Kým rastie bruškoŽivotospráva

Tehotenstvo a cestovanie lietadlom

 Kristína Kováčiková   29.05.2017   0

Cestovať v tehotenstve lietadlom alebo radšej využiť iný dopravný prostriedok? Je to bezpečné? Nehrozí "nám" nič?

Shutterstock

 

Tehotenstvo a lietanie

V zásade možno povedať: pre väčšinu tehotných by to nemal byť problém.

Ako platí vo všeobecnosti pre cestovanie v tehotenstve, tak aj konkrétne pre cestovanie lietadlom, najideálnejším obdobím by mal byť druhý trimester, teda obdobie medzi 14. - 28. týždňom tehotenstva.

Treba však zobrať do úvahy isté špecifiká tohto druhu prepravy: zvýšený tlak, jeho zmeny počas odletu a pristávania, nižšia hladina kyslíka, znížená vlhkosť vzduchu... to všetko môže obťažovať.

V lietadle nie je zrovna priestoru na vybehanie sa, nohy môžu ľahko opuchnúť, niekoho trápia trombózy žíl. Na riziká sa môžete spýtať vášho gynekológa, čo môže byť aktuálne, ak od vás aerolinky budú vyžadovať potvrdenie o zdravotnom stave.

Ak vás letecká spoločnosť zoberie na palubu

V úsilí oddémonizovať lietanie ako spôsob prepravy v tehotenstve, nie je tiež na internete núdza o rôzne odporúčania, ktoré by mali uľahčiť tehotnej žene cestovanie v oblakoch. Napríklad mať toaletu hneď za rohom, pred sebou meter voľného miesta na vystretie nôh, prechádzky v uličkách pomedzi letušky...

Tieto tipy však padnú vhod, iba pokiaľ vás konkrétna letecká spoločnosť pojme na palubu.

V závislosti od vášho "tehotenského veku", resp. konkrétneho týždňa tehotenstva, si prepravcovia diktujú špeciálne prepravné podmienky (nazvime ich "pregnant friendly" podmienky): kedy s nimi poletíte a kedy, naopak, aj s bruškom ostanete radšej na zemi.

Preprava tehotných žien - podmienky

Všeobecné prepravné podmienky pre leteckú prepravu cestujúcich a batožiny každej leteckej spoločnosti spravidla obsahujú špeciálne ustanovenia venované práve tehotným ženám. V zásade môže prepravca, chránený svojimi prepravnými podmienkami, kedykoľvek odmietnuť prepravu tehotnej ženy.

Podľa Českých aeroliniek “tehotné ženy nie sú považované za cestujúcich, ktorí sú prepravovaní za zvláštnych zdravotných podmienok.”

Na druhej strane British Airways podľa svojich všeobecných prepravných podmienok kladú tehotné ženy na úroveň detí bez doprovodu alebo chorých pasažierov. Tieto kategórie cestujúcich sa môžu rozhodnúť neprepraviť, za predpokladu, že pred check-in nebola ich preprava vopred dohodnutá.

Potvrdenie o zdravotnom stave

Letecké spoločnosti môžu v súvislosti s ukončením určitého týždňa tehotenstva - spravidla 28. týždňa tehotenstva - pýtať od tehotnej ženy potvrdenie o jej zdravotnom stave podpísané ošetrujúcim lekárom (gynekológom). 

Vzory takýchto tlačív zvyknú mať prepravcovia na stiahnutie na svojich web stránkach.

Prepravné podmienky konkrétnych aeroliniek okrem toho tiež určujú, od ktorého týždňa tehotenstva neuskutočnia prepravu ani so zdravotným potvrdením (vtedy môže letenka aj prepadnúť).

Ak narazíte na leteckú spoločnosť, ktorá vám umožní prepravu bez ohľadu na blížiaci sa termín pôrodu, vedzte, že vylučujú zodpovednosť za prípadný problém, ktorý vznikne na palube ich lietadla - riziká znáša vždy tehotná.

Prehľad leteckých spoločností a ich prepravných podmienok pre tehotné

České aerolínie vo svojich prepravných podmienkach výslovne neuvádzajú týždeň tehotenstva, od ktorého odmietnu prepravu tehotnej ženy. Vyžadujú však lekárske potvrdenie od konca 34. týždňa tehotenstva, pri viacplodovom tehotenstve od konca 28. týždňa. Pokiaľ mala tehotná žena do 34. týždňa tehotenstva zdravotné problémy (pri viacplodovom tehotenstve do 28. týždňa) alebo predchádzajúce tehotenstvo bolo viacplodové alebo sú očakávané komplikácie pri pôrode, je nutné takisto predložiť lekárske potvrdenie.

Na predpísanom formulári ošetrujúci lekár potvrzduje, že tehotná žena môže absolvovať leteckú prepravu. Preprava je na vlastné riziko, prepravca sa zrieka akejkoľvek zodpovednosti, vyhradzuje si právo odmietnuť prepravu tehotnej ženy.

Spoločnosť Ryanair prepraví tehotnú ženu do 36. týždňa tehotenstva, ak ide o bezproblémové jednoplodové tehotenstvo, inak do 32. tehotenstva (dvojičky, trojičky..)

Vyhradzuje si však právo odmietnuť prepravu tehotnej ženy po 28. týždni tehotenstva, ktorá nepredložila potvrdenie o zdravotnom stave - tzv. „fit to fly letter," podpísaný jej doktorom alebo „midwife. Toto tlačivo by malo byť opečiatkované dva týždne pred zabúkovaním letu. Stiahnite si "fit to fly letter."

Spoločnosť Smartwings a jej prepravné podmienky určujú, že tehotné ženy v období od 26. do konca 34. týždňa tehotenstva (v prípade viacplodového tehotenstva od 20. do konca 28. týždňa tehotenstva) sú povinné predložiť dopravcovi potvrdenie lekára na predpísanom formulári (neplatí však pre lety do/z USA).

Tehotné ženy po 34. týždni (v prípade viacplodového tehotenstva po 28. týždni) nie sú dopravcom k preprave akceptované.

Spoločnosť Norwegian air shuttle prepraví tehotnú ženu do 36. týždňa bez zdravotného potvrdenia, let však nesmie trvať viac ako 4 hodiny.

Potvrdenie o zdravotnom stave sa vyžaduje medzi 36. až 38. týždňom, a je o tom, že vaše tehotenstvo je v norme a ste dosť fit, aby ste mohli letieť. Po 38. týždni už s Norwegian nepoletíte.

Francúzska Air France od vás bude chcieť, aby ste ich upovedomili o tehotenstve pri rezervácii letu. Obratom od nich obržíte informačný letáčik. Ak vaše tehotenstvo prebieha normálne, môžete cestovať s touto spoločnosťou bez nejakých formalít do konca 8. mesiaca tehotenstva.

Od 9. mesiaca (resp. ak sa do toho času vyskytli v tehotenstve nejaké komplikácie), vyžadujú lekársky súhlas. Nie však súhlas vášho lekára, ale lekára spoločnosti Air France.

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa vyžaduje, aby sa tehotná žena pred letom najprv telefonicky zaregistrovala. Ak jej let akceptujú, nemusí mať obavu, že ju pri check-in odmietnu. 

Konzultovať s aerolinkami

Z prepravných podmienok príkladmo menovaných aeroliniek vyplýva, že jedinú istotu neprepadnutej letenky získame až po dôslednej konzultácii s nami vybranou leteckou spoločnosťou. Aby ste urýchlili zbytočný čas lustrovaním prepravných podmienok, bez otáľania volajte servisnú linku vami vybranej leteckej spoločnosti. Rovno si objednajte nejaké pohodlné kreslo a nahlásite svoje skromné požiadavky na extra servis počas letu. Keď už sú tie tehotné ženy špeciálnymi pasažiermi, nech "pregnant friendly" atmosféru cítiť aj na palube...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised