Ako vysokoškoláčka som odišla pracovať do zahraničia, kde som sa zoznámila s manželom. Po dlhšom čase skúšania rôznych kútov sveta sme sa usadili v Anglicku.
Starší syn sa nám narodilo tu, ale po čase sme sa rozhodli vrátiť. Po návrate na Slovensko som už bola opäť tehotná. Rodiť som sa rozhodla na Kramároch.
Slovenské pôrodníctvo je baby friendly, verte mi
Väčšia Slovákov si predstavuje, že zahraničné zdravotníctvo je na oveľa vyššej úrovni ako to naše. Uisťujem vás, že nie. Stačí porovnať množstvo vyšetrení.
Môj lekár v Anglicku ma videl raz, a to na mňa ledva pozrel. Problém s množstvom rodičiek a rutinným náhľadom na jednu z najdôležitejších chvíľ v našom živote je rovnaký ako tu. Skrátka, je to vaše dieťa, nie naše, tak čo čakáte.
Mala som svoju midwife, ktorá ma sprevádzala počas tehotenstva, čo ale znamenalo minimum normálnych vyšetrení. Mala som len dva ultrazvuky, kontrolu krvi, moču a tlaku.
Väčšinou sa pýtala ako sa cítim, a radila mi ohľadom nevoľností, ktoré som mala až do pôrodu.
To bolo všetko. Keď to porovnám s každomesačným komplexným vyšetrením u nás, aby lekár pri pôrode jednoducho poznal vývoj tehotenstva, niet čo dodať.
Predpôrodná príprava v Anglicku bola lepšia
V Anglicku som dostala hneď na začiatku toľko brožúrok, že by som si mohla otvoriť knižnicu. Naozaj o všetkom.
V Anglicku sú populárne dve veci – cvičenie a predpôrodná príprava s partnerom. Pokiaľ ide o cvičenie, ponúka sa úplne všetko. Kurzy gravid jógy, cvičenie vo vode s bruškom, dokonca aj tance pre tehotné.
Predpôrodná príprava s partnerom je veľmi obľúbená, šli na ňu všetky moje známe. Učí sa tam dýchať, hovorí sa o rodičovstve a celkovo sa ženy snažia odblokovať pred pôrodom.
Prečítajte si aj: Predčasniatka bojujú o život, ich mamy o každú kvapku mlieka
Na Slovensku som nijaké zaujímavé skupinové cvičenie nenašla, ale šla som podľa cvičení na youtube, to mi dosť pomohlo.
Porovnávať predpôrodnú prípravu u nás a v zahraničí je zbytočné, tu na Slovensku to proste ešte nemá históriu a neriešia sa tam rôzne psychické bloky žien, čo je u prvorodičky základ.
V Anglicku ma nechali vytrápiť, na Kramároch nie
V Anglicku som mala prvý pôrod veľmi ťažký. Trápila som sa takme celý deň, ale midwife ma nechala, lebo sa jej zdalo, že to zvládam a pôrod napreduje.
Bola som na pokraji síl, ale porodila som prirodzene, bez epidurálu. Problém bol v tom, že ma na druhý deň poslali domov. Bola som vyčerpaná, slabá, dieťa nerozdojčené, drobučké, ale šli sme domov?!
Povedala som lekárovi, že sa necítim dobre, a on na to, že sa potrebujem vyspať. Vyspať s novorodencom? Jednoducho, porodíte, a už sa o vás nikto nestará.
Keď som rodila na Kramároch, bolo to oveľa lepšie. Keď lekár videl, že pôrod sa nerozbieha, a mne začínalo byť na omdlenie a len som sa trápim, rozhodol sa pre cisársky. Vôbec neľutujem.
Vedela som, že toľko hodín by som proste znovu rodiť nedokázala, a takto som ostala bez tej emocionálnej traumy z nekonečných bolestí a strachu, či to prežijem. Kto nezažil, nepochopí.
Malú mi donieslina izbu s tým, že ak to nebudem zvládať, budú mi pomáhať a vezmú ju k sebe.
Neustále sa ma pýtali, ako sa cítim, sledovali dcéru, robili rôzne vyšetrenia, a ja som vedela, že dcérka domov nepôjde podvyživená a ja zničená. To bola obrovská úľava.
Podpora dojčenia
Na podporu dojčenia v Anglicku môžete zabudnúť. V nemocnici to nikoho nezaujíma, väčšinou ani samotné matky nie. Keď som chcela dojčiť, zohnala som si veľmi drahú laktačnú poradkyňu, ale aj tak sa mi to nepodarilo.
Prečítajte si aj: Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
V Anglicku sa na dojčenie ľudia dívajú ako na zábavku pre ženy, ktoré sa neponáhľajú do práce. Inak ženy, ktoré zostávajú doma s dieťaťom, sú doslova na okraji spoločnosti.
Ja som ostala a manžel chodil domov z práce každý deň o deviatej, aby nás uživil. Sociálna izolácia mi prišla neprekonateľná. Tu na Kramároch som sa zoznámila s celou kopou žien, ktoré boli super, spoločne sme potom chodili kočíkovať a kávičkovať.
Takže pôrod na Slovensku som si napriek starému zariadeniu nemocnice a nie najprívetivejším lekárom užila. Pretože som sa tu cítila skrátka omnoho lepšie.
Aj ja som rodila moje prve dieta v Anglicku a druhe na Slovensku a moja prva skusenost bola 100x lepsia. Je to o individualnych prioritach a ocakavaniach. V mojom pripade bol pristup lekarov a sestriciek v Anglicku 100x lepsi. Na porod v Presove nerada spominam.