Každá budúca mamička sa často v mysli zaoberá svojím tehotenstvom. Nielen radosťou a prípadnými obavami o bábätko, ale i sama sebou. Zaujíma ju otázka, ako nasledujúcich deväť mesiacov zmení jej život.
Má určitú predstavu o tom, koľko by mala pribrať , čo môže jesť a čomu by sa mala vyhnúť, že by možno mala zmeniť svoj denný režim, mať pozitívnejší prístup k životu. Ale milovanie v tehotenstve zostáva stále akési tabu. A pritom všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku…
Prvé štyri mesiace tehotenstva
Prudké hormonálne zmeny na počiatku tehotenstva môžu spôsobiť, že žena chuť na sex nemá. Rovnako ako i psychické príčiny – žena sa zaoberá svojím novým stavom a akosi jej nezostáva dosť času na myšlienky na partnera. Nehovoriac o počiatočných problémov s únavou, prípadne nevoľnosťou , ktoré rozhodne chuti na milovanie nepridajú. Ale môžeme vás upokojiť – po troch alebo štyroch mesiacoch by sa táto situácia mala zmeniť k lepšiemu.
Druhý trimester tehotenstva
V tomto období sa žena cíti najlepšie, hormóny sa trošku upokojili, bruško rastie, ale ešte nie je veľké. Je to pre ženu obdobie nádherných intenzívnych pocitov a radosť z viditeľných príznakov chceného tehotenstva sa prenáša i do vzťahu k partnerovi a do ľúbostného života.
Túžba po intímnostiach a blízkom kontakte s milovanou osobou rastie. Nežný sex, plný hladkania a citov, začínajúci sa maznaním so zaobľujúcim sa bruškom, môže byť pre oboch partnerov nezabudnuteľným zážitkom. V tomto období vo väčšine párov nastáva obdobie plné harmónie, porozumenia, nežností a citov.
Posledný trimester tehotenstva
Ku koncu tehotenstva môže bruško tak narásť, že väčšina polôh pri sexe už nie je vhodná. Žena môže byť nervózna z dlhého čakania , vlastnej nemotornosti, z blížiaceho sa pôrodu a môže sa stať, že sex bude odmietať. Najčastejšou príčinou nechuti k sexu je v tomto období komplex z veľkého bruška , strach, že sa telo stáva s pokračujúcim tehotenstvom pre partnera menej a menej príťažlivé.
Ďalším dôvodom k odmietaniu sexu je zvýšenie obáv o bábätko . Je už totiž dosť veľké, žena ho cíti, kope ju do bruška, nechá sa hladiť a vie, že už by malo byť natočené hlavičkou smerom dole a v posledných dňoch pomaly zostupovať k pôrodným cestám. Tieto obavy však nie sú opodstatnené. Pri normálnom tehotenstve nie je problémom milovania sa až do posledného dňa tehotenstva, ak je to žene príjemné.
Strach a obavy žien
Občas sa stane, že nechuť k pohlavnému styku pretrváva po celé obdobie tehotenstva. Vtedy sa treba nad situáciou zamyslieť a pouvažovať, čo je dôvodom.
Obavy o nenarodené dieťa
sú jednou z najčastejších príčin odmietania pohlavného styku zo strachu, že by mohol jej nenarodenému dieťatku nejakým spôsobom ublížiť, že dôjde k narušeniu údom partnera alebo dieťa utrpí jej vzrušením. V prípade, že nejde o rizikové tehotenstvo, o ktorom by vás lekár informoval, sú tieto obavy úplne zbytočné.
Maternica je umiestnená v dostatočnej vzdialenosti od vagíny a v takom sklone, že ani hlboké vniknutie nemôže dieťatku ublížiť. Aj keď zistíte, že po milovaní zostali na plachte jemné krvavé škvrny, pravdepodobne sa nič nedeje.
Ženské pohlavné orgány sú v tehotenstve silne prekrvené a na krčku maternice vzniká veľa drobnučkých žiliek, ktoré sa môžu porušiť a trochu krvácať. Pre istotu to oznámte svojmu lekárovi a nabudúce skúste byť pri milovaní jemnejší a obmedzte hlboký styk.
Strach zo straty atraktivity pre partnera
Niektoré ženy pociťujú v pokročilom tehotenstve hanbu, domnievajú sa, že ich ženskosť sa stratila. To môže viesť k zdržanlivosti a strachu, aby ich partner nevidel nahú. V tom prípade by mal partner obavy ženy rozptýliť. Rada je jednoduchá – muži, hovorte svojím ženám, aké sú s tým bruškom krásne.
Strata libida (chuti na sex)
je menej častou komplikáciou v tehotenstve. V prvých mesiacoch sa na nej podieľajú únava a nevoľnosť. V ďalšom období to môže byť emocionálna labilita. Nie je dobré manželovu iniciatívu stroho odmietať, ale o probléme si spolu pohovoriť, prípadne spoločne navštíviť lekára.
Bolesti pri styku alebo po ňom
Tehotenské zmeny a prekrvenie na vonkajších rodidlách a na prsiach môžu byť niekedy tak výrazné, že dotyk na týchto miestach je nepríjemný a vyvoláva obrannú reakciu. Najlepšie riešenie je o tom partnera informovať a dotykov citlivých miest sa vyvarovať.
Problémom sú i muži
Nie je to tak často, ale sú i muži, ktorí odmietajú pohlavný styk v období tehotenstva svojej partnerky. A pritom ju môžu hlboko milovať.
Prečo? Najčastejším dôvodom je neznalosť.
Väčšina mužov sa o tehotenstvo nezaujíma tak ako partnerka a sú i muži, a divili by ste sa, že ich nie je málo, čo majú o tehotenstve úplne skreslené predstavy. Dôsledkom je potom odmietanie styku, zo strachu o partnerku a o dieťa. Jedinou možnosťou je zobrať do ruky odbornú literatúru, najlepšie i s obrázkami a nenásilne vysvetľovať.
Ďalšou príčinou nezáujmu muža o sex v tehotenstve je možno trochu prekvapujúco –
hlboká úcta k žene – matke .
V niektorých mužoch, hlavne tých, čo sú silne fixovaní na vlastnú matku, zostane v podvedomí silná úcta k žene – matke, ktorú tehotnej manželke prejavujú tým, že pre ňu urobia všetko, čo jej vidia na očiach, ale nedokážu sa jej dotknúť. Je to vec psychiky, kde odborná literatúra nezmôže nič, možno iba pohovor s psychológom alebo sexuológom. Po tehotenstve sa problém zvyčajne upraví.
Menej častý dôvod je – estetický.
Žena s veľkým bruškom sa jednoducho partnerovi nepáči. Tento dôvod môže byť problém, pretože sa núka otázka, či takýto muž ženu naozaj ľúbi a je hodný jej citov a lásky. Čo ak jej po dieťati zostane pár kíl navyše? Bude ju zase odmietať?
Ženy sú rozdielne – aj v potrebe sa milovať
Každá žena prežíva svoje tehotenstvo veľmi individuálne a rovnako individuálnu majú i potrebu milovania. Túžba po sexuálnom zblížení sa líši u jednotlivých žien, ale i u jednej a tej istej ženy v rôznych fázach tehotenstva.
Sú ženy, ktoré majú zo sexu potešenie celé svoje tehotenstvo – od prvého až do posledného dňa, rovnako ako i ženy, ktoré by boli najradšej, keby sa ich tých deväť mesiacov nikto ani nedotkol.
Typický je pokles záujmu o sex v prvých troch mesiacoch tehotenstva (hlavne keď trpí žena únavou a nevoľnosťami) a zvýšenie záujmu v druhom trimestri (IV. až VII. lunárny mesiac) a opätovný pokles v posledných troch mesiacoch. Zvýšená hladina hormónov, silné city, šťastie a radosť z očakávania, kľud, s ktorým sa žena pripravuje na svoju budúcu úlohu, môžu spôsobiť, že žena prežíva milovanie oveľa intenzívnejšie. Sú ženy, ktoré práve v tehotenstve dosiahnu svoj prvý orgazmus. Účinkom hormnónov je bohatšie prekrvenie vnútorných pohlavných orgánov a vulvy, takže pošvová sliznica, malé a veľké pysky ohanbia sú zväčšené a napäté. Také prekrvenie a napätie sa za normálnych okolností dostavuje len pri sexuálnom vzrušení. Jeho dôsledkom je tiež väčšia citlivosť a dráždivosť nervových zakončení, čo vyústi v rýchle vzrušenie.
Niet dôvodu na obavy z orgazmu v tehotenstve
Ten je skôr prospešný. Sťahy v maternici, ktoré sprevádzajú orgazmus sú veľmi podobné tým, ktoré zažije žena pri pôrode, len v oveľa intenzívnejšej miere. Pri orgazme takto v podstate dochádza k precvičeniu svalov a ich spevňovaniu pred pôrodom.
Nezanedbateľný je prínos orgazmu po psychickej stránke. Blažené pocity počas neho a šťastná, spokojná žena odpočívajúca v partnerovom náručí. Rovnako dieťa, ktoré zdieľa s matkou i jej pocity, to vníma.
Pochybnosti zverte partnerovi alebo lekárovi
Ak aj napriek tomu máte ešte nejaké pochybnosti, zverte sa vášmu lekárovi, ako i partnerovi. Lekárovi preto, aby vás mohol upokojiť, prípadne upozorniť na individuálne riziká. Partnerovi preto, aby pochopil vaše pocity a nemyslel si, že ste ho prestali milovať.
Pohlavný styk v tehotenstve nie je vhodný v prípade:
ak sa dostavia príznaky hroziaceho potratu alebo predčasného pôrodu,
ak má žena vcestné lôžko (placenta previa),
ak má žena tvrdošijný, liečbe vzdorujúci výtok,
ak hrozí nebezpečenstvo prenosu infekcie od partnera,
ak žena krváca,
ak bol pri vyšetrení zistený pootvorený krček maternice .
Článok je prevzatý z časopisu MAMA A JA
Loading...