Mnoho diskusií medzi matkami aj medzi odborníkmi smerujú k tomu, ako veľmi nutný je kontakt dieťaťa s matkou ihneď po narodení.
Už erudovaní psychoanalytici sa venovali dôsledkom odlúčenia detí od matiek. Známe dôsledky separácie detí od matiek popisovali hlavne psychoanalytičky v polovičke minulého storočia.
V 70. rokoch minulého storočia dvaja americkí pediatri Marschal Klaus a John Kennel opísali v knihe MaternalInfant Bonding teóriu vysvetľujúcu význam prvého kontaktu matky s dieťaťom. Tento kontakt nazvali „bonding,“ v slovenčine pripútanie, „opatrovateľská pripravenosť.“
Domnievali sa, že existuje biologicky naprogramované obdobie „opatrovateľskej pripravenosti,“ ktoré začína ihneď po pôrode a trvá asi ďalších 12 hodín.
Behom týchto najdôležitejších 12 hodín budujú matky a novorodenci základy svojich emočných väzieb.
V Čechách veľmi známy prof. Matějček a Langmeier vo svojej najznámejšej publikácii (Matějček, Z ., Langmeier, J.: Počátky našeho duševního života. Praha, Panorama 1986) už v r. 1986 napísali celý diel o dôležitosti procesu pôrodu, odkazujúc na Laboyera, Odenta, Kennela a Klausa a ich teóriu bondingu a presne opísali, prečo je dôležité, aby bolo dieťa s matkou po pôrode v nepretržitom kontakte.
Dieťa má tesne po pôrode neobyčajný behaviorálny potenciál, ktorý mu umožňuje počuť, vidieť a dokonca sa pohybovať do rytmu slov vyslovených matkou, tzv. oslavný tanec zrodu, takže je biologicky pripravené nadviazať vzťah s matkou.
Pre matku je tiež tých niekoľko hodín po pôrode veľmi dôležité obdobie, vzhľadom na proces integrácie „mentálneho obrazu“ dieťaťa vzniknutého počas tehotenstva a čakania na pôrod s obrazom skutočného novorodenca. Matka si celých deväť mesiacov vytvára imaginárny obraz svojho dieťaťa a po pôrode má možnosť sa nasýtiť tohto obrazu pohľadom na svoje dieťa.
Je odpozorované, že matka sa k novorodencovi správa veľmi otvorene a citlivo, pokiaľ má možnosť s ním zostať po pôrode o samote. Tieto hodiny po narodení sú životne dôležité pre obidvoch, pre matku aj dieťa.
Dokonca (podľa nemeckého výskumu) i matkine bradavky majú rovnakú vôňu ako plodová voda, ktorou je pokrytý novorodenec, a preto ich novorodenec dokáže po pôrode aktívne sám nájsť.
Novorodenec si po pôrode strká do pusy pästičku, aby si pričuchol a ochutnal ten pach a vedel, čo má hľadať. Ak tomu, samozrejme, nie sú kladené prekážky.
A keďže má novorodenec minimálnu možnosť ovplyvnenia, prekážky môžu byť tiež minimálne (mydlo, pach dezinfekcie, pach prádla, gumové rukavice personálu, látka medzi novorodencom a matkou, neprirodzená poloha na matke, ak drží novorodenca ďalšia osoba atď.).
Výskumy realizované na rôznych druhoch zvierat potvrdzujú, že „bonding“ je jav, ktorý sa vyskytuje u všetkých cicavcov. Rýchly mechanizmus vytvárania väzieb s novorodencom má u rôznych druhoch rôzny význam.
Zdá sa, že v prípade človeka sa objavuje preto, aby motivoval matku starať sa o celkom bezbranného tvora, ktorý je na nej úplne závislý. Bez tejto motivácie, vyčerpaná náročným pôrodom, by matka nebola schopná sama seba zmobilizovať k starostlivosti o dieťa a novorodenec by nemal šancu prežiť.
V priebehu prvých hodín po pôrode sa v krvi matky a dieťaťa vyskytuje vysoké množstvo endorfínu (tzv. hormónu šťastia) a vďaka jeho upokojujúcemu účinku matka aj napriek popôrodnej únave obnovuje sily a je schopná cítiť radosť z prvého stretnutia so svojho potomka.
Výskumy ukazujú, že matky, ktorým bol umožnený okamžitý kontakt s dieťaťom, sú tak trochu iné matky, než tie, ktorým tento kontakt umožnený nebol. Majú tendenciu sa dlhšie starať o novorodenca, sú tolerantnejšie, lepšie zvládajú stres spojený s materstvom, ale predovšetkým cítia väčšiu radosť pri kontakte s dieťaťom.
Niektoré české pôrodnice postupujú tak, že po pôrode dieťa na brucho matky priložia. Tie osvietenejšie nechajú matku a dieťa hodinu či dve navzájom sa zoznamovať. Väčšina zdravotníkov ale potom zahája rutinné postupy spojené s dočasným rozdelením matky a dieťaťa.
V odbornej literatúre existujú diskusie a dôvody, prečo je bonding tak veľmi prínosný a zmysluplný. Dôvody, prečo sa ignoruje v pôrodniciach, nájdeme v mnohých diskusiách.
V niektorých pôrodniciach matky podpisujú informovaný súhlas so separáciou dieťaťa po pôrode, a to bez toho, aby boli poriadne poučené o dopadoch ranej separácie. Prečo teda ignorujeme zásady bondingu a prečo predstierame, že ich poznáme a nedodržujeme ich v pôrodniciach?
Autori teórie bondingu sa domnievajú, že proces budovania väzieb medzi matkou a dieťaťom vždy vzniká prirodzene, pokiaľ mu niekto nezabráni. Tieto prekážky sú dvojakého druhu - fyzická a emočná separácia.
Zapríčiňuje stavy, kedy matka prežíva tak intenzívne pocity, že nie je schopná vytvoriť si vzťah s dieťaťom. Psychoterapiou môžeme ovplyvniť aj prípady, kedy žena v období pred pôrodom zažila emočne náročné situácie a nemusí byť pripravená naviazať prvé väzby k dieťaťu.
Prvé hodiny a dni života dieťaťa a matky po pôrode sú najintímnejším zážitkom materstva. Nikto by nemal matku, otca a ich deti pripravovať o možnosť naviazať bonding.
Správne prebiehajúci bonding má veľký význam nielen pre fyziológiu matky a dieťaťa, ale má tiež zásadné psychologické dôsledky, s ktorými sa môžu matky a deti stretávať v ďalších obdobiach života.
Najznámejší z nich je u dieťaťa sa prejavujúca separačná úzkosť, teda panický strach z odlúčenia sa od matky v detskom veku, neurotické poruchy, u matiek popôrodná depresia, ktorú prehlbuje strata kontroly nad pôrodným procesom, strata kontroly nad dieťaťom a jeho vzdialenosťou od matky po pôrode, poststraumatická stresová porucha, porucha výchovnej kompetencie, napríklad paradoxná pevná až patologická väzba k dieťaťu alebo príliš voľná väzba k dieťaťu.
Bude treba dlhodobé výskumy, ktoré preskúmajú súvislosti medzi rôznymi patologickými stavmi u detí a matiek k tomu, aby bol bonding, popísaný v druhej polovici minulého storočia, uznaný pre zdravú väzbu medzi matkou a dieťaťom?
Alebo bude dostatočné prianie matiek, mnohokrát nevypovedané, ale celkom prirodzené, byť po pôrode so svojím dieťaťom?
Mgr. Michaela Mrowetz, klinická psychologička
aké somariny...je dokazané, že dieťa - novorodenec aj kojenec sa pripúta aj k inej osobe ako k matke, ak mu venuje patricnu starostlivosť...a odmietam tvrdenie, že matky, ktorým nedali novorodenca na bruško, k nemu maju menej emocný vzťah...ešte raz vravím: somarina!