Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj

Martina Remencová 0

Nemocnice Žilinskej župy nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode, ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť v polovici mája  pacientkam ušetria desiatky eur.

Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý uvedené poplatky za pôrody zrušil vo svojich nemocniciach. Rezort zdravotníctva takéto opatrenie prijal ešte minulý rok, ale od  poplatkov oslobodil len pôrodnice v štátnych nemocniciach.

,,Príchod dieťaťa na svet je radostnou udalosťou v živote rodiny. Avšak z finančného hľadiska je spojený aj so zvýšenými nákladmi. V rozpočte župy sme našli peniaze, aby sme mohli zrušiť poplatky za pôrody.  Rodičky môžu mať pri pôrode otca alebo blízku osobu bez toho, aby za ich prítomnosť museli platiť. Nemocnice si nebudú účtovať ani poplatok za podanie epidurálnej analgézie, ak sa ženy rozhodnú pre túto metódu tlmenia bolesti pri pôrode. Pacientky majú možnosť si vybrať, v ktorej pôrodnici privedú na svet svoje bábätko. Ušetrené financie tak môžu investovať napríklad aj do novej výbavy,“

uviedla žilinská županka Erika Jurinová.

V rámci programu na zvýšenie kvality poskytovaných služieb župa vyčlenila v prvej úprave rozpočtu 25-tisíc eur pre pôrodnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tento objem finančných prostriedkov bude slúžiť ako kompenzácia pre zdravotnícke zariadenia za to, že uvedené služby budú svojim pacientkam poskytovať bezplatne.

Úpravu rozpočtu, súčasťou ktorej je zavedenie bezplatnej epidurálnej analgézie a prítomnosť otca pri pôrode, schválili poslanci župného zastupiteľstva na pondelkovom rokovaní (6.máj 2019).

Toto sú profili pôrodníc, ktorých zriaďovateľom ja Žilinský samosprávny kraj: 

LNsP Liptovský Mikuláš 

KNsP Čadca

DONsP Dolný Kubín

NsP Trstená

Všetky pôrodnice v Žilinskom kraji nájdete v projekte Sprievodca-pôrodnicami.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár