Chirurgický zákrok počas pôrodu nie je nutný

Ján Tóth 0

Hoci sa na Slovensku o tom hovorí v poslednej dobe čoraz viac, stále väčšina žien – prvorodičiek netuší, čo ich v pôrodnici čaká. Tie, ktoré rodili, spomínajú na pôrod ako na svoje ťažké obdobie.

Je čas zmeny.

I keď sa v súčasnosti pomaly rozjasnieva v tejto oblasti aj u nás – niektoré pôrodnice umožňujú prítomnosť partnera pri pôrode (aspoň takto môže podporiť partnerku v ťažkých chvíľach), niektoré experimentujú s inými polohami ako pôrod v ľahu na chrbte,… kúsok za hranicami Slovenska je stav iný. Či sa pozriete do Čiech alebo do Rakúska, Nemecka, Švédska – ide to aj inak. Slovenské ženy však naďalej trpia, pretože nemajú informácie a nežiadajú zmeny.

Ak si prezriete ponuku nám historicky neveľmi vzdialených českých pôrodníc, nenájdete asi jedinú, ktorá by možnosť prítomnosti partnera pri pôrode odmietla. Ak je to právom rodiacej ženy (WHO – Svetová zdravotnícka organizácia), prečo dodnes na Slovensku nie je možné toto právo uplatniť napriek Charte práv pacienta?

Pozrime sa však na pôrod z trošku inej strany.

Pri pôrode môže nastať natrhnutie perinea – hrádze a teda i nutnosť jej nastrihnutia. Epiziotómia – nastrihnutie je v podstate chirurgický zákrok rozširujúci pošvový vchod. U nás sa, žiaľ, robí pred pôrodom ako prevencia pred spontánnym natrhnutím. Sú prípady, keď je epiziotómia nevyhnutná alebo prospešná. Pre väčšinu pôrodníkov je pôrod síce jedinečnou, ale súčasne rutinnou záležitosťou. Postup sa vyučuje na lekárskej fakulte a prax pridá skúsenosti. Málokoho napadne, že nastrihnutie a zašitie sú chirurgické výkony, ktoré poisťovňa prepláca, takže… prečo nestrihať?

Spontánne poranenia hrádze sú podľa svojej hĺbky rozdelené do 4 stupňov, pričom pri väčšine pôrodov s predchádzajúcim používaním masáže hrádze a kontrolou tlačenia sa tkanivo roztiahne a stiahne viac-menej bez problémov a ak dôjde k natrhnutiu, rana býva menšia a menej bolestivá než chirurgický nástrih. Spravidla hrozí tiež menšie riziko infekcie. Správne vykonané nastrihnutie je podľa svojej hĺbky poranenie 2. stupňa. Nielen, že je to hlboký zásah do organizmu rodiacej mamičky, ale aj do jej psychiky – namiesto milého útulného prostredia, bolesť(!). Čo k tomu dodať? Jeden údaj z Čiech: v pôrodnici vo Vrchlabí špecializovanej na prirodzené pôrody vykonávajú nástrih iba pri necelých 2 % pôrodov…

Pomoc existuje – v podobe cvikov na lopte, masáže hrádze, a pod. Lekári, s ktorými prichádzate pred pôrodom pri pravidelných prehliadkach do styku, to však nevedia a neporadia. Personál pôrodníc síce čosi vie, ale zabehané postupy sa môžu zmeniť len na základe iniciatívy primárov alebo prednostov. A tá je zatiaľ ojedinelá.

Ak sa chcete dozvedieť o možných dôsledkoch epiziotómie i odporúčaniach ako tomu všetkému predísť či ako sa čo najskôr dostať do formy, dovolím si odporúčať časopis Mama a ja (2/2003, strany 10-11).

Existujú rôzne formy prípravy na prirodzený pôrod. Jednou z nich môže byť masáž hrádze. Hoci masáž hrádze ešte nepodstúpila podrobný vedecký výskum, z niekoľkých už uskutočnených štúdií vyplýva, že naozaj znižuje pravdepodobnosť natrhnutia hrádze. Napríklad štúdia publikovaná v renomovanom americkom gynekologicko-pôrodníckom časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology č. 9/1999 v závere hodnotí, že v oboch pozorovaných skupinách masáž hrádze znížila riziko poranenia hrádze pri pôrode. Niektoré odvtedy realizované štúdie zaznamenali ešte výraznejší prínos masáže.

Masáž hrádze môže budúcej mamičke i priblížiť pocity, ktoré bude mať, až sa dieťatko začne objavovať, tiež ju môže využiť pri nácviku dôležitého uvoľnenia hrádze. Väčšina žien, ktoré masáž pravidelne vykonávali, potvrdila, že to bolo pre nich výhodné. V prípadoch, keď došlo k natrhnutiu hrádze napriek predchádzajúcim pravidelným masážam s olejom, došlo k významnému skráteniu obdobia hojenia vzniknutých trhliniek.

Pri masáži je vhodné použiť čisté rastlinné (resp. zeleninové) oleje, najlepšie účinky máva olejová zmes. Na stránke www.WELEDA.sk nájdete to, čo by ste mali vedieť pred masážou hrádze i ako ju vykonávať a tiež pár súvisiacich zaujímavostí. Olej na masáž hrádze WELEDA je na tento cieľ špeciálne koncipovaná zmes, spôsob použitia i výsledky hore spomínanej štúdie nájdete tiež v jeho príbalovom letáku.

V prípade potreby ďalších informácií neváhajte, spýtajte sa pôrodnej asistentky (od roku 2002 sa už oficiálne konštituujú aj na Slovensku), školiteľov na predpôrodných kurzoch alebo v regionálnych materských centrách. Hláste sa o svoje práva, odmietajte pôrodnice, kde k Vám nie sú vnímaví a ochotní, šírte to pozitívne (i negatívne), čo o možnostiach prirodzených pôrodov viete, inak sa na Slovensku ľady v tejto tak citlivej oblasti neprelomia…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár