Dvojičky. Môžu byť rodičia na materskej spolu?

Kristína Turnerová Kováčiková 5

Materské sa pri dvojičkách nevypláca dvojmo. Matka dvojičiek dostane materské v rovnakej výške, ako keby porodila jedno dieťa.

Rozdiel je však v podpornej dobe poberania materského – materské poberá o niekoľko týždňov dlhšie. Obdobne to platí, aj keď si požiada o materské otec dvojičiek.

Prečítajte si aj: Aké peniaze dostanete na dvojičky

Môžu poberať materské obidvaja?

Od januára 2019 platí novela zákona o sociálnom poistení, ktorá umožňuje, aby materské čerpali obidvaja rodičia súčasne, a to vtedy, ak ide o dve rôzne deti. Jednou z podmienok je, že ani jeden z rodičov v tom čase nepoberá rodičovský príspevok.

Prakticky to vyzerá tak, že matka poberá materské na novorodenca a otec si v tom istom čase požiada o materské na staršie dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo vek 3 rokov.

Čo však v situácii, keď do rodiny pribudnú dvojičky? Platí aj tu možnosť poberania materského naraz obidvomi rodičmi?

Aj pri dvojičkách môžu poberať materské súčasne obidvaja rodičia

Rodičia dvojičiek sa môžu na materskej vystriedať obdobne ako rodičia pri tzv. reťazových pôrodoch (dve deti do 3 rokov veku).

To znamená, že keď sa matke skončí nárok na materské (po 43 týždňoch), prevezme obidve deti do starostlivosti otec a materské bude poberať až do zániku nároku na materské (37 týždňov).

Rodičia dvojičiek sa však môžu rozhodnúť aj pre alternatívu, že budú na materskej dovolenke súčasne.

Možnosť poberať materské v tom istom čase na dve rôzne deti platí aj v prípade dvojičiek – otec môže poberať materské na jedno dieťa a matka na druhé – samozrejme, len v prípade, ak obaja spĺňajú zákonom stanovené podmienky nároku na materské.

V takom prípade nárok na materské matke zanikne uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské a otcovi, ktorý prevezme jedno dieťa z dvojičiek do starostlivosti, uplynie nárok na materské po 28 týždňoch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 2,80 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Dobrý deň.

  Chapem to spravne?

  Ze otec moze ist s jednou z dvojičiek na matersku v dlžke 28 tyzdnov.

  Tym padom ked sknci s jednou moze ist na dalsich 28 tyzdnov s druhou z dvojiciek?

 2. Dobrý deň prajem, prosím o objasnenie ako je to s poberaním materskej pre dvojičky zároveň s manželom.

  je teda možné byť na materskej dovolenku spolu s manželom naraz?

  volala som na sociálnu poisťovňu a tam mi povedali , že sa to nedá.

  prosím tede o objasnenie tejto problematike.

  ďakujem vopred.

 3. Dobry den, dnes mi pani zo socialneho uradu povedala, ze dvojicky sa rataju ako jedno dieta. Takze ak sa narodia dvojicky a nemame ine dieta, nemam narok na matersku. „Možnosť poberať materské v tom istom čase na dve rôzne deti platí aj v prípade dvojičiek – otec môže poberať materské na jedno dieťa a matka na druhé – samozrejme, len v prípade, ak obaja spĺňajú zákonom stanovené podmienky nároku na materské.“

 4. Dobrý deň, chcela by som.sa opýtať jednu otázočku a Vy.mi.urcite budete vedieť poradiť. Máme dvojičky a na jedno bábätko poberam matersku ja a na druhe bábätko manžel. Je po skonceni materskej, mojej 34t. a manzelovej 28t. možnosť, aby sme si detičky vymenili a poziadali o poberali materskej na to.druhe bábätko? Ak som.dobre pochopila našu vyhlášku, tak otec, by si mohol uplatniť este matersku aj na to druhe bábätko ako.je to.pri retazovom pôrode, ja samozrejme nebudem poberat rodicovsky prispevok. Je to umožnené aj žene? Môžem si aj ja uplatnit matersku na druhé bábätko? smile Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem krásny zvysok dňa. S pozdravom Michaela

  1. ahoj podla mna zena nemoze bud idete naraz:
    
   1. subezne mama 34 + otec 28
   2. mama neziada o rodicovske, otec 28 s druhou dvojickou este
    
   spolu 90 dni si uplatnia
    
   alebo
    
   1. mama 43 tyzdnov
   2. otec 28 tyzdnov na jednu dvojicku
   3. otec 28 tyzdnov na druhu dvojicku
    
   vyhoda spolu 99 dni si uplatnia

Pridaj komentár