Bez otcov a kontrakcie predýchavať v rúškach. Ako ženy rodili cez pandémiu

Kristína Kováčiková 0

Ako sa rodilo ženám na Slovensku počas pandémie koronavírusu? Mnohé sme sa dozvedeli od rodičiek vďaka aplikácii Sprievodca pôrodnicami, prostredníctvom ktorej majú ženy možnosť oznámkovať svoju pôrodnicu.

Mamám najviac chýbali otcovia pri pôrode. Je to najčastejšia poznámka, ktorú uvádzajú, keď vypĺňajú náš tohtoročný dotazník o pôrodniciach.

Bez blízkej osoby pri pôrode

Kvôli epidémii koronavírusu viac ako dva mesiace rodili ženy v slovenských pôrodniciach bez možnosti mať pri sebe blízku osobu.

Výnimkou bolo iba zopár pôrodníc (trenčianska, martinská a neskôr aj zvolenská), ktoré dovolili byť otcom pri pôrode, nakoľko mali za to, že výhody prítomnosti partnera pri pôrode vysoko prevyšujú hygienické a epidemiologické riziká.

Možno sme sa za otcov bili málo

V českých pôrodniciach povolil tlak na prítomnosť sprevádzajúcej osoby do mesiaca. Viac ako 40 tisíc ľudí podpísalo petíciu „Pusťte tatínky k porodu“ s výzvou, aby im opatrenie nezobralo posledné sily pri pôrode.

Od polovičky apríla to bolo umožnené. Podmienkou bolo rúško, teplota nižšia ako 37 °C a pôrod musel prebehnúť v samostatnej izbe, aby sa zamedzil kontakt s ďalšími rodičkami.

Na Slovensku sa opatrenie uvoľnilo až 11. mája, a to za oveľa prísnejších podmienok. Okrem povinných ochranných pomôcok ako rúško, rukavice, jednorazový plášť, mohli nemocnice žiadať negatívny test na koronavírus.

Štúdií o tom, aký vplyv má prítomnosť blízkej osoby na celý priebeh pôrodu a psychickú pohodu ženy, je veľa.

Hovoria o tom, sa vďaka blízkej osobe znižuje nutnosť ukončiť pôrod cisárskych rezom, je tu väčšia pravdepodobnosť spontánneho vaginálneho pôrodu, menšia potreba nutnosti užívania medikamentov na tlmenie bolesti, či použitia syntetického oxytocínu na stimuláciu pôrodu, nižšia pravdepodobnosť inštrumentálneho pôrodu pomocou kliešťov a vákuum extraktora, väčšia spokojnosť ženy s pôrodom a mnohé ďalšie výhody.

No mnohé ženy by namiesto zdravotníckych argumentov išli na to pocitovo.

„V prípade, že by nebol otec pri pôrode, neboli by v miestnosti takí prívetiví,“ napísala do dotazníka Sprievodca pôrodnicami rodička z Dolného Kubína, ktorá takto opísala svoju skúsenosť:

„Doslova prišla sestrička, čo menila smenu a hneď z dverí na mňa spustila rázne. Druhá sestra jej hovorí: „Máme otca pri pôrode…“ Zrazu ostala ako vymenená.“

Od bondingu očakávali mamy viac

Otcovia kvôli korone nemohli zastúpiť mamy po cisárskom reze ani v bondingu. „Bola som dohodnutá, že manžel bude pri sekcii a potom 2 hodiny po pôrode s bábätkom. Nemohlo sa to uskutočniť,“ píše rodička z Trnavy.

Ako sa však ukázalo, ani ženy, ktoré rodili vaginálne, neboli s bondingom po pôrode spokojné.

„Namiesto viackrát prisľúbeného priloženia aspoň na hodinu, počas pôrodu placenty a šitia až po prisatie mi dieťatko položili na brucho asi len na 3 minúty, potom ho doniesli ukázať zabalené na 10 sekúnd a odniesli preč zo sály.

Aj keď vraj bolo všetko v poriadku, dieťa mi na izbu doniesli po dlhých 6 hodinách a to aj napriek tomu, že som ho opakovane pýtala priniesť, keďže som sa cítila veľmi dobre. Čo sa s dieťaťom zatiaľ dialo (napr. prikrmovanie) netuším,“ napísala mama o pôrode v Banskej Bystrici.

Menej možností, viac obmedzení

Koronavírus znamenal nielen to, že rodičkám nebola umožnená sprevádzajúca osoba pri pôrode: „Ani samostatná izba, a ani výber lekára, to všetko kvôli pandémii,“ povedala rodička zo Žiaru nad Hronom.

Zaťažkávajúcou skúsenosťou musela byť aj povinnosť mať na tvári ochranné rúško, s ktorým sa ťažko dýchalo počas kontrakcií. Na to upozornili viaceré rodičky. Napríklad z Trenčína:

„Jediné, čo mi pri pôrode vadilo bolo, že chceli, aby som pri rozdýchavaní kontrakcií mala rúško, aj keď som bola sama na celom oddelení (okrem personálu). Pre rodiacu ženu nepredstaviteľné!“

Pandémia zmarila mamám možnosť absolvovať pôrod v zahraničí:

„Do banskobystrickej pôrodnice som išla rodiť kvôli blízkej vzdialenosti od domova, keďže cestovanie do zahraničia (predchádzajúce pôrody v Brne) kvôli protipandemickým opatreniam neprichádzalo do úvahy. Prístup na novorodeneckom oddelení rovnaký, ako keď tu pred 35 rokmi rodila moja mama…“

Bolo to kvôli pandémii alebo nie?

Mama, ktorá rodila v Trnave, napísala:

„Keby nebola situácia kvôli koronavírusu a rekonštrukcii oddelenia šestonedelia tak zložitá, určite by môj dojem z pôrodu a následnej popôrodnej starostlivosti bol lepší. Avšak takto bolo všetko akosi hektickejšie, čo samozrejme nedávam za vinu nemocnici. Snažili sa, ako najlepšie vedeli a určite ani pre nich nebolo jednoduché dodržiavať opatrenia a súčasne sa prispôsobiť rekonštrukcii oddelenia.“

No niektoré ženy si nemyslia, že sa všetko dá „upratať“ pod koronavírus.

„Na internete o pôrodnici v Dunajskej Strede sú uvedené nepravdivé údaje,“ napísala kriticky rodička. „Nemocnica je prezentovaná tak, že vyhovuje požiadavkám rodiacej ženy, avšak používajú praktiky, ktoré sú v rozpore s normami WHO. Na stránke pôrodnice je uvedené, že sa dá rodiť do vody, počas pôrodu umožňujú príjem tekutín a stavy a nepoužívajú nástrih hrádze, len v nutných prípadoch, avšak pravý opak je pravdou.

Pri mojom pôrode bez môjho súhlasu uskutočnili Hamiltonov hmat, tlačenie na brucho, nástrih hrádze a nepočkali ani na prirodzený pôrod placenty. Tento prístup personálu nebol spôsobený momentálnou situáciou kvôli Covid-19, je to ich bežný prístup. Kvôli ich nehumánnemu prístupu sa mi vyskytli rôzne zdravotné ťažkosti. Neodporúčam túto pôrodnicu.“

Svojou skúsenosťou môžete prispieť aj vy.

Podeľte sa o svoj zážitok a oznámkujte svoju pôrodnicu.

Hlasovanie uzatvárame 30. júna.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár