Krčok maternice

Mgr. Hana Celušáková 0
Krčok maternice v tehotenstve a pred pôrodom
Shutterstock

 

Krčok maternice v tehotenstve

Maternica (uterus) je tvorená dvoma hlavnými časťami – telom a krčkom (cervix uteri). Úlohou hornej časti – svalu, je počas tehotenstva rásť úmerne spolu s bábätkom. Dolný segment tela maternice a krčok „držia“ tehotenstvo.

Kŕčok maternice je vraj taký úzky, že by ním neprešiel ani vlas. Počas tehotenstva je zatvorený a vyplnený väčším množstvom hlienu. Hlienová zátka je sekrét, ktorý chráni krčok maternice, uzatvára pôrodné cesty a chráni plodové obaly pred infekciou.

»»»»»»»» Prečítajte si viac v článku: Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?

Na zistenie konzistencie krčka maternice, resp. hlienovej zátky, slúži vaginálne vyšetrenie (vnútorné palpačné vyšetrenie (teda pohmatom), alebo vnútorné gynekologické vyšetrenie. Na Slovensku sa vaginálne vyšetrenie za týmto účelom robí takmer na každej tehotenskej poradni.

Pred termínom pôrodu, u niektorých žien  už počas tretieho trimestra či dokonca skôr, nastávajú zmeny na krčku maternice.

Maternica, kŕčok maternice
Shutterstock

 

Cervikálne skóre

sa snaží objektivizovať nález (zrelosť krčka) pri vaginálnom vyšetrení.  Stav sa hodnotí v týchto charakteristikách:

  • dĺžka,
  • dilatácia (otvorenie krčkového kanálu),
  • orientácia (dorzálna je dozadu – ku kostrči, mediálna je v strede a anteriórna je dopredu – k lonovej kosti),
  • konzistencia (tuhosť),
  • cerviko-korporálny uhol (je to hodnotenie strmosti zúženia v oblasti vnútornej bránky krčka),
  • naliehanie (je to vzťah najnižšie položenej časti plodu, najčastejšie hlavičky k panvovému vchodu).

Hodnota môže mať 0, 1 alebo 2 body. Teoreticky je možné nazbierať 12 bodov. Na začiatku tehotnosti je väčšinou cervikálne skóre 0 a na konci 9.

Tieto hodnoty sa zapisujú do tehotenskej knižky, kde sa porovnajú s hraničnou hodnotou pre daný týždeň tehotenstva uvedenou v pravom stĺpci.

»»»»»»»» Prečítajte si viac v článku: Čo je to cervikálne skóre?

Horšie cervikálne skóre a rizikové tehotenstvo

V tehotenskej knižke je uvedená maximálna tolerancia pre jednotlivé týždne tehotnosti, špeciálne pre prvorodičky (primi) a pre viacrodičky (multi).

Ak je cervikálne skóre väčšie ako maximálna tolerancia, tehotnej sa odporučí vyšetrenie v ambulancii pre rizikové tehotné. Sú obavy, že krčok neudrží váhu plodu, – podľa štatistík sa kritické hodnoty cervikálneho skóre dávajú do vzťahu s predčasným pôrodom/potratom.

Otvorený krčok maternice v tehotenstve

Ak sa krčok maternice začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potratu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž.

»»»»»»»» Prečítajte si viac v článku: Zašitie krčka maternice – serkláž.

Pôrod, krčok maternice
Shutterstock

 

Krčok maternice, zmeny pred pôrodom

V posledných týždňoch pred pôrodom, alebo až pri začiatku pôrodu, vylučovaním prostaglandínov a sťahmi maternice (nazývané tiež poslíčky, predčasné sťahy, tvrdnutie brucha a počas pôrodu kontrakcie), dochádza k príprave pôrodných ciest na pôrod. 

Krčok maternice sa zmäkčuje, skracuje a presúva sa zo zadného postavenia (smerovanie ku kostrči) dopredu (smerovanie k lonovej kosti). Postupne sa „spotrebúva“ – stenčuje a mení na pôrodnú bránku.

Pri vaginálnom vyšetrení vám zistia, či je ešte „zatvorený“ alebo už je otvorený „tesne pre prst“ alebo dokonca „voľne pre prst“.

Skrátený krčok maternice

Počas pôrodu (alebo pomocou poslíčkov aj skôr) musí najprv dôjsť k skráteniu a spotrebovaniu krčka maternice, čím vzniká pôrodná bránka.

Pôrodná bránka sa počas 1. doby pôrodnej kontrakciami otvára z 0 až na cca 10 cm, aby bábätko mohlo vstúpiť do pôrodných ciest a narodiť sa.

V závere prvej doby môžete mať nutkanie na tlačenie, kedy je dobré skontrolovať bránku, či už je plne otvorená, alebo zostáva lem.

Krčok nie je “zájdený”

V prípade, že lem (zostatok krčka už skoro úplne otvoreného) nie je „zájdený“, nebudete môcť tlačiť, aby nedošlo k opuchu alebo poškodeniu krčka.

Vtedy je dobré zaujať koleno-prsnú polohu (hlavička bábätka tak netlačí na bránku), dýchať povrchovým – psím dýchaním a snažiť sa do nutkania na tlačenie nezapájať aktívne brušný lis (netlačiť sa úplne nedá).

Stači predýchať niekoľko málo kontrakcií, lem „zájde“ a bábätko môže vstúpiť do pôrodných ciest, začína druhá doba pôrodná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (32 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár