Moja skúsenosť s diastázou

Marcela Beňová 1

Problém s popôrodným bruchom poznajú takmer všetky mamy s malými deťmi, ktoré nestrávili mladosť na bežiacom páse.

Narodilo sa mi prvé dieťa a potom druhé. Váha sa vďaka fitku kočík – detské ihrisko vrátila na pôvodné číslo. Všetko bolo v pohode, až na brucho.

shutterstock

Po pôrode stále ako “tehotná”

Po pôrode som brucho nemohla dostať do formy. Zdalo sa, že svaly sa uvoľnili, a aj keď som mala svojich 50 kíl a niečo na váhe, vystupujúce bruško nechcelo zmiznúť.

Gynekologička na poradni mi povedala, že vyzerám zdravo a ak mám dosť energie na starostlivosť o deti, môžem si gratulovať! Vraj to, že nezapnem vysokoškolské rifle nevadí, hlavne že kojím. Aj tak mám podľa testov málo cukru.

Preč s tehotenským bruchom

Prvý polrok som bola spokojná, veď to nebolo také strašné. Potom som však dostala novoročný záchvat snahy niečo so sebou spraviť. Preč s bruchom! Začala som behávať, pridala brušáky a bez detí som si dovolila aj chodiť pešo po schodoch.

Brucho však nemizlo. Myslela som, že na to treba čas, trénera a vymeniť rožky za ovsené vločky. Až som raz sedela na plavárni v dámskej šatni a pokúšala sa kojiť, keď si ma začala zvedavo obzerať jedna pani.

Potom vyhŕkla: „Pani, nemáte náhodou diastázu? A robíte s tým niečo?“

Pani sa okamžite ospravedlnila a dodala, že by to sama nevedela, keby diastázu neriešila jej dcéra. A že si okamžite všimla podobný problém – uvoľnené brušné svalstvo.

O diastáze mi nepovedala moja lekárka, ani nikto v pôrodnici. A veru mali. Pretože potom mame nezostáva iné ako ísť na Google a hľadať.

Čo je diastáza

Diastázu spôsobuje u žien väčšinou tehotenstvo. Brucho je pripravené zniesť určitú záťaž, ktorú prináša to, že dieťa rastie a vytvára tlak na brušné svalstvo.

Avšak sedavý spôsob práce a vlastne celého života spôsobuje, že naše svaly sú často také slabé, že pravá a ľavá strana brušných svalov sa už po pôrode nevráti na svoje miesto.

 

Prečítajte si aj: Prečo nám po pôrode trčia bruchá a prečo “šatkovanie” bruchu nepomáha

V šestonedelí je to normálne. Ale ak v priečnom brušnom svalstve ostane aj niekoľko mesiaco po pôrode medzera, môže to znamenať viac ako estetický problém.

Diastáza
Ingimage.com

Diastáza nie je len škaredé brucho

Pri diastáze bude trpieť chrbtica, panvové svalstvo, no napríklad aj hlava.

Diastáza ohrozuje celé držanie tela, čo znamená, že postupne strácame oporu v brušnom svalstve, prenášame ju na driekovú oblasť a zaťažujeme aj lopatky a krčnú chrbticu.

Chrbát nás bolí, hrbíme sa a panva vystupuje neprirodzene dopredu. Takýmto postojom len prispievame k tomu, aby bruško viac vytŕčalo.

Zlé držanie tela spôsobuje napríklad aj nedostatočné prekysličenie organizmu, a ak vás cez deň pobolieva hlava, jedným z dôvodom môže byť aj preťaženie chrbta.

Svoje si vytrpia aj platničky a panvové dno. Diastáza môže tiež spôsobiť inkontinenciu a črevné problémy.

Domáci test na diastázu

Diastáza postihuje väčšiu časť mamičiek po pôrode, ale nelieči sa takmer žiadna. Proste zabúdame na seba. Zistiť, či máte diastázu aj vy, môžete vďaka niekoľkým domácim testom.

Jedným z nich je, že si ľahnete na zem, pokrčíte nohy a ruky vystrite pozdĺž tela. Potom si vystretú dlaň ruky položte na brucho, nadvihnite hlavu a ramená, ako keby ste chceli urobiť brušák, ale panvu nechajte na zemi. 

Pri diastáze by ste mali na priamom brušnom svale v oblasti pupku ucítiť priehlbinu. Ak je výraznejšie, je nutné ju liečiť. Tento test je len orientačný a v prípade, že má mamička nadváhu, sa robí ťažšie.

Pokiaľ však toto podozrenie máte, navštívte odborníka. Dnes už sa dá nájsť fyzioterapeut takmer v každom meste. Ten odmeria separáciu svalov presnejšie a následne vám pripraví cvičebný program.

Ingimage.com

Váha a diastáza

Väčšina mamičiek sa v snahe získať postavu ako z prehliadky Victoria´s Secret vrhne na brušáky. Úplná blbosť. Nielenže to nepomôže, niekedy sa celý stav ešte zhorší. O zlom pocite zo seba, keď do cvičenia investujete niekoľko mesiacov, ani nehovoriac.

Ešte pred samotnou liečbou diastázy je potrebné trochu upraviť váhu. To preto, aby brušné svalstvo mohlo lepšie pracovať a mali ste lepšiu výdrž. Preto som sa dala na rýchlu chôdzu (aspoň tomu tak hovorím) a rýchlym krokom som sa snažila prejsť denne aspoň tri kilometre.

Samotná diastáza sa lieči rehabilitačnými cvikmi, ktoré technikou pripomínajú pilates. Sú zamerané na panvové a hlboké brušné svalstvo.

Pokiaľ je diastáza iba mierna, môžete cvičiť aj podľa niektorého programu na internete. Dôležitá je pravidelnosť.

Avšak ak je diastáza hlbšia (viac ako 2,5 cm), dajte prednosť rehabilitáciám s fyzioterapeutkou. Rehabilitácia cvičením trvá niekoľko mesiacov. Ja sama som cítila výsledky na konci druhého mesiaca.

Pri cvičení však nejde predovšetkým o chudnutie, ale o spevnenie, aj keď lepšia postava je príjemný bonus. Zatočiť s diastázou je tiež dobrý spôsob, ako začať telo pripravovať, ak plánujete ďalšie tehotenstvo.

Ako cvičiť s diastázou

Ak budete diastáze venovať pozornosť denne, rozdiely by ste mali vidieť v priebehu dvoch týždňov. Ale cítiť sa budete lepšie hneď.

Vďaka zapojeniu hlbokých svalov sa budete cez deň viac vystierať, zhlboka dýchať a po čase, keď sa spevní brušné svalstvo a odľahčia bedrá, budete mať pocit, že lopatky sú menej zaťažené a hlava sa ťahá hore.

V prípade, že sa liečite na diastázu, pridajte k pohybu aj tento jednoduchý cvik. Postavte sa chrbtom k stene tak, aby ste sa jej dotýkali bedrami, lopatkami a hlavou. Päty posuňte o pár centimetrov dopredu. Potom pomaly dvíhajte ruky a do výšky pliec. Desaťkrát zopakujte.

Tento cvik zapája svaly chrbta, panvy aj brucha a pomáha telu vzpriamiť sa. A to je prvý krok, ako poraziť diastázu. Zvyšok je pravidelná rehabilitácia a starostlivosť o seba.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ďakujem, toto bolo o mne. Vždy som priberala do brucha, ale po troch pôrodoch je to katastrofa. Hoc už ubehlo pár rokov, ešte aj teraz po 40tke mi často známi aj neznámi gratulujú k ďalšiemu tehotenstvu. Najprv sa začervenám ja a keď vyjachtám, že nie, ja nečakám ďalšie, len tak vyzerám, je trápne všetkým zúčastneným.

    A naozaj že lieky na migrény hlcem niekoľkokrát týždenne, pre bolesti chrbta nemôžem často ani spávať. Chodím k neurológovi, aj na masáže, cviky na chrbát, snažím sa “zdravo jesť”, chudnúť…

    A áno, to brucho mám v strede akoby rozdelené.

    Teraz sa mi veľa vecí objasnilo. Ako Vám na tej plavárni 🙂 Vďaka. A teda že cielené rehabilitácie? Popýtam sa na to…

Pridaj komentár