Kým rastie bruškoVýživa v tehotenstve

Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť

 Marcela Beňová   25.09.2018   0

S príchodom internetu sa z tehotenstva budúcej mamičky stala jedna veľká analýza. Čo môžeme, čo naopak nie, čomu sa rozhodne vyvarovať, pri čom ide tehotnej žene o život...

shutterstock

 

Niekedy sa na zoznam potravín dostanú aj také jedlá a nápoje, ktoré tam naozaj nemusia byť. Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte. 

Káva

Na zoznam zakázaných potravín sa dostal napríklad obľúbený kofeínový nápoj, ktoré mamičky milujú a často si ho v tehotenstve nedobrovoľne odopierajú.

Viaceré výskumy však dokázali, že aby mala káva na vás či dieťa skutočne zlý vplyv, museli by ste jej vypiť aspoň 5 šálok denne.

Pokiaľ sa však vaša bežná dávka pohybuje v rozmedzí jednej či dvoch, odopierať si ju skutočne nemusíte. Po každej kávičke si však doprajte pohár čistej vody na doplnenie tekutín.

Petržlen

Je záhadou, čo tento nevinný dar zeme tehotenským fóram urobil, ale v mnohých diskusiách zažíva osočovanie a nepriateľstvo. Úplne zbytočne.

Petržlen, a najmä petržlenová vňať, sú hodnotným zdrojom vitamínu A, C, K, kyseliny listovej a kyseliny pantoténovej. Doprajte si ich teda v polievke, omáčke, šaláte či ako dekoráciu na tanieri.

V jesenných mesiacoch tak účinne podporíte imunitný systém a zabojujete s chorobami.

Bylinky

Ak tvorí materina dúška, mäta, lipový a bazový kvet súčasť vášho pitného režimu, pokojne v tejto tradícii pokračujte aj ďalej.

Šálka či dve bylinkového čaju denne upokojujú organizmus, obsahujú veľa prospešných látok a pomáhajú udržať pleť aj vlasy vo forme. Naviac čajový rituál prináša relax a pohodu aj v náročnejších pracovných dňoch. 

Zázvor

Zázvorový čaj, ak ho nepijeme denne po litroch, je ideálny pomocník pri ranných nevoľnostiach. Vďaka svojím účinkom pomáha pri pálení záhy a lieči tehotenské bolesti.

V čase jesenných chrípok a rôznych vírusov podporuje imunitný systém a pomáha aj pri liečbe infekcií. Tu samozrejme platí, že ani dennú dávku zázvoru netreba preháňať.

shutterstock

 

Vajíčka

Koniec praženici na raňajky? Vajíčka patria medzi potraviny, ktoré rozdeľujú verejnosť aj odborníkov. V tehotenstve sa neodporúčajú predovšetkým surové vajíčka (ktoré nájdete napríklad v tiramisu, majonéze či zmrzline).

Ak ste však boli naučená na tepelne upravené vajíčka napríklad na raňajky, nemusíte sa im vyhýbať. Nezabudnite však, že nie sú práve najchudšou potravinou a doprajte si po nich prechádzku či pohyb naviac.

Losos

Obľúbená rybka sa v zozname zakázaných potravín ocitla už neraz. Avšak dožičiť si k zemiakom kúsok na masle opečeného lososa vám určite neuškodí.

Losos patrí medzi chudé ryby, ktoré obsahujú veľa pre telo užitočných látok, a jeho pravidelná konzumácia pomáha predchádzať srdcovo – cievnym ochoreniam.

Vyhýbať by ste sa mali len surovým rybám ako napríklad sushi. 

Ako je to s liekmi?

Mnohým budúcim mamičkám sa stane, že ich v čase tehotenstva skolí nepríjemná chrípka. Ak sa ocitnete v posteli s teplotami, bolesťou hrdla či celkovou slabosťou, nebojte sa poradiť o liečbe s lekárom.

Dnes na trhu existuje veľké množstvo liekov vhodných aj v tehotenstve, prípadne liečivá na prírodnom základe. Samoliečba najrôznejšími bylinkami najmä v čase tehotenstva nie je to pravé orechové.

Základom je vyváženosť

Nejedna mamička v snahe chrániť zdravie svojho dieťaťa nakúpi množstvo vitamínov, z nedeľnej polievky vyťahuje zeleninu či poctivo nahradí šálku kávy superzdravým čajom.

Pravdou ale zostáva, že tieto “nebezpečné potraviny“ nie sú pre zdravie mamičky a bábätka tie naozaj nebezpečné. Oveľa viac škodí pravidelná návšteva fastfoodov, syrová pizza na večeru, údeniny, krémové koláče, nákupná horúčka v oddelení sladkostí či kalorické ovocné džúsy.

Obzvlášť v tehotenstve si doprajte dostatok vitamínov, čerstvého ovocia a zeleniny, chudé mäso a ryby a pravidelný pitný režim. Pre vývin bábätka tak urobíte všetko, čo treba.

Zoznamy zakázaných potravín nech vás vôbec netrápia. Ak o niektorej z nich máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised