RodímePôrod

Je to pôrod alebo poslíčky?

 Hana Celušáková   04.01.2020   0

Nejasné sťahy maternice sa môžu objavovať už niekoľko týždňov alebo dní pred pôrodom. Niekedy je ťažké poslíčky rozoznať od začiatku pôrodu. Ako vnímame "naozajstné" kontrakcie?

 

Čo sú vlastne kontrakcie?

Kontrakcie sú sťahy maternice. Ich úlohou je otvoriť kŕčok, aby bábätko mohlo vstúpiť do pôrodných ciest. Spúšťačom kontrakčnej činnosti je vylučovanie oxytocínu v mozgu, ktorý vedie ku sťahu maternice.

Maternica, ako každý sval, môže cvičiť počas celého tehotenstva. Častejšie jej sťahy pocítite, keď bábätko prudko rastie, alebo keď sa hýbe až príliš odvážne. Sťah ho upozorní, že by mohlo byť jemnejšie. Hormóny sa starajú, aby sťahov nebolo príliš.

Postupne, ako sa pôrod blíži, maternica cvičí častejšie, "trénuje" sa na výkon, ktorý ju čaká pri pôrode.

Cítim kontrakcie?

Kontrakcie môžete vnímať ako tvrdnutie brucha, tiahnutie v chrbte, môžu byť podobné menštruačným bolestiam, vystreľovať do stehien alebo podbruška, na vrchole maternice, môžu bolieť kríže, každá žena prežíva kontrakcie inak. 

Sú to poslíčky, alebo je pôrod už naozaj tu?

Poslíčky alebo predčasné sťahy

Nejasné sťahy sa môžu objavovať už niekoľko týždňov alebo dní pred pôrodom. Nemusíte si to ani všimnúť, alebo si len uvedomíte, že bruško je akési "tuhšie".

Niekedy je ťažké poslíčky rozoznať od začiatku pôrodu. Poslíčky môžu byť zriedkakedy i pravidelné, vnímané ako bolestivé a intenzívne. Niekedy do pôrodu aj postupne prejdú.

Poslíčky nie sú zbytočné, pripravujú pôrodné cesty na pôrod. Pomáhajú skracovať a zmäkčovať krček, presúvajú ho do predného postavenia, uvoľňuje sa hlienová zátka.

Ako si ulaviť pri poslíčkoch?

Skúste sa zahriať - môže pomôcť kúpeľ, posteľ - teplo by malo pomôcť maternici zrelaxovať. Alebo naopak sa pôrod definitívne rozbehne naplno.

 

Čo sa meria pri kontrakcii?

Pri meraní kontrakcií si všímajte dva časy:

  1. Interval medzi dvoma kontrakciami– koľko času prebehne od začiatku prvej kontrakcie do začiatku druhej kontrakcie.
  2. Dĺžka kontrakcie – koľko samotná kontrakcia trvá.

Pre poslíčky najčastejšie platí, že interval je veľmi nepravidelný (napr.: 20 – 3-30-8-15) minút a samotná kontrakcia je krátka (možno 10. – 15 sekúnd).

Úvodná fáza prvej doby pôrodnej

Pôrodná činnosť sa začína, kontrakcie ešte nemusíte vnímať, môžete mať hnačku. Postupne sa interval kontrakcií skracuje z cca dvadsať (a viac) minút až na päť minútové intervaly. Samotná kontrakcia sa predlžuje z niekoľko sekúnd na 30 - 45 sekúnd.

Bolestivosť je veľmi rozdielne prežívaná, možno si to ani nevšimnete, ale možno už v tejto časti budete potrebovať pracovať s kontrakciami. Základom je odpútavať pozornosť, relaxovať, nájsť duševnú rovnováhu. Krček sa otvára z 0 na cca 3 cm.

Aktívna fáza prvej doby pôrodnej

Pôrod už naozaj začal. Pôrodná činnosť je intenzívna, intervaly kontrakcií sa skracujú (5 min a menej), samotná kontrakcia sa predlžuje (z 45 s na 1 min a viac), kontrakcie sú silné.

S každou kontrakciou budete potrebovať aktívne pracovať - pomocou dychu, budete využívať úľavové techniky… už nie je možné odpútavať pozornosť od pôrodu. Krček sa otvára z 3 na cca 8 cm.

Prechodná fáza prvej doby pôrodnej

Intenzita kontrakcií sa stupňuje, idú rýchlo za sebou, sú dlhé, veľmi silné. Na vrchole kontrakcie pravdepodobne nebudete schopná dodýchnuť a budete mať tendenciu zadržovať dych. Krček sa otvára z 8 na 10 cm, môžete cítiť nutkanie na tlačenie (spočiatku len na vrchole kontrakcie, potom stále).

Druhá doba pôrodná

Kontrakcie pomáhajú vstupovať bábätku do pôrodných ciest, rozťahovať si postupne pôrodný kanál, rotovať a nájsť si správnu cestu cez lonovú kosť. Postupne vďaka kontrakciám bábätko zostúpi až k hrádzi a narodí sa.

Tretia doba pôrodná

Kontrakcie pomáhajú odlúčiť placentu od stien maternice a porodiť ju.

Šestonedelie

Dochádza k zaťahovaniu maternice, ktoré môže mať, hlavne počas dojčenia, až ráz kontrakčnej činnosti, bolestivé sú hlavne u viacrodičiek.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised