Dovolenka, alebo ako cestovať v tehotenstve?

redakcia 0

Cestovať v tehotenstve, či nie?

Cestovanie má svoje príjemné stránky (veď kvôli nim každé leto „migrujeme“!), no treba múdro zvážiť aj možné riziká či nepríjemnosti. Zvlášť ak už necestujete „sama“ a v brušku si veziete aj potomka. Tehotenstvo nie je choroba, ale je to iný stav, takže vás môže všeličo prekvapiť, ak ho budete ignorovať.

Thinkstock

Cestovné poistenie v tehotenstve 

Cestovné zdravotné poistenie je jednou zo základných vecí, na ktoré treba pred vycestovaním myslieť. Je vhodné sa zaujímať najmä o to, či zahŕňa náklady na starostlivosť pri komplikáciách v tehotenstve, náklady na pôrod (a to i na cisársky rez). Pri podniknutí dlhšej cesty by mali mať tehotné ženy vždy pri sebe svoju zdravotnú dokumentáciu. V samostatnom článku sa dočítate, dokedy vás poistia v tehotenstve a čo poistenie pokrýva a čo naopak nie.

Exotické krajiny a exotické choroby v tehotenstve

Exotické krajiny síce ukrývajú veľa krás, ale aj množstvo chorôb, proti ktorým sa organizmus nie je schopný dostatočne brániť. Preto sa treba informovať, aké očkovanie sa odporúča pri cestovaní do tej-ktorej krajiny. V tehotenstve však vakcinácia – očkovanie predstavuje problém.

Všeobecne – pokiaľ je očkovanie nutné, malo by sa odložiť na dobu po prvom trimestri. Očkovacie látky s oslabenými choroboplodnými zárodkami, ako napr. proti tuberkulóze alebo žltej zimnici, sú v tehotenstve kontraindikované.

Zvážte, či je naozaj toľká exotika nevyhnutná. Môže vás vyčerpať už samotná cesta lietadlom, ak je pridlhá, problémom môžu byť aj opuchy nôh a dlhodobé sedenie s obmedzením cirkulácie krvi v nohách zvyšuje riziko trombózy. 

Spravte si pri cestovaní v tehotenstve pohodlie

Úľavu pocítite, keď si vyzujete topánky a vyložíte si nohy (ak sa to dá). Vhodné je i striedavé napínanie a uvoľňovanie  nohy v členku – zvlášť pokiaľ máte nábeh na kŕčové žily. Na cestu si zvoľte pohodlné, vzdušné oblečenie, najlepšie z prírodných materiálov, a pohodlnú obuv, ktorá vás neotlačí pri opuchu. Nezabudnite si robiť prestávky na ceste autom a v lietadle sa pravidelne prejsť v chodbičke.

 

Stravovanie v zahraničí a riziká pre tehotenstvo

Častým ochorením v cudzích, a to hlavne v južných, zemiach je tzv. cestovateľská hnačka. V tehotenstve je pri nej najhorším dôsledkom najmä dehydratácia a strata minerálov, ktorá vedie k poruche zásobovania placenty, a tým aj plodu.

Dôležité je dodržiavanie pitného režimu – jednak ako prevencia dehydratácie, ale tiež opuchov a hromadenia vody v tele. Jedzte pravidelne po menších dávkach (5-6 denne). Tak si budete dopĺňať energiu a zároveň si ustrážite ručičku na váhe. Zvlášť si treba ustrážiť dostatok železa, vápnika a kyseliny listovej. 

V tehotenstve si dávajte pozor na overené zdroje pitnej vody, vyhýbajte sa “neznámemu” ľadu v nápojoch, dbajte na dostatočný príjem tekutín, preferujte ovocie a zeleninu, ktoré sa dá ošúpať. Potenciálne znečistenú vodu treba v každom prípade prevárať. Mäso možno jesť len dobre uvarené a mliečne produkty zasa pasterizované. Samozrejme, popritom je treba dodržiavať základné hygienické pravidlá ako umývanie rúk pred jedlom a pod.

Cestovanie lietadlom

Tento spôsob cestovania je opradený radou mýtov, z ktorých väčšina sa nezakladá na pravde. Štúdie uskutočnené na letuškách ukázali mierny vzostup výskytu potratov v prvom trimestri, ale len u letušiek lietajúcich veľa hodín (viac než 74 mesačne).

Pravdepodobne najlepším obdobím na cestovanie je 14. – 28. týždeň, kedy žena nie je natoľko ohrozená potratom v prvom trimestri ani predčasným pôrodom v treťom trimestri. Tu je niekoľko zásad, ktorými by ste sa mali riadiť:

  • Väčšinu ciest lietadlom absolvujte v druhom trimestri tehotenstva: jednak sa v tom období budete cítiť najpohodlnejšie a tiež tým znížite riziko komplikácií. Snažte sa vytvoriť si pri cestovaní čo najviac pohody.
  • Pokúste sa vyhnúť cestovaniu do zemí, kde je potrebné očkovanie. V priebehu letu často pite, aby ste predišli možnej dehydratácii.

 

Cestovanie autom

Riziká pre vás a dieťatko sú vyššie na sedadle vodiča – preto je najlepšie neriadiť auto, ak nemusíte. Dolný pruh bezpečnostného pásu umiestnite okolo panvy a horný medzi prsia.  Minimálne každých 90 minút si robte prestávky, prejdite sa a ponaťahujte.

Dávajte si pozor na prechladnutie z klímy – studený prúd vzduchu vám môže na začiatok dovolenky pribaliť aj zápal stredného ucha, alebo očných spojiviek. Vhodnejšie je klímu nastaviť na menší teplotný rozdiel oproti vonkajšiemu prostrediu, vyhnete sa tepelným šokom pri vstupe a výstupe do auta.

Kúpanie a riziká vaginálnych problémov v tehotenstve

Úplne bezpečné je z hľadiska hygieny kúpanie v čistom mori. Mali by ste si ale vyberať pláže s pozvoľným vstupom a pokojnými vlnami. Treba sa vyhnúť prudkým nárazom vĺn do bruška, a tiež aby ste sa neporanili pri v stupe do mora, alebo pádom neohrozili bábätko.

Kvôli zvýšenému výskytu baktérií a riziku prehriatia sa neodporúča kúpanie v termálnych kúpaliskách. Prírodné jazerá a bazény sú rizikom len pri špinavej vode, čo sa niekedy ťažko odhadne. Pokiaľ sa na kvalitu vody viete spoľahnúť, môžete sa v nich kúpať, pozor len na miesta, kde sa priamo skáče do vody. Na predchádzanie vaginálnym infekciám sa odporúča preventívne používať tampón, najlepšie napustený olejom, ktorý funguje ako bariéra pre vodu. 

Prajeme šťastnú cestu a krásne spomienky!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár