Nedarí sa otehotnieť? A ešte stále fajčíte?

Anna Veselá 1

Ak sa snažíte otehotnieť a nedarí sa, na vine môžu byť cigarety. Miera neplodnosti u mužov a žien, ktorí fajčia, je dvakrát väčšia ako u nefajčiarov. Ženy vystavené pasívnemu fajčeniu môžu trpieť všetkými zdravotnými problémami ako aktívni fajčiari.

Problémy s plodnosťou narastajú, ak žena/muž fajčí už niekoľko rokov, niekoľko cigariet denne. Šance otehotnieť sa zvyšujú, len čo prestanete fajčiť. Štúdie ukazujú, že už po dvoch mesiacoch, ako sa zbavíte cigariet, je jednoduchšie otehotnieť.

cigarety neplodnost
Shutterstock

Problémy žien – fajčiarok s plodnosťou

Keď fajčíte, viac ako 7000 chemických látok sa šíri po celom vašom tele a orgánoch. Nikotín, kyanid, oxid uhoľnatý a iné látky v cigaretovom dyme sa podpisujú na množstve problémov s plodnosťou, ako napríklad:

  • problémy s ovuláciou
  • poškodenie/odumieranie vajíčok, ktoré už nie je možné obnoviť, ani nahradiť.
  • predčasná menopauza sa objavuje u fajčiarok o 1 až 4 roky skôr v porovnaní s nefajčiarkami.
  • náročnejšia liečba neplodnosti (fajčiarky potrebujú oveľa viac liekov, ktoré podporujú stimuláciu vaječníkov počas umelého oplodnenia, a pritom majú menšie šance na otehotnenie pri umelom oplodnení, a to až o 30 % v porovnaní s nefajčiarkami).

Muži, ktorí fajčia, sú vystavení zvýšenému riziku týchto problémov:

  • Hormonálne problémy
  • Erektilná dysfunkcia – čiže problém dosiahnuť alebo udržať erekciu
  • Nižšia kvalita spermií – nižší počet spermií a problémy s pohyblivosťou spermií (schopnosť spermie „preplávať“ a preniknúť do vajíčka),  či zvýšený počet abnormálne tvarovaných spermií.
Shutterstock

Negatívne vplyvy fajčenia na tehotenstvo a dieťa

Fajčenie sa spája s vyšším rizikom potratov, aj mimomaternicové tehotenstvo a predčasný pôrod sa vyskytuje skôr u fajčiarok.

Vyššia potratovosť u fajčiarok súvisí s tým, že chemické látky obsiahnuté v cigaretovom dyme poškodzujú genetický materiál už vo vajíčkach a spermiách.

Fajčenie negatívne ovplyvňuje vývoj chromozómov (napríklad Downov syndróm). Preto je aj počet detí narodených s poruchami vyšší práve medzi pacientmi, ktorí fajčia.

Fajčenie počas tehotenstva môže viesť aj k obmedzeniu rastu pred narodením a nižšej pôrodnej váhe, tieto deti sú vystavené neskôr v živote vyššiemu riziku zdravotných problémov (ide o cukrovku, obezitu, prípadne kardiovaskulárne ochorenia, či astmu). Aj syndróm náhleho úmrtia sa spája s fajčením rodičov.

reproductivefacts.org, attainfertility.com,

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. My nie sme fajčiari a tiež sa nám nedarilo skoro rok. Môj gynekológ mi doporučil navštíviť špecializovanú reprodukčnú kliniku Repromeda a tí riadne skoro našli príčinu a bohužiaľ jediná možnosť pre nás ako mať spoločné bábo bolo IVF. Našťastie úspešné 🙂 Netreba zaháľať, ale ozaj to riešte baby čo najskôr

Pridaj komentár