Ruku na srdce. Pribrať v tehotenstve 30 kilogramov nie je snom žiadnej ženy. Na druhej strane je priberanie v tehotenstve prirodzené. Bábätko rastie a vyvíja sa, priberá na hmotnosti a s ním aj budúca mamina.
Koľko je veľa a koľko zas málo? Existujú vôbec hmotnostné limity a kedy by ste mali zbystriť pozornosť?
Shutterstock Všetko záleží od pôvodnej hmotnosti Dôležitá je „štartovacia pozícia .“ Budúca mamička, ktorá mala v čase otehotnenia podváhu, si môže dovoliť v tehotenstve pribrať predsa len viac než žena, ktorá bojuje s obezitou.
Ak chcete vedieť, do ktorej kategórie patríte, skúste si vypočítať index telesnej hmotnosti (BMI).
Stačí vám na to jednoduchý vzorec: hmotnosť (kg) ÷ výška (m)2 = BMI.
Príklad: ak ste pred tehotenstvom vážili 54 kilogramov pri výške 1,62 m bude váš vzorec vyzerať takto: 54 ÷ (1,62)2 = 54 ÷ 2,6244 = 20,57.
V tom prípade hodnota vášho BMI svedčí o normálnej hmotnosti.
Vypočítaná hodnota BMI vám pomôže určiť odporúčaný prírastok hmotnosti počas tehotenstva:
podváha (BMI nižšie ako 18,5): 13 až 18 kilogramov normálna hmotnosť (BMI od 18,5 do 24,9): 11 až 16 kilogramov nadváha (BMI od 25 do 29,9): 7 až 11 kilogramov obezita (BMI nad 30): 5 až 9 kilogramov Ďalšie faktory priberania Priberanie na váhe záleží od viacerých okolností. Nielen od životného štýlu, spôsobu stravovania ale aj od dedičnosti.
Viacpočetné tehotenstvo taktiež zamieša kartami. Ak čakáte dvojičky, môžete sa riadiť nasledovnými odporúčaniami:
normálna hmotnosť (BMI od 18,5 do 24,9): odporúčaný prírastok na hmotnosti je od 16,8 do 24,5 kilogramov nadváha (BMI od 25 do 29,9): odporúčaný prírastok na hmotnosti je od 14,1 do 22,7 kilogramov obezita (BMI nad 30) odporúčaný prírastok na hmotnosti je od 11,3 do 19,1 kilogramov Tieto všeobecné odporúčania vám pomôžu urobiť si aspoň akú-takú predstavu o tom, koľko by ste mali pribrať počas tehotenstva.
Určite je dobré aspoň trošku držať na uzde tehotenské chúťky, pretože v tehotenstve naozaj netreba jesť za dvoch. Na druhej strane snaha nepribrať môže zvyšovať riziko predčasného pôrodu, s ktorým sú spojené viaceré zdravotné komplikácie bábätka.
»»» Prečítajte si aj: Tehotná nemá jesť za dvoch .
Naopak, aj nadmerné priberanie v tehotenstve zvyšuje pravdepodobnosť narodenia väčšieho bábätka a tým aj pôrodu cisárskym rezom.
Shutterstock Odkiaľ sa berú tie kilogramy? Poďme si tehotenské priberanie rozdeliť na drobné:
Bábätko váži v priemere 3,62 kilogramu. Placenta váži v priemere 1,5 kilogramu. Približne rovnako váži aj plodová voda a prsné tkanivo. Zásobovanie krvou počas tehotenstva môže spôsobiť prírastok na váhe približne 1,8 kilogramu, zväčšená maternica váži od 1 až 2,5 kilogramov. Netreba zabúdať ani na tukovú zásobu, ktorá je potrebná pre pôrod aj dojčenie. Tá sa v priemere pohybuje od 2,5 do 4 kilogramov. Ak priberáte intenzívne na váhe, pričom rapídne nezvyšujete svoj kalorický príjem, navštívte doktora. Môže to byť príznakom tehotenského diabetu, preeklampsie či inej zdravotnej komplikácie .
»»» Mohlo by vás zaujímať aj:
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve .
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila .
Loading...