Podľa názoru Nikol sa o mamičku a dieťa pred a po pôrode lepšie starajú v našich končinách, avšak pôrod v Anglicku je predsa len o niečom inom.
„Povedala by som, že pri pôrode sa midwife stará oveľa viac ako u nás. Lekár je pri pôrode, len keď nastane nejaký problém. Midwife okolo mamičky lieta, robí úplne všetko, krásne sa o ňu stará.“
Krátko po pôrode tretieho bábätka nastali u Nikolinho bábätka problémy, ktoré však midwife zanedbala.
„Hovorila som jej, že malá má žltačku. Mala len päť dní, keď skončila v nemocnici na trojožiarovaní (fototerapii), pretože mala tak silnú žltačku, že nechcela jesť. Schudla 15% váhy za päť dní. Keby sme prišli o dva dni neskôr, mohla zomrieť.
Midwife ma nepočúvala, keď som jej hovorila, že malá chudne a plienka je jej stále väčšia. Zostala som s ňou v nemocnici štyri dni. Bola na ožiarovaní a infúziách.
Nemohla som si ju priložiť na dlhšie ako desať minút každé tri hodiny. Krvné testy jej robili každých osem hodín, aby zistili, či jej už klesá bilirubín. Vďaka tomu jej už po troch dňoch mohli dať len ožiarenia a potom úplne vypnúť.
Keď videli, že malá pribrala 100 gramov a prišli dobré výsledky, pustili nás domov. Midwife prišla na druhý deň a bude k nám chodiť, kým malá nebude na pôvodnej váhe.“
Podpora dojčenia nie je veľká
Samotná podpora dojčenia v Anglicku nie je podľa Nicol veľmi veľká a nespadá do kompetencií midwife.
„Midwife po prvom pôrode bola v pohode, ale povedala by som, že som potrebovala viac pomôcť s dojčením.
Je tu Breastfeeding team, ale nie v celom Anglicku. Len na takých miestach, kde sa málo dojčí.
Fungujú tak, že na druhý a piaty deň po prepustení z pôrodnice prídu k mame domov a kontrolujú techniku dojčenia. Potom telefonujú a pýtajú sa, ako to ide.“
Nikol chýbala aj väčšia popôrodná starostlivosť.
„Jediný test, ktorý sa tu robí, je „hearing test“, test sluchu. Žiadne kontroly, pokiaľ sa neobjaví nejaký problém, napríklad ani vyšetrenie kĺbikov.
To isté platí aj pre mamičku, žiadne gynekologické kontroly. V tomto je starostlivosť v Anglicku naozaj slabšia.“