Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Výpoveď v práci po rodičovskej dovolenke a nárok na dávky

 Kristína Kováčiková   27.01.2017   16

Počas materskej a rodičovskej dovolenky platí pre zamestnávateľa zákaz výpovede, ktorý trvá v zásade do času, kým sa rodič nevráti do práce. Výnimkou je napríklad prípad, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje.

Po "dovolenke" už rodič nie je chránený pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa, aj keď dieťa, o ktoré sa stará ešte nedovŕšilo tri roky (výnimku majú iba osamelí rodičia).

Zamestnankyňa však môže skončiť pracovný pomer výpoveďou kedykoľvek počas "dovolenky," aj po dovolenke, a to aj bez udania dôvodu.

Ingimage

 

Načasovanie výpovede je dôležité

Výpoveď po rodičovskej dovolenke zvažujú niektoré matky napríklad vtedy, keď sú znova tehotné a medzi ukončením jednej rodičovskej dovolenky a nástupom na ďalšiu materskú sa neplánujú vrátiť do práce.

Načasovanie výpovede - počas rodičovskej dovolenky alebo po jej skončení - môže výrazne ovplyvniť nárok na ďalšie dávky, ako je nemocenské, materské, či dávka v nezamestnanosti.

Príklad:

Kataríne skončí rodičovská dovolenka v marci 2017. Do termínu ďalšieho pôrodu (máj 2017) sa nechce vrátiť do práce, rozhodne sa ukončiť pracovný pomer, a to ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky.

Ako to ovplyvní nárok na dávky, (nemocenské, materské, dávku v nezamestnanosti), ak skončí pracovný pomer ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky? A čo v takomto prípade s tzv. ochrannou lehotou po skončení pracovného pomeru?

Odpoveď:

"Zamestnankyni sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku. Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia.

Ochranná lehota je spravidla 7 dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je ochranná lehota osem mesiacov.

Keďže predpokladáme, že Katarína začala čerpať rodičovskú dovolenku v roku 2014, v tomto roku jej zaniklo i povinné nemocenské poistenie zamestnanca.

Za predpokladu, že zamestnankyňa rozviaže so zamestnávateľom pracovný pomer počas čerpania rodičovskej dovolenky alebo hneď po ukončení rodičovskej dovolenky, ochranná lehota by sa na ňu nevzťahovala.

Nárok na nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné) by jej nevznikol, pretože povinné nemocenské poistenie zamestnanca zaniklo z dôvodu prerušenia (čerpanie rodičovskej dovolenky) ešte v roku 2014 a opätovne sa neobnovilo."

Zdroj: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne

 

Príklad:

Zmenilo by sa niečo na tejto situácii, ak by Katarína po skončení rodičovskej dovolenky nastúpila do zamestnania napr. na jeden deň ?

Odpoveď:

"V prípade, že by Katarína po ukončení rodičovskej dovolenky so zamestnávateľom neukončila pracovný pomer, ale nastúpila by na jeden deň do zamestnania (obnovilo by sa jej nemocenské poistenie zamestnanca), nárok na nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné) by jej za splnenia podmienok nároku na tieto dávky v rámci ochrannej lehoty po zániku povinného nemocenského poistenia vznikol.

Na účely splnenia podmienky 270 dní sa poistenkyni započítava i obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.

Nárok na dávku v nezamestnanosti má poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje šesť mesiacov. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu."

Zdroj: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Ala napísané 30.04.2019 22:24

Dobrý deň.

prosím o radu.Ako postupovať po skončení rod.dovolenky ? Chcela by som skončiť PP dohodou. Dieťa bude mať 3 roky dňa 27.6.2019. Pred nástupom na MD som mnohé roky pracovala(viac ako 15 rokov).Prac.zmluva je na dobu neurčitú. Počas MD a RD som bola s dieťatom len doma. Na pôvodné prac.miesto z rodinných, a zdrav.dôvodov je pre mňa dosť obťiažné nastúpiť. Mám ešte 18 dní dovolenky.

27.6. koniec RD (štvrtok)

28.6. dovolenka ? (piatok)

29.6. (sobota)

30.6. (nedeľa)

 

1. k akému dátumu podpísať dohodu o skon.PP ? k 28.6 alebo k 30.6

2. zohráva víkend nejakú úlohu pre výpočet max.podpory, úrady

alebo iné ?

 

Ďakujem veľmi pekne a prajem všetko dobré.

