Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Dvojičky. Môžu byť rodičia na materskej spolu?

 Kristína Kováčiková   01.01.2020   0

Od januára 2019 platí novela zákona o sociálnom poistení, ktorá umožňuje, aby materské čerpali obidvaja rodičia súčasne, a to vtedy, ak ide o dve rôzne deti. Jednou z podmienok je, že ani jeden z rodičov v tom čase nepoberá rodičovský príspevok.

Prakticky to vyzerá tak, že matka poberá materské na novorodenca a otec si v tom istom čase požiada o materské na staršie dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo vek 3 rokov.

Čo však v situácii, keď do rodiny pribudnú dvojičky? Platí aj tu možnosť poberania materského naraz obidvomi rodičmi?

 

Jedno materské, ale nárok trvá dlhšie

Materské sa pri dvojičkách nevypláca dvojmo. Matka dvojičiek dostane materské v rovnakej výške, ako keby porodila jedno dieťa. Rozdiel je však v podpornej dobe poberania materského.

Prečítajte si aj: Aké peniaze dostanete na dvojičky

Kým matka jedného dieťaťa má nárok na materské 34 týždňov, matka dvojičiek a trojičiek môže poberať materské 43 týždňov, cca o 2 mesiace dlhšie ako s jedným dieťaťom.

Obdobne to platí, aj keď si o materské požiada otec. Pri jednom dieťati je podporná doba poberania materského u otca 28 týždňov, otec dvojičiek môže poberať materské dlhšie, a to 37 týždňov.

Nárok otca dieťaťa je podmienený prevzatím dieťaťa do starostlivosti (najskôr po uplynutí šiestich týždňov od pôrodu), následným poskytovaním starostlivosti dieťaťu a nepoberaním materského na to isté dieťa (resp. rodičovského príspevku na akékoľvek dieťa) za toto obdobie matkou dieťaťa.

 

Aj pri dvojičkách môžu poberať materské súčasne obidvaja rodičia

Rodičia dvojičiek sa môžu na materskej vystriedať obdobne ako rodičia pri tzv. reťazových pôrodoch (dve deti do 3 rokov veku). To znamená, že keď sa matke skončí nárok na materské (po 43 týždňoch), prevezme obidve deti do starostlivosti otec a materské bude poberať až do zániku nároku na materské (37 týždňov).

Rodičia dvojičiek sa však môžu rozhodnúť aj pre alternatívu, že budú na materskej dovolenke súčasne.

Možnosť poberať materské v tom istom čase na dve rôzne deti platí aj v prípade dvojičiek – otec môže poberať materské na jedno dieťa a matka na druhé – samozrejme, len v prípade, ak obaja spĺňajú zákonom stanovené podmienky nároku na materské.

V takom prípade nárok na materské matke zanikne uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské a otcovi, ktorý prevezme jedno dieťa z dvojičiek do starostlivosti, uplynie nárok na materské po 28 týždňoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised