Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po materskej?

 Kristína Kováčiková   01.01.2019   14

Návrat do práce po skončení materskej, resp. rodičovskej dovolenky sa nie vždy podarí. Častokrát sa stáva, že po dlhšie trvajúcich materských (reťazové pôrody), je pracovné miesto zrušené, vtedy je zamestnávateľ povinný zaradiť zamestnankyňu na prácu zodpovedajúcu jej pracovnej zmluve.

No časté sú aj situácie, keď sa pracovný pomer skončí. Po návrate do práce už rodič nie je chránený pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa, aj keď dieťa, o ktoré sa stará ešte nedovŕšilo tri roky (výnimku majú iba osamelí rodičia).

Shutterstock

 

Prečítajte si viac: Nástup do práce po rodičovskej dovolenke

Ak chce pracovný pomer ukončiť matka, načasovanie výpovede – ešte počas rodičovskej dovolenky alebo po jej skončení - môže výrazne ovplyvniť nárok na ďalšie dávky, ako je nemocenské, materské, či dávka v nezamestnanosti.

 

Zamestnankyňa, ktorá rozviaže so zamestnávateľom pracovný pomer počas čerpania rodičovskej dovolenky alebo hneď po ukončení rodičovskej dovolenky, môže prísť o dávky. Ak totiž nenastúpi do práce aspoň na jeden deň, neobnoví sa jej povinné poistenie, ktoré je počas rodičovskej dovolenke prerušené.

Prečítajte si viac: Výpoveď v práci po rodičovskej dovolenke a nárok na dávky

Mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Nárok na dávku v nezamestnanosti má poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní.

Ak zamestnankyňa po rodičovskej dovolenke nastúpi do práce aspoň na jeden deň, na účely splnenia podmienky 730 dní sa poistenkyni započítava i obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Shutterstock

 

V akej výške sa poskytuje dávka v nezamestnanosti?

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje šesť mesiacov. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.

Ak sa matka po skončení rodičovskej dovolenky zaeviduje na úrade práce a požiada v pobočke Sociálnej poisťovne o dávku v nezamestnanosti, jej výška sa vypočíta podľa toho, v akej konkrétnej životnej situácii sa nachádza:

– či došlo ku skončeniu pracovného pomeru prakticky hneď po skončení rodičovskej dovolenky,

- či matka po rodičovskej dovolenke ešte nejaký čas pracovala u zamestnávateľa alebo

- či pracovala v priebehu trvania rodičovskej dovolenky.

1. Ak príde po skončení rodičovskej dovolenke ku skončeniu pracovného pomeru, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z príjmu dosahovaného pred nástupom na rodičovskú dovolenku (z vymeriavacích základov dosiahnutých v období dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky).

2. Ak sa pracovný pomer skončí neskôr (matka pracovala po skončení rodičovskej dovolenky a až potom sa zaevidovala na úrade práce), výška dávky sa určí z vymeriavacieho základu dosiahnutého za toto obdobie trvania pracovného pomeru po skončení rodičovskej dovolenky.

3. Ak počas čerpania rodičovskej dovolenky matka pracovala, a teda jej vzniklo poistenie v nezamestnanosti z iného právneho vzťahu (zakladajúceho právo na pravidelný mesačný príjem, ako napr. výkon práce na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru), výška dávky v nezamestnanosti sa určí z tohto príjmu.

Ak ale bude takto určená dávka v nezamestnanosti nižšia ako pri určení z príjmu dosahovaného pred nástupom na rodičovskú dovolenku, Sociálna poisťovňa prizná a bude vyplácať tú dávku, ktorá bude vyššia, a teda pre poistenca výhodnejšia.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Katarina napísané 03.07.2019 11:58

Prosim vas chcem sa opytat rodicovska dovolenka mi skoncila 14.2.19 .zamestnana som bola od septembra 2018 do 30.6.2019 mam narok na podporu v nezamestnanosti??dakujem

Adriana napísané 10.06.2019 21:30

Dobrý deň chcem sa opýtať či mám ešte nárok vybrat si podporu keďže som momentálne na rodičovskej dovolenke 11mesiacov.pred tým ako sa mi narodilo dieťa som poberala podporu 2mesiace.