Alena

Zuzana napísané 30.08.2018 12:36

Dobry den,

03.10. mi konci RD. Trva mi pracovny pomer na dobu neurcitu. Zo zamestnavatelom sme sa dohodli, ze vycerpam dovolenku a PP ukoncime dohodou. Mam narok na podporu? Dakujem. Prajem pekny den. Zuzana

Miroslava napísané 02.08.2018 06:08

Dobry deň 8.8.2018 mi konci RD. Ale stale som vedena ako zamestnanec u zamestnávateľa na dobu neurčitú. Ako postupovať ďalej nakolko zo zamestnavatelom nekomunikujem a ani niesom vvkontakte po cele 3 roky. Naspäť nastúpiť už nechcem nakolko mam inu prácu zatial iba na dohodu. Mam čakať kym mi da výpoveď alebo si ju mam podať ja? Dakujem za odpoveď

Nada napísané 02.07.2018 13:57

Dobry den, rada by som sa opytala ci mam narok na podporu po ukonceni rodicovskej dovolenky. Vo firme som zamestnana od 6.3.2014. V termine 12.7.2015-5.3.2016 som bola na materskej dovolenke. Nasledne som si vycerpala dovolenku 6.3.-18.3.2016. Od 19.3.2016 som na rodicovskej a nastupit do prace mam 6.8.2018. Do prace uz ale nastupit nechcem. Ak nastupim na 1 den, budem mat vyssiu podporu? Vopred dakujem za odpoved.

Monika napísané 27.06.2018 18:00

Dobry den.Prosim vas chcela by som sa opytat ci mam narok na odstupne a podporu.Od oktobra 2009pracujem,2014materska nastup oktober 2017 dva mesiace pred skoncenim materskej.Firma konci

Lenka napísané 15.05.2018 21:02

Dobry den, chcem sa informovat ohladne davky v nezamestnanosti. Buduci tyzden mi konci RD pricom zamestnanecky pomer na dobu neurcitu mi trva. Dohodli sme sa so zamestnavatelom na vypovedi dohodu. Dostanem 2-mesacne odstupne + preplatenie nevycerpanej dovolenky. Mam narok na podporu v nezamestnanosti resp. aby som ju mala, musim sa aspon na jeden den vratit do prace?

Ela napísané 31.05.2018 13:20

Pri skončení pracovného pomeru dohodou je nárok aj na odstupné? Myslela som ze len ak zamestnávateľ dá bežnú výpoveď.

Adela napísané 13.05.2018 20:01

Dobrý deň, 29.9 bude mať dcéra tri roky. Nastúpiť do môjho zamestnania už nechcem a preto ma zaujíma, keďže som tam už 15 rokov musím dodržať výpovednú lehotu 3 mesiace? Teda treba podať výpoveď napríklad už v júni? V prípade, že nezoženiem prácu mám nárok na podporu v nezamestnanosti? Z čoho by bola počítaná? Ďakujem

Eva napísané 08.05.2018 21:42

Dobry den.Chcela by som sa spytat.11/2018 mi konci rodicovsky prispevok.Popri RD brigadujem na dohodu u kamaratky.Od roku 2011 som zamestnana vo firme na dobu neurcitu.Z roku 2015 mi zostala nejaka stara dovolenka a pocas 3rokov co som doma viem ze sa mi nejaka este zbiera.Chcela by som dat vo firme vypoved a poberat podporu.Z coho mi bude podpora vypocitana.Z firmy kde som zamestnana na dobu neurcitu alebo z dohody u kamaratky.Kedy bude najlepsie dat vypoved po vycerpani dovolenky?Tej bude cca 15dni.Dakujem za odpoved

Miroslava napísané 22.03.2018 14:25

Dobry den,chcem sa opytat v aprili 2018 mi konci RD.chcem dat v praci vypoved.mam narok na podporu,ked som pracovala predtym asi 4 roky ale na polovicny uvazok?a ako si viem vypocitat kolko asi dostanem?

Veronika napísané 04.03.2018 22:46

Dobry den, chcela by som sa opytat. V minulom roku som poberala davku v nezamestnanosti 6 mesiacov a potom som sa zamestnala. Bola som nezamestnana 7 mesiacov. Musim teraz odrobit tie dva roky aby mi znovu vznikol narok na davku v nezamestnanosti alebo staci aj menej, kedze som predtym bola zamestnana? A bude sa mi vypocitavat z terajsieho prijmu? Dakujem za odpoved

kika napísané 31.01.2018 14:16

Dobrý deň, chcem sa spýtať. V januári som prerušila rodičovský príspevok, čerpala som 1 rok rodičovského príspevku. Som osamelý rodič a nastúpila som do zamestnania. Po mesiaci som dostala výpoveď z nadbytočnosti. Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď?

