Kým rastie bruškoVyšetrenia

Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve: áno alebo nie?

 Petra Polovková   23.11.2016   0

Vaginálne vyšetrenie slúži na zistenie konzistencie krčka maternice, resp. hlienovej zátky. Označuje sa aj ako vnútorné palpačné vyšetrenie (teda pohmatom), alebo vnútorné gynekologické vyšetrenie.

Na Slovensku sa toto vyšetrenie vykonáva na každej tehotenskej prehliadke. V niektorých vyspelých krajinách na žiadnej, prípadne len v indikovaných prípadoch.

Ingimage

 

Na začiatku tehotenstva je vaginálne vyšetrenie jedným z viacerých spôsobov, ako diagnostikovať tehotenstvo.

Počas tehotenstva sa zisťuje cervikálne skóre (CS, resp. cervikálny index CI, Bishop score), ktoré popisuje parametrov – dĺžku, otvorenie, orientáciu, konzistenciu a naliehanie.

Tieto hodnoty sa zapisujú do tehotenskej knižky, kde sa porovnajú s hraničnou hodnotou pre daný týždeň tehotenstva uvedenou v pravom stĺpci.

Počas pôrodu sa zasa zisťuje, či je už krčok úplne spotrebovaný (a teda CS je 10). Zánikom bránky sa podľa lekárskej definície začína druhá pôrodná doba.

 

Horšie CS a rizikové tehotenstvo

Od druhého trimestra prispievajú k horšiemu CS hlavne parametre dĺžka a otvorenie. Dĺžku krčka maternice a otvorenie ovplyvňuje viacero faktorov:

 • biologické rozdiely medzi ženami
 • zväčšená maternica
 • krvácanie počas tehotenstva
 • infekcia
 • oslabenie krčka maternice, to má zasa tiež viacero príčin:
  • vrodená predispozícia
  • poranenie krčka pri interupcii v minulosti
  • poranenie krčka pri kyretáži v minulosti

(Oslabený krčok je možné "zošiť" - čo sa volá serkláž. Alternatívou k serkláži je založenie tzv. serklážneho pesaru na krčok maternice.)

wikimedia

 

Ak je CS väčšie ako maximálna tolerancia, tehotnej sa odporučí vyšetrenie v ambulancii pre rizikové tehotné. Sú obavy, že krčok neudrží váhu plodu, pretože podľa štatistík sú kritické hodnoty CS v korelácii s predčasným pôrodom/potratom.

Pravdepodobnosť predčasného pôrodu sa všeobecne udáva 6,9 % z celkového počtu pôrodov. V roku 2014 bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku 2,2% rodičiek s hroziacim potratom a 4,7% rodičiek s hroziacim predčasným pôrodom. Nemáme k dispozícii slovenské štatistiky o tom, koľko z týchto predčasných pôrodov/potratov malo kritické hodnoty CS.

 

Podľa odborných štúdií sa však nepreukázalo, že pravidelné vaginálne vyšetrenia v tehotenstve by znížili množstvo predčasných pôrodov.

Skôr sa ukázal opak – manuálne narušená hlienová zátka môže prispieť k skoršiemu nástupu pôrodnej činnosti a častosť vaginálnych vyšetrení zvyšuje riziko niektorých infekcií, ako napr. chorioamnionitída, intraamniotická infekcia.

Boli robené výskumy ohľadom spoľahlivosti tohto vyšetrenia. Dvaja rôzni doktori mali na vyšetrení určiť CS. Po analýze výsledkov zistili, že vyšetrovatelia sa presne zhodli v 49,2% vyšetrení. Rozdiel 1cm bol v 40% vyšetrení a rozdiel 2-3cm bol v 11% vyšetrení.Alternatívne metódy diagnózy predčasného pôrodu

V súčasnosti máme k dispozícii celý rad metód diagnózy predčasného pôrodu. Diagnostika pomocou klinických známok predčasného pôrodu je presná až v rozvinutom štádiu patologického procesu.

Z hľadiska prevencie a včasnej diagnostiky predčasného pôrodu sa do popredia dostávajú biochemické markery. K najznámejším biochemickým markerom diagnostiky predčasného pôrodu patria: estriol, estradiol, zápalové cytokíny, kortikotropin releasing hormone, a ďalšie.

Záver:

Toto vyšetrenie sa radí medzi povinné tehotenské vyšetrenia, čo znamená, že je povinné pre gynekológa Vám po ponúknuť.

Je na zvážení ženy, či má záujem o toto vyšetrenie, alebo nie. Vaginálne vyšetrenie prináša so sebou aj určité riziká a každá žena by si mala individuálne sama pre seba zodpovedať na otázku – má pre mňa informácia o stave krčka vyššiu hodnotu, ako prípadné riziká?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised