Čaká vás druhá, tretia, prípadne ďalšia materská? A zároveň máte ešte doma jedno dieťa, ktoré nestihne sfúknuť tri sviečky, kým mu podarujete súrodenca?
Dokedy budete poberať rodičovský príspevok na staršie dieťa? Ako je to s materským, keď sa vám narodí mladšie? O tom bude reč aj v nasledujúcich riadkoch.
Reťazový pôrod a materská
Pojem “reťazový pôrod” sa používa pomerne často. Pomenúvame tak situáciu, keď žena porodí druhé dieťa skôr, ako staršie dieťa dovŕši 3 roky.
Ak je mama zamestnaná, prakticky plynule prechádza
- z rodičovskej dovolenky na materskú dovolenku,
- z rodičovského príspevku na materské – za predpokladu, že sú splnené podmienky nároku na materské.
Prečítajte si aj:
Nárok na materské pri druhom pôrode
Základnou podmienkou nároku na materské je, že osoba, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, je poistenkyňou:
- osoba musí byť nemocensky poistená
- alebo musí byť v ochrannej lehote
Platí to rovnako, či ide o prvé alebo ďalšie dieťa.
Osobitnou podmienkou nároku na materské je, že toto poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. (§ 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, v texte ďalej len “zákon.”)
Dve deti po sebe a materské
V prípade reťazového pôrodu bude Sociálna poisťovňa skúmať, či je žiadateľka poistenkyňou. V prípade zamestnankyne na rodičovskej dovolenke, či ešte trvá pracovný pomer alebo či pracovný pomer zanikol.
Prečo je dôležité, či žene počas rodičovskej dovolenke ešte trvá pracovný pomer?
- zamestnaná žena má počas rodičovskej dovolenky zo zákona prerušené povinné nemocenské poistenie. Vznik prerušenia poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik poistenia.
- ak však tehotná zamestnankyňa oznámi zamestnávateľovi nástup na materskú dovolenku s ďalším dieťaťom, dôjde k skončeniu prerušenia povinného nemocenského poistenia.
- skončenie prerušenia sa posudzuje rovnako ako vznik poistenia. Dochádza k obnoveniu povinného nemocenského poistenia, a to ku dňu nástupu na materskú dovolenku.
- žena sa bude považovať za nemocensky poistenú v čase vzniku nároku na materské. Splní tak jednu z podmienok pri posudzovaní nároku na materské.
Reťazový pôrod, ak pracovný pomer trvá
Ak pracovný pomer trvá, uplatní sa § 49a zákona o sociálnom poistení. Do obdobia 270 dní sa započíta obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Nárok na materské vznikne, nakoľko dobu 270 dní poistenia pred pôrodom žena získa tým, že čerpá rodičovskú dovolenku.
V prípade SZČO sa do obdobia 270 dní započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia SZČO, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO.
Prečítajte si aj: Výška materskej pri druhom dieťati
Materské, ak pracovný pomer skončil
Ak by žene pracovný pomer počas rodičovskej dovolenky zanikol, nárok na materské nevznikne.
Je tomu tak preto, lebo poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie ku dňu nástupu na rodičovskú dovolenku. Nemocenské poistenie sa prerušilo a už sa neobnovilo, preto sa nedá použiť ani ustanovenie o ochrannej lehote.
V takomto prípade, ak je žena už tehotná, nemá zmysel pomýšľať nad dobrovoľným nemocenským poistením. Nepodarí sa totiž získať dostatočný počet dní poistenia do pôrodu. Tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní a nemocensky poistená musí byť aspoň 270 dní).
Nárok na materské by ešte teoreticky mohol vzniknúť (spravidla pri malých vekových rozdieloch medzi deťmi), keby sa tehotná znovu zamestnala. Musí však myslieť na podmienku získania 270 dní nemocenského poistenia.
Pokiaľ nárok na materské nevznikne, môže si požiadať o rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.
Prečítajte si aj k téme:
- ako sa vyhnúť nepríjemným následkom inštitútu prerušenia nemocenského poistenia, podrobnejšie rozoberáme v článku Rodičovská dovolenka a prerušenie nemocenského poistenia.
- k rôznym prípadom na tému reťazových pôrodov sa v článku Materské po rodičovskej dovolenke vyjadrujú odborníci zo Sociálnej poisťovne.
Prečítajte si aj: Z rodičovskej znova na materskú (čo vybaviť)