Leto môže byť vašim najobľúbenejším ročným obdobím, no keď otehotniete, veci sa môžu javiť inak.
Zrazu už neriešite len seba, ale majú bytosť vo vašom brušku. Pre niektoré ženy je leto náročné, najmä ak sú počas týchto dní vo vyššom štádiu tehotenstva. Niektoré by sa najradšej zamkli v klimatizovanom byte a nevystrčili z neho nos až do pôrodu.
Dehydratácia, vyčerpanie z tepla a koža poškodená od slnka sú reálnymi rizikami, ktorým sa treba vyhnúť. Týchto 13 tipov vám pomôže, aby vaše letné tehotenstvo bolo také bezpečné a príjemné, ako len môže byť!
Ako sa vysporiadať s tehotenskými opuchmi
Ak vám opuchajú nohy, existujú dva dobré tipy, ako sa tomuto neduhu vyhnúť alebo ho aspoň zmierniť:
Znížte príjem sodíka. Ak mierne znížite príjem soli, zmierni sa aj opúchanie. Buďte však opatrné, neprestaňte soliť úplne, pretože soľ obsahuje jód a iné minerály nevyhnutné pre zdravie dieťatka.
Nechajte si nohy vyložené tak dlho, ako je to možné. Proste ležte, či seďte s vyloženými nohami. Pomôže to zároveň vašej relaxácii.
Dajte si dole všetky prstienky. Prsty na rukách sú prvým miestom, ktoré v teple opuchá. Ako náhle zaznamenáte, že prsty puchnú, prstienky musia ísť dole. Mohlo by sa vám stať, že prsty opuchnú natoľko, že prstienok už sám dole nepôjde a bude nutné ho prerezať. A to by bola škoda J
Vyberte si vhodnú obuv. Flip-flopy vyzerajú ako tá top topánka na leto, no nemajú žiadnu oporu nožnej klenby a tehotným sa neodporúčajú. Namiesto nich si zabezpečte dobré ortopedické sandále.
Ako zvládnuť teplo
Veľmi vhodným spôsobom je plávanie. Bonusom je, že vo vode nebude tak cítiť zvyšujúcu sa hmotnosť a vo vode sa tiež znižuje tlak na sedacie nervy, ktoré môžu byť veľkým zdrojom bolesti.
Mohlo by vás zaujímať: Ako na bezpečné kúpanie v tehotenstve.
Zabezpečte si dostatočnú hydratáciu. Tekutiny majte neustále na pamäti, aby ste vypili dostatočné množstvo. Neexistuje jednotná mierka pre všetky tehotné, ale možné odporúčanie – 2 litre tekutín za deň plus za každú hodinu na slnku ďalší ¼ liter vody.
Vlhké uteráčiky vám pomôžu s osviežovaním, ak ste práve vo vnútri. Dajte si jeden na krk, prípadne na čelo, budete sa cítiť lepšie. Pravdepodobne sa aj prestanete potiť.
Noste ľahký priedušný odev. Zabezpečte si veľa šiat z dobrých materiálov, najmä z bavlny, žiadne umeliny.
Využite ranné hodiny. Ak niečo potrebujete nutne urobiť, vybaviť, urobte tak čím skôr ráno. Ranné slnko budete pravdepodobne tolerovať lepšie, než to popoludňajšie a vyhnete sa aj najteplejším hodinám dňa.
Používajte fľašku s rozprašovačom. Stačí, ak do nej dáte studenú vodu a postriekate sa ňou, ak vám bude teplo. Je to veľmi osviežujúce! Do vody môžete pridať aj váš obľúbený éterický olej, aby osvieženie bolo ešte efektívnejšie.
Na slniečku bezpečne
Vyberte si dobrý opaľovací krém. Svoju kožu už poznáte, takže ju chráňte. Vyberajte si ochranné krémy s minerálnymi blokátormi, nie tie s chemickými – je to pre vás bezpečnejšie.
Noste slnečné okuliare. Je to najlepšia cesta, ako sa vyhnúť poškodeniu zraku. Ak aj nosíte dioptrické okuliare, zabezpečte si jedny 2 v 1, aby ste na nich mali aj ochranu proti slnku.
Zdržujte sa v tieni. Hoci to nie je najbežnejšie, noste so sebou aj slnečník, resp. dáždnik, pokiaľ idete na miesta, kde si nie ste isté prírodným tieňom. Ak pôjdete na pláž, či niekam, kde je veľa piesku, buďte opatrné. Na piesku vie byť slniečko pekne protivné.
Pre istotu: Ako liečiť pokožku spálenú od slnka?
A pamätajte si, ak sa slniečko, či teplo stávajú pre vás neznesiteľné, najlepšie bude ostať doma, vo vnútri na celý deň a ochladzovať sa tam. Von potom môžete ísť na večernú prechádzku, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu.
Inšpirované: momtricks.com