Silvia napísané 16.01.2018 21:29

Dobry den chcem sa spytat vo februari mi konci rodic.dovolenka a dcera nastupuje do skolky. A v praci asi dostanem vypoved lebo sa znizoval stav zamestnancov. A chcela by som vediet ci mam narok na podporu ked som pred materskou pracovala 8 rokov. Ale ked som otehotnela tak som bola na rizikovom a poberala som cele tehotenstvo marodku. Dakujem

Viera napísané 16.01.2018 14:26

Dobrý deň chcem sa opýtať končí my rodičovská dovolenka musím dať u zamestnávateľa výpoveď lebo my dieťa nevzali do MŠ.Mam nárok na podporu v nezamestnanosti vopred ďakujem dovidenia

Veronika napísané 13.01.2018 12:35

Dobrý deň chcem sa spýtať.pred šiestimi rokmi som otehotnela a v práci dala výpoveď(bola som zamestnaná 6rokov).potom som otehotnela druhý krát a v júni 2018 mi končí RD.mam nárok na podporu a ak áno tak ako sa počíta?podľa mzdy koľko som zarábala vtedy v praci?dakujem

Stanislava napísané 11.12.2017 18:29

Dobry den, chcem sa opytat ako sa ma postupovat ak pocas RD mamicka nastupi na isty cas do zamestnania presne 4 mediace a po 4 mesiacoch sa rozhodne ze je to naricnejsie ako myslela a chce sa venovat iba dietatu...cize uz nebude v zamestani

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Ala napísané 30.04.2019 22:24

Dobrý deň.

prosím o radu.Ako postupovať po skončení rod.dovolenky ? Chcela by som skončiť PP dohodou. Dieťa bude mať 3 roky dňa 27.6.2019. Pred nástupom na MD som mnohé roky pracovala(viac ako 15 rokov).Prac.zmluva je na dobu neurčitú. Počas MD a RD som bola s dieťatom len doma. Na pôvodné prac.miesto z rodinných, a zdrav.dôvodov je pre mňa dosť obťiažné nastúpiť. Mám ešte 18 dní dovolenky.

27.6. koniec RD (štvrtok)

28.6. dovolenka ? (piatok)

29.6. (sobota)

30.6. (nedeľa)

 

1. k akému dátumu podpísať dohodu o skon.PP ? k 28.6 alebo k 30.6

2. zohráva víkend nejakú úlohu pre výpočet max.podpory, úrady

alebo iné ?

 

Ďakujem veľmi pekne a prajem všetko dobré.

Alena

Zuzana napísané 30.08.2018 12:36

Dobry den,

03.10. mi konci RD. Trva mi pracovny pomer na dobu neurcitu. Zo zamestnavatelom sme sa dohodli, ze vycerpam dovolenku a PP ukoncime dohodou. Mam narok na podporu? Dakujem. Prajem pekny den. Zuzana

Miroslava napísané 02.08.2018 06:08

Dobry deň 8.8.2018 mi konci RD. Ale stale som vedena ako zamestnanec u zamestnávateľa na dobu neurčitú. Ako postupovať ďalej nakolko zo zamestnavatelom nekomunikujem a ani niesom vvkontakte po cele 3 roky. Naspäť nastúpiť už nechcem nakolko mam inu prácu zatial iba na dohodu. Mam čakať kym mi da výpoveď alebo si ju mam podať ja? Dakujem za odpoveď

Nada napísané 02.07.2018 13:57

Dobry den, rada by som sa opytala ci mam narok na podporu po ukonceni rodicovskej dovolenky. Vo firme som zamestnana od 6.3.2014. V termine 12.7.2015-5.3.2016 som bola na materskej dovolenke. Nasledne som si vycerpala dovolenku 6.3.-18.3.2016. Od 19.3.2016 som na rodicovskej a nastupit do prace mam 6.8.2018. Do prace uz ale nastupit nechcem. Ak nastupim na 1 den, budem mat vyssiu podporu? Vopred dakujem za odpoved.

Monika napísané 27.06.2018 18:00

Dobry den.Prosim vas chcela by som sa opytat ci mam narok na odstupne a podporu.Od oktobra 2009pracujem,2014materska nastup oktober 2017 dva mesiace pred skoncenim materskej.Firma konci

Lenka napísané 15.05.2018 21:02

Dobry den, chcem sa informovat ohladne davky v nezamestnanosti. Buduci tyzden mi konci RD pricom zamestnanecky pomer na dobu neurcitu mi trva. Dohodli sme sa so zamestnavatelom na vypovedi dohodu. Dostanem 2-mesacne odstupne + preplatenie nevycerpanej dovolenky. Mam narok na podporu v nezamestnanosti resp. aby som ju mala, musim sa aspon na jeden den vratit do prace?

Ela napísané 31.05.2018 13:20

Pri skončení pracovného pomeru dohodou je nárok aj na odstupné? Myslela som ze len ak zamestnávateľ dá bežnú výpoveď.

Adela napísané 13.05.2018 20:01

Dobrý deň, 29.9 bude mať dcéra tri roky. Nastúpiť do môjho zamestnania už nechcem a preto ma zaujíma, keďže som tam už 15 rokov musím dodržať výpovednú lehotu 3 mesiace? Teda treba podať výpoveď napríklad už v júni? V prípade, že nezoženiem prácu mám nárok na podporu v nezamestnanosti? Z čoho by bola počítaná? Ďakujem

Eva napísané 08.05.2018 21:42

Dobry den.Chcela by som sa spytat.11/2018 mi konci rodicovsky prispevok.Popri RD brigadujem na dohodu u kamaratky.Od roku 2011 som zamestnana vo firme na dobu neurcitu.Z roku 2015 mi zostala nejaka stara dovolenka a pocas 3rokov co som doma viem ze sa mi nejaka este zbiera.Chcela by som dat vo firme vypoved a poberat podporu.Z coho mi bude podpora vypocitana.Z firmy kde som zamestnana na dobu neurcitu alebo z dohody u kamaratky.Kedy bude najlepsie dat vypoved po vycerpani dovolenky?Tej bude cca 15dni.Dakujem za odpoved

Miroslava napísané 22.03.2018 14:25

Dobry den,chcem sa opytat v aprili 2018 mi konci RD.chcem dat v praci vypoved.mam narok na podporu,ked som pracovala predtym asi 4 roky ale na polovicny uvazok?a ako si viem vypocitat kolko asi dostanem?

Veronika napísané 04.03.2018 22:46

Dobry den, chcela by som sa opytat. V minulom roku som poberala davku v nezamestnanosti 6 mesiacov a potom som sa zamestnala. Bola som nezamestnana 7 mesiacov. Musim teraz odrobit tie dva roky aby mi znovu vznikol narok na davku v nezamestnanosti alebo staci aj menej, kedze som predtym bola zamestnana? A bude sa mi vypocitavat z terajsieho prijmu? Dakujem za odpoved

kika napísané 31.01.2018 14:16

Dobrý deň, chcem sa spýtať. V januári som prerušila rodičovský príspevok, čerpala som 1 rok rodičovského príspevku. Som osamelý rodič a nastúpila som do zamestnania. Po mesiaci som dostala výpoveď z nadbytočnosti. Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď?

Silvia napísané 16.01.2018 21:29

Dobry den chcem sa spytat vo februari mi konci rodic.dovolenka a dcera nastupuje do skolky. A v praci asi dostanem vypoved lebo sa znizoval stav zamestnancov. A chcela by som vediet ci mam narok na podporu ked som pred materskou pracovala 8 rokov. Ale ked som otehotnela tak som bola na rizikovom a poberala som cele tehotenstvo marodku. Dakujem

Viera napísané 16.01.2018 14:26

Dobrý deň chcem sa opýtať končí my rodičovská dovolenka musím dať u zamestnávateľa výpoveď lebo my dieťa nevzali do MŠ.Mam nárok na podporu v nezamestnanosti vopred ďakujem dovidenia

Veronika napísané 13.01.2018 12:35

Dobrý deň chcem sa spýtať.pred šiestimi rokmi som otehotnela a v práci dala výpoveď(bola som zamestnaná 6rokov).potom som otehotnela druhý krát a v júni 2018 mi končí RD.mam nárok na podporu a ak áno tak ako sa počíta?podľa mzdy koľko som zarábala vtedy v praci?dakujem

Stanislava napísané 11.12.2017 18:29

Dobry den, chcem sa opytat ako sa ma postupovat ak pocas RD mamicka nastupi na isty cas do zamestnania presne 4 mediace a po 4 mesiacoch sa rozhodne ze je to naricnejsie ako myslela a chce sa venovat iba dietatu...cize uz nebude v zamestani

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised