Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť

Marcela Beňová 0

S príchodom internetu sa z tehotenstva budúcej mamičky stala jedna veľká analýza. Čo môžeme, čo naopak nie, čomu sa rozhodne vyvarovať, pri čom ide tehotnej žene o život…

shutterstock

Niekedy sa na zoznam potravín dostanú aj také jedlá a nápoje, ktoré tam naozaj nemusia byť. Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte. 

Káva v tehotenstve

Na zoznam zakázaných potravín sa dostal napríklad obľúbený kofeínový nápoj, ktoré mamičky milujú a často si ho v tehotenstve nedobrovoľne odopierajú.

Viaceré výskumy však dokázali, že aby mala káva na vás či dieťa skutočne zlý vplyv, museli by ste jej vypiť aspoň 5 šálok denne.

Pokiaľ sa však vaša bežná dávka pohybuje v rozmedzí jednej či dvoch, odopierať si ju skutočne nemusíte. Po každej kávičke si však doprajte pohár čistej vody na doplnenie tekutín.

Petržlen v tehotenstve

Je záhadou, čo tento nevinný dar zeme tehotenským fóram urobil, ale v mnohých diskusiách zažíva osočovanie a nepriateľstvo. Úplne zbytočne.

Petržlen, a najmä petržlenová vňať, sú hodnotným zdrojom vitamínu A, C, K, kyseliny listovej a kyseliny pantoténovej. Doprajte si ich teda v polievke, omáčke, šaláte či ako dekoráciu na tanieri.

V jesenných mesiacoch tak účinne podporíte imunitný systém a zabojujete s chorobami.

Bylinky v tehotenstve

Ak tvorí materina dúška, mäta, lipový a bazový kvet súčasť vášho pitného režimu, pokojne v tejto tradícii pokračujte aj ďalej.

Šálka či dve bylinkového čaju denne upokojujú organizmus, obsahujú veľa prospešných látok a pomáhajú udržať pleť aj vlasy vo forme. Naviac čajový rituál prináša relax a pohodu aj v náročnejších pracovných dňoch. 

Zázvor v tehotenstve

Zázvorový čaj, ak ho nepijeme denne po litroch, je ideálny pomocník pri ranných nevoľnostiach. Vďaka svojím účinkom pomáha pri pálení záhy a lieči tehotenské bolesti.

V čase jesenných chrípok a rôznych vírusov podporuje imunitný systém a pomáha aj pri liečbe infekcií. Tu samozrejme platí, že ani dennú dávku zázvoru netreba preháňať.

shutterstock

Vajíčka v tehotenstve

Koniec praženici na raňajky? Vajíčka patria medzi potraviny, ktoré rozdeľujú verejnosť aj odborníkov. V tehotenstve sa neodporúčajú predovšetkým surové vajíčka (ktoré nájdete napríklad v tiramisu, majonéze či zmrzline).

Ak ste však boli naučená na tepelne upravené vajíčka napríklad na raňajky, nemusíte sa im vyhýbať. Nezabudnite však, že nie sú práve najchudšou potravinou a doprajte si po nich prechádzku či pohyb naviac.

Losos v tehotenstve

Obľúbená rybka sa v zozname zakázaných potravín ocitla už neraz. Avšak dožičiť si k zemiakom kúsok na masle opečeného lososa vám určite neuškodí.

Losos patrí medzi chudé ryby, ktoré obsahujú veľa pre telo užitočných látok, a jeho pravidelná konzumácia pomáha predchádzať srdcovo – cievnym ochoreniam.

Vyhýbať by ste sa mali len surovým rybám ako napríklad sushi. 

Aké lieky v tehotenstve

Mnohým budúcim mamičkám sa stane, že ich v čase tehotenstva skolí nepríjemná chrípka. Ak sa ocitnete v posteli s teplotami, bolesťou hrdla či celkovou slabosťou, nebojte sa poradiť o liečbe s lekárom.

Dnes na trhu existuje veľké množstvo liekov vhodných aj v tehotenstve, prípadne liečivá na prírodnom základe. Samoliečba najrôznejšími bylinkami najmä v čase tehotenstva nie je to pravé orechové.

Základom je vyváženosť

Nejedna mamička v snahe chrániť zdravie svojho dieťaťa nakúpi množstvo vitamínov, z nedeľnej polievky vyťahuje zeleninu či poctivo nahradí šálku kávy superzdravým čajom.

Pravdou ale zostáva, že tieto “nebezpečné potraviny“ nie sú pre zdravie mamičky a bábätka tie naozaj nebezpečné. Oveľa viac škodí pravidelná návšteva fastfoodov, syrová pizza na večeru, údeniny, krémové koláče, nákupná horúčka v oddelení sladkostí či kalorické ovocné džúsy.

Obzvlášť v tehotenstve si doprajte dostatok vitamínov, čerstvého ovocia a zeleniny, chudé mäso a ryby a pravidelný pitný režim. Pre vývin bábätka tak urobíte všetko, čo treba.

Zoznamy zakázaných potravín nech vás vôbec netrápia. Ak o niektorej z nich máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár