Kým rastie bruškoTehotenská abeceda

Tehotenská abeceda C - Č

 Ľuba Lapšanská   16.08.2010   0

Cervikálne skóre

sa snaží objektivizovať nález (zrelosť krčka) pri vaginálnom vyšetrení. Hodnotí sa 6 charakteristík. Na začiatku tehotnosti je väčšinou cervikálne skóre 0 a na konci 9. V tehotenskej knižke je uvedená maximálna tolerancia pre jednotlivé týždne tehotnosti, špeciálne pre prvorodičky (primi) a pre viacrodičky (multi).

Cervix - krčok

Krčok maternice je pevný valcovitý útvar s priemerom asi 2,5 cm, ktorý vyúsťuje do pošvy. Počas tehotenstva má krčok maternice zhruba tri centimetre, je zatvorený a vyplnený hlienovou zátkou -  väčším množstvom hlienu, ktorý uzatvára pôrodné cesty a chráni plodové obaly pred infekciou. Prečítajte si, čo sa deje s krčkom počas tehotenstva a pri pôrode.

Cestovanie v tehotenstve

Zvažujete, či a dokedy môžete v tehotenstve cestovať a aké to so sebou nesie riziká? Je lepšie ísť autom, alebo lietadlom, aké sú výhody a riziká?

Cestovné poistenie v tehotenstve

Ak sme tehotné, bolo by zodpovedné zaobstarať si pred vycestovaním nejaké, najlepšie také, ktoré by pokrylo prípadné komplikácie v tehotenstve, resp. sa aj pripoistiť. Čo si o cestovnom poistení v tehotenstve myslia poisťovne?

Cisársky rez

– patrí k najstarším chirurgickým zákrokom. V poslednom čase je však už počet cisárskych rezov alarmujúci. Dieťa sa vyberá z tela matky cez brušnú stenu a stenu maternice. Základné informácie o cisárskom reze.

Citlivý čuch u tehotných

– môže sa vyskytnúť už od začiatku tehotenstva. Je spôsobený vplyvom hormónov. Je dobré mať stále pri sebe niečo, s vašou obľúbenou vôňou, k čomu si môžete priložiť nos v prípade potreby.

Citlivý čuch u novorodencov

– pre dieťatko po pôrode je to pravdepodobne najvýraznejší zmyslový orgán. Výskumy dokazujú, že novorodenec rozozná mamku podľa vône. niekedy ak „príliš voniate“ preň niečím neprirodzeným, môžu sa vyskytnúť problémy s dojčením.

Cumlík

– chválená i zatracovaná vecička. Mali by ste sa mu – v rámci zachovania dobrého dojčenia – vyhnúť aspoň v prvých týždňoch od narodenia.

Cvičenie pred pôrodom

– tehotenstvo nie je choroba a väčšina žien môže bez problémov cvičiť aj pred pôrodom. Dajte si pozor iba na športy, pri ktorých sa priveľa poskakuje, alebo ktoré sú potencionálne nebezpečné – jazda na koni, lyžovanie a pod. Na spevnenie panvového dna sa odporúčajú kegelove cviky.

Cvičenie po pôrode

– už pár dní po pôrode môžete začať pomaličky cvičiť. Ideálne sú cviky, ktoré podporia dobré zavinovanie maternice. Cvičenie na  spevnenie panvového dna sa odporúča robiť až v čase, kedy sa vám vráti citlivosť v oblasti panvy. Niekedy to môže trvať i pár týždňov.

Čepček

Alebo "v čepčeku sa narodil". "Čepček" je kúsok plodových obalov, ktorý ostal tesne po pôrode prilepený na novorodencovi. Najčastejšie na hlavičke, ale i na iných miestach tela (vtedy tomu hovorili košieľka). Dieťatko, ktoré sa s týmto kúskom blanky narodilo bolo považované za šťastné a výnimočné. Súvisí s amniotómiou.

Činnosť čriev

– počas tehotenstva je spomalená. Je to zapríčinené rastúcou maternicou, ktorá „zaberá“ miesto v brušnej dutine. Ako prevenciu zápchy je dobré veľa piť a konzumovať stravu s vysokým obsahom vlákniny. Taktiež pohyb prospieva k rýchlejšej činnosti.

Čkanie bábätka v brušku

– môžete ho pociťovať ako rytmické „poskakovanie“ bruška. Dieťatko si tak trénuje dýchacie svalstvo.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised