Už počas tehotenstva určite nastali situácie, v ktorých sa váš veľký malý človek musel zaobísť bez vašej prítomnosti. Niekedy aj taká jednoduchá vec, ako návšteva gynekologickej poradne , dokáže poriadne zalomcovať celou organizáciou času.
Čo je však najdôležitejšie, čakajú vás dni v pôrodnici , kam naozaj ísť musíte a nebudete doma veľmi dlho. Plánujte vopred, u koho bude môcť byť staršie dieťa v tomto čase.
Ingimage
Postupne si zvykať aj na iných ľudí
Dajte mu šancu a pár skúšobných dní, aby si na toho človeka zvykol. Obzvlášť ak chcete, aby bol s vami partner pri pôrode . Zvážte aj organizačné úskalia nočného odchodu z domu.
Môžete babičku, či iného opatrovníka, zavolať aj uprostred noci, aby sa starší ráno zobudil vo vlastnej postieľke ? Alebo radšej oželiete partnera pri pôrode? Sú pôrodnice , ktoré vám už teraz, ako nadštandard, umožnia pobyt celej rodiny spolu na šestonedelí.
Ak máte babičky ďaleko od seba, možno bude musieť ísť staršie dieťa okolo pôrodu na dlhšie „prázdniny“. Väčšinou to ale deti veľmi zle znášajú a prijatie nového súrodenca je komplikovanejšie.
Tak často odporúčaná rada, dať dievčatku bábiku, aby mala svoje bábo , o ktoré sa môže starať, platí podľa mňa univerzálne. Aj chlapci možno ocenia aspoň malú bábiku. Učia sa napodobňovaním, to čo robíme my, je tá najzaujímavejšia práca aj pre nich.
Pôrodnica
Je krásne, keď môže starší súrodenec prísť spolu s tatom privítať do pôrodnice nové bábätko. Nečakajte ale, že vždy zareaguje len radosťne. Môže sa stať, že bude odmietať vás, alebo aj bábo. Dajte mu čas, aby si zvykol, čo všetko pre neho tieto zmeny znamenajú.
Ak bude chcieť, prejavte mu dôveru a dovoľte mu bábätko pohladkať , alebo podržať (s istením samozrejme). Nezabudnite sa ho povypytovať čo všetko doma zažil, bolo by mu asi smutno, keby stál osamotený, kým sa všetci „jeho ľudia“ rozplývajú nad perinkou.
Spolu doma
Po príchode domov môžete doniesť „veľkáčovi“ darček od bábätka. Rovnako poproste návštevy, aby nezabudli aj na staršieho súrodenca s drobnosťou a hlavne pozornosťou. Aj on je tu, aj keď už možno nemá také rozkošné malé pršteky;-).
V prvé dni sa vám zíde akákoľvek pomoc , ktorú môžete dosťať. Neodmietajte, ale zároveň jasne definujte, čo by ste naozaj potrebovali. Či navariť, ožehliť, oprať alebo zobrať bábätko na prechádzku.
Čas bez bábätka venujte prvorodenému, aj on potrebuje mamu len pre seba. Robte veci, ktore máte obaja radi. Viem ale, že niekedy to proste v tom zmätku nejde. Tak si apoň ráno nájdite čas na silné objatie a uistenie, že ho ešte stále ľúbite najviac na svete.
Loading...