2. týždeň tehotenstva

redakcia 0

Tehotenstvo trvá približne 280 dní – 40 týždňov.

Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie, kedy žena v skutočnosti ešte nie je tehotná.

2. týždeň tehotenstva video

Ingimage

Tehotnosť počítame od začiatku menštruačného cyklu, v ktorom prišlo k oplodneniu vajíčka, teda už od začiatku „života vajíčka“, ktoré zhruba dva týždne dozrieva vo folikule na vaječníku.

Po ovulácii – uvoľnení zrelého vajíčka z folikulu – je vajíčko oplodnené spermiou a cez vajíčkovod sa dostáva do maternice, kde začína svoj vývoj a rast.

Ovulácia: 2. týždeň tehotenstva

Ovulácia je pravidelný a spontánny proces. Dochádza k nemu raz za mesiac, väčšinou medzi 10. a 14. dňom menštruačného cyklu.

Otehotnieť sa dá len v čase dozretia vajíčka, čo je asi 12-24 hodín (žena je plodná najviac 12-krát 12 hodín do roka).

Mohlo by vás zaujímať: Plodnosť ženy, ovulácia a oplodnenie

Ak chcete otehotnieť, pokúste sa tento čas čo najpresnejšie zistiť sledovaním menštruačného cyklu.

Pre určenie najplodnejšieho obdobia dôležité tri príznaky: bazálna teplota, hlien krčka maternice a zmeny samotného krčku. Viac si môžete prečítať v článku: Chceme bábätko – poznajme svoj cyklus a plodné obdobie.

Na čo dať pozor, ak plánujete tehotenstvo

V prvom rade upravte svoju životosprávu. Vyhýbajte sa alkoholu, je to teratogén – môže spôsobiť poškodenie vývoja bábätka (tzv. FAS syndróm).To isté platí o drogách a cigaretách.

Cigaretový dym by ste nemali dýchať ani pasívne. Ženy vystavené pasívnemu fajčeniu môžu trpieť všetkými zdravotnými problémami ako aktívni fajčiari. Ak sa snažíte otehotnieť a nedarí sa, na vine môžu byť cigarety. Miera neplodnosti u mužov a žien, ktorí fajčia, je dvakrát väčšia ako u nefajčiarov. 

Všetky lieky, na predpis, ale aj voľnopredajné, ktoré užívate, by ste mali posúdiť vo vzťahu k tehotenstvu. Neváhajte a overte si u vášho ošetrujúceho lekára, či nie sú tzv. teratogénne – nemôžu poškodiť bábätko.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...