Silvia napísané 31.05.2019 08:09

Dobry den, chcem sa poradit ohladne postupu.28.7.2019 mi konci rodicovska dov.Ostalo mi este 24dni dovolenky.NO dieta mi nevzali do skolky a teda rozmyslam nad tym, ze by som sa dohodla na ukonceni TPP a bola s nou doma aspon pol roka kym by mi vyplacali davku a potom poriesila strazenie a ja si nasla novu pracu (sme aj v inom meste uz ako zamestnavatel a teda cestovanie + prijem by mozno boli v rovnakej sume ako davka). neviem, ako to urobit, aby som dostala co najvyssiu moznu davku. Moj hruby prijem pred materskou bol 590e. dakujem za rady.

Michaela napísané 22.05.2019 11:40

Dobrý deň, veľmi pekne prosím o radu. Syn má tri roky 24.7.19, chcem nastúpiť na jeden deň do práce a dať hneď aj výpoveď, ale bohužiaľ pravdepodobne môj zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou. Zostáva mi ešte 5dní starej dovolenky. Je naozaj pravda, že ak by som ráno podpísala nástup do práce môžem hneď v ten deň dať aj výpoveď, alebo radšej na druhý deň? V mojom prípade bytoasimuselo byť 30.5 alebo 31.05. abymi mohla plynúť 2mesiace výpovedná lehota, spolu smojou dovolenkou bysom sadostala na 31.7.19. Lenže to najdôležitejšieo čomi ide je to, že ja stále čerpám rodičovský príspevok a somna rodičovskej dovolenke. Môžem to urobiť aj teraz v máji alebo musím počkať až do 24.07.? Prídem o rodičovský príspevok?

 

Ďakujem krásne za skorú odpoveď keďže už nemám veľa času a

dozvedela som sa až dnes že mi môj zamestnávateľ pravdepodobne výpoveď dohodou nepodpíše

Silvika napísané 26.04.2019 19:18

Dobrý deň. Po rodičovskej dovolenke som odpracovala 724 dni.Môj prijem pred nástupom na mat. dovolenku bol vyšši než môj prijem po materskej dovolenke. Mám nárok na vyššiu dávku tj. na dávku vypočitanú z obdobia pred nástupom na mat. dovolenku?

Klara napísané 08.04.2019 21:23

Dobry vecer. Chcem sa opytat ak mozem prosim som po dvoch materskych a medzi nimi som mala 9 dni dovolenku. Rodicovsky mi konci 5.5. A s firmou sme sa dohodli ze mi daju vypoved k 6.5. a dovolenku preplatia. Mozem sa ist hlasit 7.5. Dakujem za odpoved...

angelika napísané 17.03.2019 14:50

Dobrý deň,

ja som akurát v situácií č. 1, o ktorom píšete v článku. No a sociálna poisťovňa mi vypočítala dávku v nezamestnanosti za obdobie kedy som bola na rodičovskej dovolenke a nemala za toto obdobie žiadny vymeriavací základ tak mi to určili zo všeobecného vymeriavacieho základu 477,- Eur. Chcem im napísať odvolanie prečo mi VZ nevypočítali z (z vymeriavacích základov dosiahnutých v období dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Viete mi prosím napísať č. § na ktorý by som sa mohla odvolávať?

Ďakujem

 

S pozdravom

 

Angelika Bónová

Kristína napísané 29.01.2019 13:41

Dobrý deň. Nástup do práce na jeden deň znamená aj vyčerpanie dovolenky? Ďakujem

Saradin Jozef napísané 09.09.2018 12:25

Dobrý deň chcem sa opýtať priateľka ide 1.10 na materskú ma odpracovanych 660 dni.pracovny pomer nerozviaze.ani počas materskej.a chceme po materskej požiadať dávku v nezamestnanosti.ma nastúpiť po materskej do práce aspoň na jeden deň aby sa jej započítala aj materská dovolenka alebo čo by ste nám odporučili?ďakujem.

