Ako sa rodí cez pandémiu: Bratislava Ružinov

redakcia 0

V našom dotazníku Sprievodca pôrodnicami sa žien pýtame, ako pandémia ovplyvnila ich pôrod.

Toto sú príbehy rodičiek z bratislavskej pôrodnice Ružinov.

Shutterstock

Z pohľadu prvorodičky

Predpôrodnú prípravu som nemohla absolvovať kvôli pandémii.

Ale aspoň opatrenia počas môjho pôrodu neboli také prísne: nemusela som mať negatívny test na koronavírus, ani rodiť v rúšku. Mohla som mať partnera pri pôrode, ten mal rúško povinné.

»»» Prečítajte si aj: Bez otcov a kontrakcie predýchať v rúškach.

Od prijatia do pôrodnice až po narodenie dieťaťa som mala k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť. Mohla som sa slobodne pohybovať, ale polohu pri pôrode som si zvoliť nemohla. Inak mi nič nechýbalo, bola som spokojná.

Pandémia neovplyvnila vôbec môj pôrod, okrem toho, že bolo treba nosiť rúško mimo izby.

Skôr môj pobyt v pôrodnici ovplyvnilo to, že som svoje dieťa videla po pôrode až po cca. 4 hodinách na pár minút, nakoľko som nebola umiestnená na oddelení šestonedelia a následne som ju videla až po 18 hodinách na moje naliehanie!!!

Keďže na oddelení, na ktorom som bola sa na nás zabúdalo lebo sme boli v najvzdialenejšej izbe. Až na ďalší deň po pôrode som bola o 18 premiestnená na oddelenie šestonedelia, kde som už s dieťatkom bola po celý čas.

Čo sa týka poučenia o dojčení, tak sestričkou, ktorá mala toto na starosti mi len bolo povedané, že som bola poučená, pritom mi nikto nič nepovedal a následne mi odporučila po príchode domov zavolať si laktačnú poradkyňu.

Shutterstock

Z pohľadu druhorodičky

V čase môjho pôrodu nevyžadovali pri príjme negatívny test na koronavírus, nebolo povinné ani rúško. Manžela som mohla mať pri sebe bez obmedzení počas celej doby pôrodu, nakoniec som však rodila sekciou, tam už nebol.

Počas pôrodu mi nič nechýbalo. Všetko bolo v poriadku, personál bol veľmi ochotný a ústretový voči mne aj manželovi.

Po pôrode mi bol umožnený bonding, kontakt matky a dieťaťa „koža na kožu“ do 5 minút od narodenia. A rovnako som bola podporená po pôrode k začatiu dojčenia. Ale pôrodnica nemala 24-hodinový rooming-in.

Pandémia ovplyvnila môj pôrod hlavne psychicky, veľmi som sa bála, ako to bude prebiehať, či sa nenakazím… Ale samotný pôrod prebehol v poriadku, bez obmedzení.

Negatíva som vnímala až na oddelení šestonedelia.

Manžel nemohol prísť za mnou na izbu (po sekcii som sa nevedela hýbať) napriek tomu, že návštevy boli na chodbe povolené, maminky normálne vychádzali von aj s bábätkami medzi ľudí na chodbu, nikto nerešpektoval možnosť návštevy max 2 osôb bez detí.

Takže sa spolubývajúce mohli nakaziť na chodbe od návštev, ale môj muž za mnou ani na 5 minút nemohol. Zvládli sme to, ale bolo to nepríjemné.

»»» Prečítajte si aj: Bála som sa, ako zvládnem pôrod v rúšku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár