ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
Príručka pre rodičaPeniaze pre rodičov

Výpoveď v práci po rodičovskej dovolenke a nárok na dávky

 Kristína Kováčiková   27.01.2017   0

Počas materskej a rodičovskej dovolenky platí pre zamestnávateľa zákaz výpovede, ktorý trvá v zásade do času, kým sa rodič nevráti do práce. Výnimkou je napríklad prípad, že sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje.

Po "dovolenke" už rodič nie je chránený pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa, aj keď dieťa, o ktoré sa stará ešte nedovŕšilo tri roky (výnimku majú iba osamelí rodičia).

Zamestnankyňa však môže skončiť pracovný pomer výpoveďou kedykoľvek počas "dovolenky," aj po dovolenke, a to aj bez udania dôvodu.

Ingimage

 

Načasovanie výpovede je dôležité

Výpoveď po rodičovskej dovolenke zvažujú niektoré matky napríklad vtedy, keď sú znova tehotné a medzi ukončením jednej rodičovskej dovolenky a nástupom na ďalšiu materskú sa neplánujú vrátiť do práce.

Načasovanie výpovede - počas rodičovskej dovolenky alebo po jej skončení - môže výrazne ovplyvniť nárok na ďalšie dávky, ako je nemocenské, materské, či dávka v nezamestnanosti.

Príklad:

Kataríne skončí rodičovská dovolenka v marci 2017. Do termínu ďalšieho pôrodu (máj 2017) sa nechce vrátiť do práce, rozhodne sa ukončiť pracovný pomer, a to ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky.

Ako to ovplyvní nárok na dávky, (nemocenské, materské, dávku v nezamestnanosti), ak skončí pracovný pomer ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky? A čo v takomto prípade s tzv. ochrannou lehotou po skončení pracovného pomeru?

Odpoveď:

"Zamestnankyni sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku. Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia.

Ochranná lehota je spravidla 7 dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je ochranná lehota osem mesiacov.

Keďže predpokladáme, že Katarína začala čerpať rodičovskú dovolenku v roku 2014, v tomto roku jej zaniklo i povinné nemocenské poistenie zamestnanca.

Za predpokladu, že zamestnankyňa rozviaže so zamestnávateľom pracovný pomer počas čerpania rodičovskej dovolenky alebo hneď po ukončení rodičovskej dovolenky, ochranná lehota by sa na ňu nevzťahovala.

Nárok na nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné) by jej nevznikol, pretože povinné nemocenské poistenie zamestnanca zaniklo z dôvodu prerušenia (čerpanie rodičovskej dovolenky) ešte v roku 2014 a opätovne sa neobnovilo."

Zdroj: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne

 

Príklad:

Zmenilo by sa niečo na tejto situácii, ak by Katarína po skončení rodičovskej dovolenky nastúpila do zamestnania napr. na jeden deň ?

Odpoveď:

"V prípade, že by Katarína po ukončení rodičovskej dovolenky so zamestnávateľom neukončila pracovný pomer, ale nastúpila by na jeden deň do zamestnania (obnovilo by sa jej nemocenské poistenie zamestnanca), nárok na nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné) by jej za splnenia podmienok nároku na tieto dávky v rámci ochrannej lehoty po zániku povinného nemocenského poistenia vznikol.

Na účely splnenia podmienky 270 dní sa poistenkyni započítava i obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.

Nárok na dávku v nezamestnanosti má poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.

Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje šesť mesiacov. Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu."

Zdroj: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised