Príručka pre rodičaAktuality v legislatíve pre rodičov

Maximálne materské 2014

 Kristína Kováčiková   21.02.2014   0

Materské, veľmi zjednodušene, sa vypočíta ako 65 % z príjmu (65 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu).

Podľa toho by žena, ktorá mesačne zarobí 2000 eur, mohla poberať materské vo výške 1300 eur.

V skutočnosti však dostane „iba“ 800 eur, aj to v mesiaci, ktorý bude mať 31 dní. V mesiaci, ktorý bude mať 30 dní, jej bude vyplatené materské vo výške 774 eur.

Je to maximum, ktorý môže dosiahnuť poistenkyňa, ak dôvod na poskytnutie materského vznikne v roku 2014. Ak dôvod na poskytnutie materského vznikol v roku 2013, maximálne materské bolo mesačne v sume 781 eur (31 dní), resp. 756 eur (30 dní).

Dôvodom je tzv. maximálny denný vymeriavací základ, z ktorého sa počíta materské. Tým je takpovediac určený strop pre maximálne materské:

Podľa zákona (o sociálnom poistení) denný vymeriavací základ, z ktorého sa počíta materské, nesmie byť zo zákona vyšší ako „denný vymeriavací základ určený z 1,5-násobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.“

Od januára 2014 sa zvýšil maximálny úhrn denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenskej dávky zo sumy 38,7617 eur na 39,6987 eur. Maximálne materské na deň tak vypočítame ako 65 % z 39,6987 = 25,80 eur/deň.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Nejaké otázky k výške vášho materského?

Odporúčame tieto články:

 

 

Nejaká otázka o materskom?

Možno vám chodí po rozume nejaká otázka nielen k výške materského - možno je to niektorá z týchto:

20 otázok na tému materské

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised