canva/rodinka.sk To, kedy sa žena vráti k svojej starej váhe – ak sa vôbec vráti, je veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Napríklad, koľko ste počas tehotenstva pribrali, či dojčíte alebo nie, aký máte jedálniček a či cvičíte. Nejaké míľniky si však môžete poznačiť do kalendára.
Brucho 24 hodín po pôrode Tak ako môžeme opísať priemerného novorodenca, priemerná žena ihneď po pôrode schudne 5,5 kg. V tom je zahrnutá váha dieťaťa, plodová voda, stratená krv, tekutiny. Už počas prvých 24 hodín po pôrode sa popôrodné bruško začína zmenšovať.
Brucho týždeň po pôrode Počas prvého týždňa po pôrode, keď sa naše telo zbavuje prebytočných tekutín, by sme sa nemali vážiť. Namiesto toho, čo ukazuje váha, skúšajme, ako nám sedí oblečenie. To, ktoré sme nosili koncom tehotenstva, je nám určite voľnejšie. A to, ktoré sme nosili pred tehotenstvom, ešte veľmi pravdepodobne neoblečieme. A je to v poriadku.
Pri chudnutí zohráva úlohu aj dojčenie. Niektoré ženy veľmi výrazne schudnú práve vďaka dojčeniu, dokonca viac, ako im ukazovala váha pred tehotenstvom. Iné sa však sťažujú, že kvôli dojčeniu, naopak, priberajú.
Kým tie šťastnejšie dojčením kalórie spália, iným sa žiada vyšší kalorický príjem, telo si pýta viac. A niektoré ženy ani nemusia dojčiť, aby schudli. Aj tu sa ukazuje, ako veľmi individuálne sa vysporiada telo každej ženy s tehotenskými a popôrodnými zmenami.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: Mamy, ktoré koja, rýchlejšie schudnú .
Dva týždne po pôrode Ani v tomto období by sme sa ešte nemuseli vážiť. Pri baby blues náladách , ktoré potrápia 70-80 percent mám, by nás mohla informácia o váhe akurát tak rozplakať alebo rozčúliť.
Radšej sa zamerajme na dojčenie, nechajme hormóny, nech si robia svoju prácu. Okrem toho, číslo na váhe zvyčajne aj tak neodráža skutočnú váhu, tak sa nenechajme zbytočne odradiť.
Mesiac po pôrode Možno to znie prekvapivo, ale je pomerne bežné, že čerstvé mamy schudnú už v prvom mesiaci po pôrode aj 9 kíl.
Keďže odporúčaný váhový prírastok počas tehotenstva sa pohybuje v rozmedzí 11 až 15 kg, do mesiaca po pôrode veľmi pravdepodobne nespadnete na svoju váhu pred bábätkom. Ale nebojte sa, je to len začiatok.
Brucho šesť týždňov po pôrode Na konci šestonedelia je maternica úplne stiahnutá do panvovej dutiny a vaše bruško vyzerá plochejšie a menšie, hoci subjektívne si ešte môžete pripadať ako tehotná.
„Tehotenské“ bruško môžete mať aj dva mesiace po pôrode, zvlášť ak nie ste prvorodička. S každým ďalším tehotenstvom sa totiž zvykne maternica viac a viac rozťahovať, a preto jej dá zabrať vrátiť sa do pôvodného stavu.
Dôvodom bruška teda nemusia byť nahromadené kilogramy, ale skutočnosť, že maternica potrebuje na zavinovanie (vrátenie do pôvodného stavu) jednoducho svoj čas. Je to orgán, ktorý na začiatku tehotenstva váži 40 g a má schopnosť roztiahnuť sa tak, aby v ňom mohlo pobývať štvorkilové dieťa.
Rýchlosť, akou sa dávame znova do formy, závisí od našej telesnej konštitúcie a veku, dojčenia a kondície. Dôležité je nechať telo prirodzene sa prispôsobiť.
»»»»»» Prečítajte si aj: Psychické problémy žien po pôrode .
Pár mesiacov po pôrode Ak ste počas tehotenstva mali zdravé stravovacie návyky (a nejedli ste za dvoch, ale skôr dvakrát tak kvalitne) a dokážete si ich zachovať aj po narodení bábätka, je možné, že už v tomto období sa blížite k svojej obvyklej hmotnosti.
Ak chcete proces urýchliť, cvičenie vám k tomu určite pomôže. Len samozrejme, nie vždy sa na to pri malom bábätku dá nájsť čas. Už to nie je o tom, že do fitka skočíme kedykoľvek na to máme náladu. Na začiatok sú fajn aj prechádzky s kočíkom. Aj to sa ráta ako pohyb.
Ak ste však schudli na pôvodnú váhu, ale stále u vás pretrváva pocit „tehotenského“ brucha, možno by bolo dobré obrátiť sa na fyzioterapeuta, aby skontroloval, či za tým nie je diastáza, teda rozostúpenie priameho brušného svalu.
Ako bábätko počas tehotenstva rastie, ľavá a pravá strana sa oddelia a vytvorí sa medzi nimi medzera. Ak je väzivo oslabené a málo elastické, po pôrode sa nedokáže vrátiť do pôvodného stavu. Ak mamička nevie, že má diastázu a v snahe „zhodiť“ z bruška začne cvičiť a bude nesprávne zaťažovať svaly brucha, môže si len ublížiť. A bohužiaľ bruško sa nestiahne.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo nám po pôrode trčia bruchá a prečo šatkovanie nepomáha .
Deväť mesiacov po pôrode Zrejme ste už počuli frázu „9 mesiacov hore, 9 mesiacov dole.“ Alebo rozšírenú verziu: „Toľko, koľko sa telo menilo počas tehotenstva, bude potrebovať aj po pôrode.“ Niečo na tom určite bude pravdy.
Ak ste pribrali viac ako odporúčaných 11 až 15 kg, je logické, že budete potrebovať viac času, aby ste vyzerali ako pred pôrodom. Tak, ako je individuálne, koľko priberie žena počas tehotenstva, je rovnako individuálne tempo, akým každá žena schudne.
Nárazové diéty sa však v tomto období neodporúčajú, pretože nielenže neposkytnete vášmu telu živiny, ktoré potrebuje, rovnako tak oberáte o kalórie a živiny dieťa, ak dojčíte.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Moja skúsenosť s diastázou .
Loading...