Ako často budete navštevovať tehotenské poradne? V prvých štyroch mesiacoch je vhodná prehliadka každé štyri týždne, v ďalších troch mesiacoch každé tri týždne, v ďalších dvoch mesiacoch každé dva týždne, v poslednom mesiaci gravidity je potrebná kontrola každý týždeň.
Prečítajte si, čo je obsahom ďalších vyšetrení podľa týždňov – vyšetrenia v druhom trimestri.
Tehotenská poradňa v 16. týždni tehotenstva
- V druhom trimestri sa v 16. týždni vyšetrí hladina AFP alebo tripple test ako súčasť skríningu vrodených vývojových chýb.
- Lekár vám tiež môže odporučiť amniocentézu – odber plodovej vody. Toto vyšetrenie sa môže vykonávať medzi 11. – 14. týždňom tehotenstva (včasná amniocentéza), alebo medzi 15. – 19. týždňom tehotenstva (klasická amniocentéza).
- Taktiež je potrebné zopakovať vaginálne palpačné /pohmatové/ vyšetrenie, nakoľko sa začína tvoriť viac plodovej vody a treba posúdiť „uzáverovú“ schopnosť krčka maternice.
Tehotenská poradňa v 20. týždni tehotenstva
- Okolo 18. až 20. týždňa treba zaznamenať prípadné pociťovanie prvých pohybov dieťaťa.
- V 20. týždni je už možné pomocou stetoskopu (prípadne pomocou ultrazvukového snímača) zachytiť ozvy srdca plodu.
- Ďalším vyšetrením, ktoré sa pravidelne vykonáva zhruba od 20. týždňa je gravidometria, meranie vzdialenosti od lonovej kosti po horný okraj maternice. Aj takéto jednoduché vyšetrenie môže upozorniť na prípadné zaostávanie plodu v raste.
- V 20. týždni je dôležité podrobné ultrazvukové vyšetrenie zamerané na overenie správnosti vývoja jednotlivých orgánových systémov, zmerajú sa jednotlivé biometrické parametre z ktorých sa posúdi dynamika rastu, vyšetrí sa množstvo plodovej vody, posúdi sa uloženie a vzhľad placenty.
Tehotenská poradňa v 24. až 28. týždni tehotenstva
- Opakuje sa odber krvi na zistenie protilátok antiD u Rh negatívnych žien.
- Mali by ste absolvovať orálny glukózotolerančný test (o-GTT). Je to test, pri ktorom sa sleduje hladina glukózy v krvi nalačno a po podaní, resp. po vypití prípravku obsahujúceho glukózu. Cieľom tohto jednoduchého skríningového testu je vyhľadať pacientky s ochorením gestačný diabetes mellitus (tehotenská cukrovka), alebo pacientky, u ktorých je riziko takéhoto ochorenia.
Prečítajte si tiež: Ktoré vyšetrenia v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?