Petra Vavrikova napísané 19.05.2018 14:23

Dobry den.Chcem sa opytat,1.6 .mam nastupit do prace po rodicovskej dovolenke,mam 1 den dovolenky.Koli malemu nastupit nemozem,tak chcem dat vypoved dohodou.Radia mi,ze si mam dat 1.6 dovolenku,to je v piatok a hned doobeda ten piatok dat k tomuto dnu vypoved a potom v pondelok sa mam ist nahlasit na urad a na socialku....potom zevraj budem mat narok na maximalnu podporu....je to pravda?Je to naozaj tak?Kolegyna z prace to tak urobila a teraz pobera pol roka maximalnu podporu.Dakujem za odpoved

Eva napísané 23.03.2019 11:02

Dobrý den,

ja som po rodičovskej čerpala 4 dní dovolenku ( od 28.1. - 31.1.2019) a výpoveď som dala dohodou od 1.2.2019 a dostávam teraz maximálnu podporu.

Andrea napísané 30.03.2019 18:52

Dobry vecer pani Eva. Ja by som sa Vas chcela opytat ako sa Vam to podarilo lebo ja som bola na rodicovskej dovolenke do 22.01.2019 nastupila som do prace 23.01.2019 a 25.01.2019 som dala vypoved dohodou a vymerali mi 40 eur na mesiac..ako mam postupovat.

Eva napísané 30.03.2019 19:39

Dobrý deň pani Andrea, ak nastúpite do práce po rodičovskej, mala by sa Vám podpora v nezamestnanosti vypočítať z vymeriavacieho základu za obdobie, v ktorom ste boli ešte po rodičovskej v práci. Ja som čerpala dovolenku, tak neviem, či to ovplyvnilo môj vymeriavací základ, ale asi áno. Určite Vám nevypocitali 40€ na mesiac, ja som sa najprv tiež zľakla, keď mi poslali papier, že budem dostávať niečo cez 62€. Nemáte tých 40€ uvedených v rozhodnutí zo sociálnej poisťovne ako denný vymeriavací základ?

Eva napísané 30.03.2019 19:44

A plus mi ešte preplacali 27 dní dovolenky, tak neviem, či to aj to nejak neovplyvnilo....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Katarina napísané 03.07.2019 11:58

Prosim vas chcem sa opytat rodicovska dovolenka mi skoncila 14.2.19 .zamestnana som bola od septembra 2018 do 30.6.2019 mam narok na podporu v nezamestnanosti??dakujem

Adriana napísané 10.06.2019 21:30

Dobrý deň chcem sa opýtať či mám ešte nárok vybrat si podporu keďže som momentálne na rodičovskej dovolenke 11mesiacov.pred tým ako sa mi narodilo dieťa som poberala podporu 2mesiace.

Silvia napísané 31.05.2019 08:09

Dobry den, chcem sa poradit ohladne postupu.28.7.2019 mi konci rodicovska dov.Ostalo mi este 24dni dovolenky.NO dieta mi nevzali do skolky a teda rozmyslam nad tym, ze by som sa dohodla na ukonceni TPP a bola s nou doma aspon pol roka kym by mi vyplacali davku a potom poriesila strazenie a ja si nasla novu pracu (sme aj v inom meste uz ako zamestnavatel a teda cestovanie + prijem by mozno boli v rovnakej sume ako davka). neviem, ako to urobit, aby som dostala co najvyssiu moznu davku. Moj hruby prijem pred materskou bol 590e. dakujem za rady.

Michaela napísané 22.05.2019 11:40

Dobrý deň, veľmi pekne prosím o radu. Syn má tri roky 24.7.19, chcem nastúpiť na jeden deň do práce a dať hneď aj výpoveď, ale bohužiaľ pravdepodobne môj zamestnávateľ nebude súhlasiť s dohodou. Zostáva mi ešte 5dní starej dovolenky. Je naozaj pravda, že ak by som ráno podpísala nástup do práce môžem hneď v ten deň dať aj výpoveď, alebo radšej na druhý deň? V mojom prípade bytoasimuselo byť 30.5 alebo 31.05. abymi mohla plynúť 2mesiace výpovedná lehota, spolu smojou dovolenkou bysom sadostala na 31.7.19. Lenže to najdôležitejšieo čomi ide je to, že ja stále čerpám rodičovský príspevok a somna rodičovskej dovolenke. Môžem to urobiť aj teraz v máji alebo musím počkať až do 24.07.? Prídem o rodičovský príspevok?

