Zašitie krčka maternice – serkláž

Dagmar Mozolová 2

Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet.

Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potratu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž.

shutterstock

Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.

Mnohé tehotné ženy sa pri kontrole dozvedia, že je potrebné zašiť krčok maternice. V akých prípadoch?

Indikáciou na „zašitie krčka maternice“ – cerlage („serkláž“) je stav, kedy je tkanivo krčka maternice oslabené natoľko, že u tehotnej hrozí predčasný pôrod a nie je možné mu predísť iným spôsobom.

Predchádza serkláži nejaká iná liečba tohto problému?

Liečba hroziaceho predčasného pôrodu je závažnou a veľmi často i odborne diskutovanou problematikou. Serkláž je indikovaná v prípade, ako som spomínal, teda oslabenia krčka maternice.

Pokiaľ sa stanoví takáto diagnóza, je do istej miery ešte možné predísť predčasnému pôrodu medikamentóznou liečbou a samozrejme hospitalizáciou.

Čo je vlastne príčinou toho, že sa krčok maternice u jednej ženy otvára a u druhej nie?

V niektorých prípadoch ide o tehotné pacientky, ktorým bol pred tehotnosťou prevedený výkon na krčku maternice, čím sa krček značne oslabuje.

Žena sa pri zákroku uspí a lekár vezme ihlu a niť a jednoducho krček maternice zašije – dobre si to predstavujem?

V podstate áno. V celkovej anestézii sa na krček naloží cirkulárny steh, ktorý zabezpečí uzavretie kanála krčka. Žena po prebudení necíti žiadnu bolesť.

Ako dlho musí žena po zákroku zostať v nemocnici?

Dĺžka hospitalizácie závisí od niekoľkých faktorov. Pri dobrom priebehu celková dĺžka hospitalizácie nepresahuje jeden týždeň.

V jednej diskusii na našom portáli však napísala jedna mamička svoju skúsenosť, že ju po zákroku na druhý deň prepustili…

Závisí to od „zvyklostí“ oddelenia. Po výkone môže dôjsť aj k rôzne silným tonziáciám, či dokonca kontrakciám maternice. Preto je preventívna hospitalizácia určite priaznivejším riešením.

Keď sa krček maternice zašije, môže žena normálne fungovať (chodiť do práce, starať sa o dieťa), alebo sú nejaké ďalšie obmedzenia?

Je nutné, aby tehotná dodržiavala kľudový režim s obmedzením zvýšenej fyzickej aktivity. Ideálnym riešením je vypísanie PN. Takúto tehotnosť považujeme vždy za rizikovú graviditu. A týka sa to samozrejme aj obmedzenia sexuálneho styku.

Aký materiál sa používa pri zašití krčka maternice a čo sa s ním robí pred pôrodom?

Steh na krček je z nevstrebateľného materiálu. V prípade pôrodu, respektíve nástupu pôrodnej činnosti je nutné steh extrahovať. Pokiaľ k tomu nevedú iné okolnosti, spravidla sa steh extrahuje asi 2 týždne pred termínom pôrodu.

Aké komplikácie môžu pri zákroku nastať? Môže byť ohrozené bábätko?

Ako pri každom chirurgickom zákroku aj pri nakladaní cerclage sa môžu vyskytnúť komplikácie. Ich výskyt je však našťastie veľmi zriedkavý. Cerclage je teda možné považovať za, v podstate, bezpečný výkon.

Sú prípady, v ktorých zašitie krčka nepomôže a žena predčasne porodí alebo, ak je to príliš skoro, potratí?

Zašitie krčka maternice nerieši predčasnú pôrodnú činnosť svaloviny maternice. V takom prípade je zašitie krčka dokonca kontraindikáciou.

Ako reagujú ženy na správu o tomto zákroku?

Každý chirurgický výkon, zvlášť počas tehotnosti, je indikovaný len v nevyhnutnom prípade a takýmto spôsobom je vnímaný aj zo strany pacientky. Aj vzhľadom na nízky výskyt komplikácií je výkon – serkláž – u pacientok akceptovaný úplne bez problémov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Serkláž mám, po zakroku je to celkom nepríjemne ale nie moc bolestivé. Záleží od toho aký máte prah bolesti. Teraz mi ju majú vyberať. Už 2 týždne ležím v nemocnici. Steh nechali už „zarásť“ do krčka a stále ma odbíjajú s tým, že je ešte čas. Čas na čo?! Kedy začnem krvácať? Ale na druhú stranu vďaka tomu stehu som sa dopracovala už do 37tt. Dúfam, že čoskoro sa rozhýbu a krv nebudute treba.

  2. Bola som tehotná, mala som problémy tak mi chceli urobiť serklaž, skušali to, ale už mi to neurobili pretože babatko bolo dosť nízko, neverím že po zákroku nie sú bolesti, mne sa to len pokúšali urobiť a mala som hrozné bolesti!!!! Samozrejme som o babatko prišla.

Pridaj komentár