nemá v prvých týždňoch tehotenstva chuť na telesnú lásku. Napriek tomu pociťuje špeciálnu potrebu blízkosti a nežnosti od jej muža.

Porozprávajte sa o tom so svojim partnerom, on je totiž rovnako neistý ako vy. O to viac vás vaše vzájomné zdôverenie sa zblíži a váš vzťah čakajú v nadchádzajúcich mesiacoch pekné časy.

Strach zo sexu v tehotenstve

"Môj manžel má strach, aby nejako neporanil dieťa, keď so mnou spí, preto sme spolu čoraz zriedkavejšie. Je jeho strach opodstatnený?"

- Dieťa je chránené maternicou. Kŕčok maternice býva za normálnych okolností uzavretý až do obdobia tesne pred pôrodom. Takže penis sa nemôže dostať až dieťaťu. Možno toto anatomické vysvetlenie vášho manžela upokojí.

To, že počas tehotenstva zaraďujú naši muži “spiatočku”, máva často iné dôvody. Muž si musí zvyknúť na novú rolu svojej ženy. Už nie je len milenkou a partnerkou, ale aj matkou.

Keď pocítite chuť milovať sa so svojim manželom, prevezmite iniciatívu. Pravdepodobne nebude namietať proti vášmu želaniu. A keby predsa, otvorene sa o tom porozprávajte. Je možné, že “chuť” sa vráti vášmu partnerovi potom, akonáhle príde dieťa na svet. Ale 9 mesiacov je dosť dlhý čas.

Po pôrode uplynie ešte niekoľko týždňov a možno aj mesiacov, kým sú schopní byť rodičia ako pár zasa spolu. Ak nenačnú túto tému v rozhovore teraz, časom to bude pre nich stále ťažšie. Potom tu vzniká riziko, že pár bude žiť bez sexu aj dlhšiu dobu.

Hovoriť s gynekológom o sexe?

"Padne mi veľmi zaťažko hovoriť s mojim gynekológom na tému “sex”. Čo mi poradíte?"

- Rovno sa ho opýtajte, či sex predstavuje pre vaše dieťa nejaké nebezpečenstvo. Netrápte sa v mysli otázkami typu : “...a čo si teraz o mne lekár pomyslí, že chcem ešte spávať so svojim manželom....”

Jemu je jasné, že spolu sexuálne žijete, aj bez toho ,aby ste s ním o tom hovorili. Pretože inak by ste neboli tehotná, nie? (Na to má odborné vzdelanie). Pre vás je dôležité opýtať sa lekára na riziká. Budete sa potom cítiť lepšie.

Thinkstock

 

"V sexuálnych polohách sme nikdy neboli s manželom príliš inovatívni. Ja dolu, môj manžel zasa hore. Tak nám to vyhovuje. Ale je to počas tehotenstva O.K.? A dokedy?"

- V prvých troch mesiacoch sa môžete milovať presne tak, ako pred otehotnením. Ešte “neprekáža” žiadne brucho, a váha muža na vaše telo nepredstavuje žiaden problém do tej miery, pokiaľ ju sama znesiete.

Možno koncom tretieho mesiaca už bude na vás vidieť malé bruško, ale plod ešte necíti tlak zvonku. Je práve 4-6 cm veľký a bezpečne ukrytý vo vnútri maternice.

Chuť na sex mi v tehotenstve nechýba, práve naopak

"Mám tak často chuť na sex, ako doposiaľ ešte nikdy. Až sa za to niekedy hanbím. Ako je to možné?"

- Je to spôsobené predovšetkým hormónmi. Ale určite tu nie je žiaden dôvod hanbiť sa. Radšej si vychutnajte doposiaľ nepoznaný, nový pocit. Môže žiaľ, odísť skôr, ako by ste si to s manželom priali.

Predovšetkým v druhom trimestri prežívajú mnohé páry “medové týždne” v sexuálnom vzťahu. Tehotné ženy majú v tomto období nielen veľkú potrebu mať pri sebe chlapskú oporu a pochopenie po stranke psychickej, ale mnohokrát sú aj veľmi žiadostivé.

Muža môže stupňujúca sa túžba jeho ženy niekedy dráždiť a môže si ju zle vysvetľovať. Mnoho krát nerozumie, že jej túžba nesmeruje k divokému sexu, ale viac k romanticky stráveným večerom, ktoré by u nej vyvolávali pocity “šteklenia v bruchu” ako na prvom rande. Bozky, vzájomné pohladenia, dotyky,... To môže byť pre ženu niekedy uspokojujúcejšie, ako “divoký sex”.

Citlivé prsia v tehotenstve

"Mám strašne citlivé prsia. Nemôžem takmer zniesť, keď sa ich manžel dotýka. Zmení sa to?"

- Chce to trochu trpezlivosti. Keď sa prsia začali začiatkom tehotenstva zväčšovať, pre vášho manžela sa stali príťažlivejšie. Ale teraz sa môže žiaľ iba pozerať, pretože to jednoducho – bolí. Muž bude trochu sklamaný, ale po prvých mesiacoch tá najväčšia citlivosť prejde, a potom si budete môcť obaja vychutnať, čoho ste sa museli na nejakú dobu zriecť.

Tehotenské brucho. Prekážka v sexe?

"Moje veľké brucho môjho manžela asi odpudzuje. Čo iné by mohlo byť dôvodom toho, že náš sexuálny vzťah ochladol?"

- Pohovorte si so svojim manželom o tom. Keď muž alebo žena posudzujú postoje toho druhého so svojho náhľadu, bez toho, aby spolu komunikovali, vedie to k mnohým nedorozumeniam.

Žena si myslí, že muž ju pokladá za neatraktívnu a preto s ňou už nechce spať. Muž si myslí, že žena sa pokladá za neatraktívnu a preto nemá žiaden záujem o sex. A skutočnosť? Mnohokrát sú ženy počas tehotenstva na svoje telo veľmi hrdé. A skutočnosťou je aj to, že mnohokrát sú muži svojimi tehotnými ženami viac eroticky priťahovaní, ako pred tým.

Kedy je sex tabu

Niektoré riziká v tehotenstve môžu viesť gynekológa k tomu, že vám doporučí úplnú pohlavnú zdržanlivosť. Ide o tieto prípady:

  1. Ak sa predčasne otvára krčok maternice (možná infekcia).
  2. Ak ste prekonali viac potratov.
  3. Pri krvácaní.
  4. Pri bolestiach, ktoré by mohli byť predzvesťou predčasného pôrodu.
  5. Ak placenta upcháva pôrodné cesty.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised