21. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 21 týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 19 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 21. týždeň? Ste v 2. trimestri - v 6. lunárnom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo trvá 40 týždňov/desať lunárnych mesiacov/zhruba 9 kalendárnych mesiacov).

Prešli ste do druhej polovičky tehotenstva, ktoré trvá približne 40 týždňov.

Pozrite si naše video: 

Ako rastie vaše bábätko

Vaše bábätko teraz meria asi 26 cm a váži približne 400 - 450 g. Je veľké asi ako mrkva. Reaguje na dotyk - ak sa dotknete bruška, bábätko sa pohne.

Ruky i nohy dieťatka dorastajú do dĺžky primeranej k telíčku. Vie nimi pohybovať, do rúk chytá pupočnú šnúru, chodidlami sa „odráža“ od stien maternice.

Dieťatko ešte nemá dostatočnú vrstvu podkožného tuku, ale odteraz začne viac priberať.

Na hlávke sa zjavujú prvé „naozajstné“ vlásky. Začínajú rásť mihalnice a obočie. 

Pohyby bábätka v 21. týždni

Bábätko sa aktívne pohybuje a už si vytvorilo aj určitý spánkový rytmus. Môže byť aktívnejšie večer, keď ste viac oddýchnutá a chcete ísť spať. Denný režim svojho dieťatka a jeho pohyby si budete čoraz lepšie uvedomovať v nasledujúcich týždňoch.

Netrápte sa, ak ešte v tomto týždni pohyby necítite, ak je na ultrazvuku, ktorý by sa mal absolvovať v tomto období - pravdepodobne v 20. týždni, všetko v poriadku. Príčinou môže byť, že sú tieto pohyby veľmi jemné a vy ste napríklad veľmi aktívna osoba.

Telesné príznaky

Vaše tehotenstvo je už viditeľné zrejme pre všetkých. Môže vám začať vystupovať pupok.

V tomto období môžete pribrať cca pol kila týždenne. Aspoň taký je odporúčaný prírastok na váhe. Rýchlejšie môžete pribrať v dôsledku nesprávneho stravovania.

Je možné, že sa vám zlepšila pleť i vlasy a nechty. Výnimočne to býva i presne naopak. V tom prípade pomôže iba trpezlivosť a zvýšený príjem vitamínov.

Ku koncu dňa môžete mať napuchnuté členky a chodidlá, pite veľa vody a vykladajte si chodidlá do zvýšenej polohy. Poďakuje sa vám aj chrbát.

Skontrolujte si, či jete dosť železa. Je dôležité pre váš krvný prietok a rast bábätka a placenty. Zelenina s tmavými listami je veľmi dobrým zdrojom železa, takisto fazuľa, šošovica, či ovsená kaša, tofu, červené mäso.

Aké sú vaše pocity

V druhom trimestri, (celkovo je druhý trimester najpríjemnejším obdobím tehotenstva), môžete byť aktívna, vybrať sa na dovolenku, urobiť si pekný víkend s partnerom. Spoločne sa tešte z prvých pohybov dieťatka, rozprávajte sa s ním, venujte mu duševnú pozornosť. A utužujte svoje rodinné vzťahy.

Je na čase, aby ste sa už teraz začali zaoberať svojim materstvom podrobnejšie. Čo to znamená? Čoraz viac budete pociťovať potrebu pohovoriť si o svojich tehotenských strastiach a slastiach s niekým iným, niekým, kto je na tom podobne.

Najideálnejšie je nájsť si dobrý kurz pre tehotné. A to už teraz! Mnohé kurzy trvajú i niekoľko týždňov a sú dopredu obsadené. Je dobré prihlásiť sa vopred. Neskôr sa môže stať, že sa na nijaký nedostanete. Môžete sa informovať, či takýto kurz neorganizuje aj "vaša" pôrodnica.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

V tomto období by ste mali absolvovať druhé ultrazvukové vyšetrenie. Viac si o vyšetreniach v 21. týždni tehotenstva prečítajte v článku o tehotenskej poradni.

Tip:

Radi by sme pokračovali v téme prípravy na dojčenie ešte teraz, počas tehotenstva. Môžno vás zaujíma zloženie materského mlieka.

Na krabičke s umelou výživou nájdete „výpis“ všetkého čo obsahuje. Na prsiach ho nemáme, i napriek tomu je tam množstvo ochranných a stavebných „materiálov“. Materské mlieko, na rozdiel od umelého, obsahuje aj obranné látky – najviac ich je tesne po pôrode – v kolostre, preto by ste novorodencovi nemali odoprieť ani kvapku.