Viete, že žena, ktorá práve porodí dieťa, je opradená mnohými mýtami? K jedným z nich patrí aj idylická predstava ako „čerstvý“ otec stojí v nemom úžase nad rozžiarenou mamičkou, ktorá drží v náručí roztomilé bábätko.
Najčítanejšie
Všade
Tehotenstvo
- Daňový bonus od nového roka: oplatí sa zarábať menej?
- Daňový bonus od januára 2023: koľko máš detí, koľko zarabáš, koľko dostaneš?
- Novinky 2025 k daňovému bonusu. Výplatu môžete mať menšiu aj o niekoľko sto eur .
- Kedy musia mať autá zimné pneumatiky - Rakúsko, Poľsko, Česko, Maďarsko
- DONsP Dolný Kubín
- Daňový bonus sa už o pár mesiacov zníži
Dnes
Týždeň
Mesiac
Popôrodná depresia.nČítala som si o popôrodnej depresii, ale tomu som nevenovala veľkú pozornosť, pretože aj keď sme to s manželom neplánovali, na dcérku sme sa veľmi tešili. Avšak… hneď po pôrode, som všetko začala ľutovať, keď som zistila, že ani neviem prebaliť vlastné dieťa. To však nebol žiadny problém oproti tým, čo nastali o 3 dni. Prebalovať, kúpať a veci podobné som sa rýchlo naučila, ale na tretí deň mi nažilo mlieko a mala som ho toľko, že som si ho mussela cca každé 2 hodiny odsávať. Kojenie asi mesiac strašne bolelo, mala som úplne krvavé bradavky, týždeň po pôrode som dostala zápchu a problémy s trávením, s čím mám až dodnes problémy a malá má už skoro 9 mesiacov. Moje predstavy a plány o tom, ako budem s dcérkou chodiť hneď do bazéna a od malička sa aktívne venovať plávaniu sa hneď po pôrode úplne stratili a ja som všetko začala ľutovať. Prekonala som 2 zápaly prsníka a keď mala dcérka 4 mesiace, prišla som o mlieko z jedného prsníka, čo mi ale celkom vyhovovalo, pretože som si nemussela toľko odsávať. Ale na druhej strane, dovtedy teda od 2. do 4. mesiaca spávala celú noc, t. j. 10 hod. vkuse, aj keď ja som sa musela budiť, aby som si odsávala mlieko. Mala som denne asi 2 l naviac. Takže od toho 4. mesiaca sa mi začala budiť raz v noci na kŕmenie. Prebaľovať v noci som už nemusela, len kojiť. To sa však postupom času začalo stupňovať. Začala sa budiť 2krát, 3krát, tak som už čakala, kedy bude mať 6 mesiacov, že začnem s príkrmami, pretože jej to už chýbalo. Keď mala presne 6. mesiac, začala som jej variť mrkvičku, ale odmietala ju… odmietala všetko, čo sa podávalo lyžičkou alebo z fľašky. Vymýšľala som už všeliaké recepty, že jej snáď niečo bude chutiť, ale nič. Teraz má už skoro 9 mesiacov, neje nič okrem MM, cicá 12 krát denne a z toho 4 – 5krát v noci. Od pôrodu som paty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu. Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená, všetko som to oľutovala. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!! Už fakt nevládzem a dokonca ma toto všetko prestalo baviť. Malú prebalujem nasilu, nemám z materstva žiadnu radosť, nič ma nebaví, s manželom sa hádame každý deň, čo pred pôrodom nebolo vôbec, schudla som už tak, že na mne visia tie veci, čo som nosila pred tým, ako som otehotnela… Neviem už ako ďalej…..
Maťa – najvyšší čas zájsť za doktorom – psychológom. A neboj všetko prejde, bude dobre.
Určite.
Ahoj,
ja som tiez mala poporodnu depresiu, dokonca halucinacie a strasny smutok. Nadalej som vsak kojila, aj ked som skusala prestat kojit od 3 mesiacov. mala UM vygrckala vzdy.
my sme isli s babatkom na dovolenku, ked malo 6 mesiacov a tam sme mu zacali podavat detsku vyzivu pre deti od 4 mesiacov a samozrejme veleela MM k tomu. Mala sice dost pribrala ale konecne ju mohol nakrmit aj manzel. Ta vyziva bola zeleninkova, nie sladka. Potom sice trvalo, kym presla na doma varenu stravu ale od 9 mesiacov papka pekne vsetko vratane spenatovej polievky, brokolive a karfiolu. Teraz ma 10 mesiacov, je super chodi do jasliciek, ale mne doktorka predpisala antidepresiva, tak uvazujem, ci ich zacat brat ci nie.
Drzim palceky a nevzdavat sa. xx
Ako posudzujem, tak posudzujem, myslím že nejakou tou depresiou prechádzam aj ja. Nie že by som si namýšľala, ale keď ma nejaká nevoľnosť, neistota chytí v kolektíve alebo aj v úplnom kľude, no neviem. Po lekároch som sa dala chodiť pred viac ako mesiacom, ale všade sa objednáva a čaká, čaká…..
Vobec neberú ohľad, že máte bábo, nemáte ho kde nechať, treba ho nakojiť. Údajne sa jedná o vyčerpanosť, nakoľko stále kojím a nespala som jedinú noc od porodu. A druhou diagnózou je TETÁNIA, čo u nás v meste má každý 2.človek. No nemám ju potvrdenú, nakoľko som objednaná na vyšetrenie až na OKTÓBER a to napriek tomu, že som bola na pohotovosti! Tak čo robiť? Pýtam sa sama seba. Platiť si prednostné vyšetrenia z mála čo dostaneme, alebo ďalej trpieť v neistote a vydržať ešte dosť dlhý čas s nepokojom v sebe?
Taktiez ma dost zarazil nazov. Ja sama som bohuzial prezila poporodunu depresiu, ziadne baby-blues, ktore sa s nou casto zamiena, ale klasicku klinicku depresiu, musela som byt liecene a cele mesiace uzivat antidepresiva. Poporodna depresia nie je ziaden mytus, i ked moze byt mytami opradena, ale jedna sa o vaznu chorobu. Preto si tiez myslim, ze nazov clanku je velmi zavadzajuci.
Neviem, ale ten nadpis na mna posobu kontraproduktivne – akoby sama poporodna depresia bola len nejaky falosny mytus, pritom v clanku ide zhruba o toto “Aby ste sa vyhli tomu, že padnete do hlbokej depresie, skoncujte – a to za každú cenu – s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím.”
tolko moja fakticka poznamka