 

Ďakujem krásne za skorú odpoveď keďže už nemám veľa času a

dozvedela som sa až dnes že mi môj zamestnávateľ pravdepodobne výpoveď dohodou nepodpíše

Silvika napísané 26.04.2019 19:18

Dobrý deň. Po rodičovskej dovolenke som odpracovala 724 dni.Môj prijem pred nástupom na mat. dovolenku bol vyšši než môj prijem po materskej dovolenke. Mám nárok na vyššiu dávku tj. na dávku vypočitanú z obdobia pred nástupom na mat. dovolenku?

Klara napísané 08.04.2019 21:23

Dobry vecer. Chcem sa opytat ak mozem prosim som po dvoch materskych a medzi nimi som mala 9 dni dovolenku. Rodicovsky mi konci 5.5. A s firmou sme sa dohodli ze mi daju vypoved k 6.5. a dovolenku preplatia. Mozem sa ist hlasit 7.5. Dakujem za odpoved...

angelika napísané 17.03.2019 14:50

Dobrý deň,

ja som akurát v situácií č. 1, o ktorom píšete v článku. No a sociálna poisťovňa mi vypočítala dávku v nezamestnanosti za obdobie kedy som bola na rodičovskej dovolenke a nemala za toto obdobie žiadny vymeriavací základ tak mi to určili zo všeobecného vymeriavacieho základu 477,- Eur. Chcem im napísať odvolanie prečo mi VZ nevypočítali z (z vymeriavacích základov dosiahnutých v období dvoch rokov predchádzajúcich začiatku prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Viete mi prosím napísať č. § na ktorý by som sa mohla odvolávať?

Ďakujem

 

S pozdravom

 

Angelika Bónová

Kristína napísané 29.01.2019 13:41

Dobrý deň. Nástup do práce na jeden deň znamená aj vyčerpanie dovolenky? Ďakujem

Saradin Jozef napísané 09.09.2018 12:25

Dobrý deň chcem sa opýtať priateľka ide 1.10 na materskú ma odpracovanych 660 dni.pracovny pomer nerozviaze.ani počas materskej.a chceme po materskej požiadať dávku v nezamestnanosti.ma nastúpiť po materskej do práce aspoň na jeden deň aby sa jej započítala aj materská dovolenka alebo čo by ste nám odporučili?ďakujem.

Petra Vavrikova napísané 19.05.2018 14:23

Dobry den.Chcem sa opytat,1.6 .mam nastupit do prace po rodicovskej dovolenke,mam 1 den dovolenky.Koli malemu nastupit nemozem,tak chcem dat vypoved dohodou.Radia mi,ze si mam dat 1.6 dovolenku,to je v piatok a hned doobeda ten piatok dat k tomuto dnu vypoved a potom v pondelok sa mam ist nahlasit na urad a na socialku....potom zevraj budem mat narok na maximalnu podporu....je to pravda?Je to naozaj tak?Kolegyna z prace to tak urobila a teraz pobera pol roka maximalnu podporu.Dakujem za odpoved

Eva napísané 23.03.2019 11:02

Dobrý den,

ja som po rodičovskej čerpala 4 dní dovolenku ( od 28.1. - 31.1.2019) a výpoveď som dala dohodou od 1.2.2019 a dostávam teraz maximálnu podporu.

Andrea napísané 30.03.2019 18:52

Dobry vecer pani Eva. Ja by som sa Vas chcela opytat ako sa Vam to podarilo lebo ja som bola na rodicovskej dovolenke do 22.01.2019 nastupila som do prace 23.01.2019 a 25.01.2019 som dala vypoved dohodou a vymerali mi 40 eur na mesiac..ako mam postupovat.

Eva napísané 30.03.2019 19:39

Dobrý deň pani Andrea, ak nastúpite do práce po rodičovskej, mala by sa Vám podpora v nezamestnanosti vypočítať z vymeriavacieho základu za obdobie, v ktorom ste boli ešte po rodičovskej v práci. Ja som čerpala dovolenku, tak neviem, či to ovplyvnilo môj vymeriavací základ, ale asi áno. Určite Vám nevypocitali 40€ na mesiac, ja som sa najprv tiež zľakla, keď mi poslali papier, že budem dostávať niečo cez 62€. Nemáte tých 40€ uvedených v rozhodnutí zo sociálnej poisťovne ako denný vymeriavací základ?

Eva napísané 30.03.2019 19:44

A plus mi ešte preplacali 27 dní dovolenky, tak neviem, či to aj to nejak neovplyvnilo....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised