Tehotenská abeceda N

Ľuba Lapšanská 1

Nafukovanie

– nie v tomto prípade nemyslím nafukovanie člna pred vodným zdrojom. Myslím nadúvanie, pocit na bruchu akoby ste mali prasknúť, ktorý sa počas tehotenstva objavuje pomerne často, najmä v začiatkoch.

Samozrejme súvisí so zmenami v hormonálnej sfére a s trávením. Skôr než začnete papkať nejaké výborné tabletočky, skúste prírodné pomôcky. Feniklový alebo majoránkový čajík, veľa veľa veľa tekutín, pohyb či masáž brucha.

Jesť môžete všetko, dokonca aj nadúvajúce potraviny, ale treba ich variť v otvorenom hrnci aby unikol čpavok, ktorý tento problém najviac spôsobuje…

Naliate prsia

– ako hovorila jedna moja priateľka „Začali sa mi nalievať asi 7 minút po oplodnení a boli také najbližšie tri roky, kým som prestala dojčiť. Ale aspoň som dobre vyzerala:)“

Čo s nimi? Navyše ak bolia?

Počas tehotenstva nám telo dáva najavo, na čo sa máme pripraviť. Aj v tomto období, ale aj po pôrode vynikajúco pomáha levanduľová silica. Kúpte si olej s levanduľou, urobte si levanduľový kúpeľ alebo zábal – každej podľa chuti. Po pôrode na naliate prsia pomáha aj tvaroh alebo kapustné listy. Ale to v nejakom dlhšom článku.

Narkóza

– umelý spánok, navodený chemicky narkotikami tak, aby sa utlmili vyššie mozgové funkcie. Celková narkóza ovplyvní vašu  miechu, mozgový kmeň a kôru veľkého mozgu. V podstate ide o akýsi riadený stav straty vedomia. Tým sa uvoľňuje svalstvo a tlmí pocit bolesti. V našej téme sa s narkózou stretnete jedine ak absolvujete cisársky rez v celkovej anestézii.

Nástrih hrádze

– pozri aj epiziotómia. V  našich podmienkach ešte stále pomerne častý zákrok. Približne 90% slovenských žien ho má za sebou s menšími či väčšími komplikáciami. A je to pravdepodobne najčastejší chirurgický zákrok v našej krajine. (A podľa dostupných  informácií  pravdepodobne aj v okolitých postkomunistických krajinách).

Robí sa „preventívne“, aby sa rodička nenatrhla. Nebudem tu vnášať vlastný názor na vec, radšej citujem WHO: „Na záver, je potrebné  povedať, že neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy o tom, že liberálne alebo rutinné prevádzanie epiziotómie má priaznivé účinky, existujú však jasné dôkazy o tom, že môže spôsobiť škodu. Pri pôrode, ktorý do tejto fázy prebiehal normálne, môže byť pre epiziotómiu opodstatnená indikácia, ale doporučuje sa obmedzené prevádzanie tohoto zásahu. Percento epiziotómií, ktoré bolo dosiahnuté v anglickom pokuse (10 %) bez poškodení matky alebo dieťaťa (Sleep a kol. 1984), by malo byť cieľom.“

Nedostatok železa

– najčastejší dôvod anémie. A častý dôvod na znepokojenie budúcich mamičiek. Ingeborg Stadelmann vo svojej knihe píše, že v čase od 28. do 32. týždňa tehotenstva je pokles železa (resp. hemoglobínu) normálny. Dieťa v tom čase veľmi rýchlo rastie, telo mamičky musí „viac pracovať“, zvýši sa teda i objem krvi – a tým logicky zníži hladina hemoglobínu. Krv sa akoby zriedi. Nie vždy to ale je takto. Občas majú ženy naozaj málo železa.

Doplňte si ho prírodne: Pite napríklad  žihľavový čaj s citrónom (prípadne s prídavkom melasy). Z potravín z vysokým obsahom železa vyberám červenú repu, mrkvu, všetky tmavé ovocné plody (čierne ríbezle, baza, maliny), paraorechy… a vysaďte úplne čierny čaj – to je „zlodej železa“ v tele.

Nespavosť

Konečne večer padnete do postele a nie a nie zaspať? Počas tehotenstva je to zapríčinené mnohými faktormi. Najmä rôznymi telesnými ťažkosťami.

Skúste teda osvedčené receptíky: mlieko s medom, čaj z medovky, teplý kúpeľ a pod. v spálni majte skôr chladno ako teplo a určite vám nezaškodí ani príjemná večerná prechádzka.

A hlavne – nemyslite na blížiaci sa pôrod v hororových víziách. Skúste zrelaxovaťvizualizovať – predstavovať si niečo krásne a príjemné…

Nevoľnosť

– približne dve tretiny tehotných žien pociťujú na začiatku tehotenstva nepríjemné stavy – „plávajúci žalúdok“, pocit slabosti, únava, točenie v hlave alebo iné prejavy nevoľnosti. Je to spôsobené zmenami hormonálnej hladiny. Obvykle prestanú po prvom trimestri. Ako si pomôcť si prečítajte v samostatnom článku.

NHP

– nízka pôrodná hmotnosť –  detičky, ktoré sa narodia s hmotnosťou menšou ako 2500 g. Klasifikuje sa aj – veľmi nízka pôrodná hmotnosť (pod 1 500 g ) a extrémne nízka pôrodná hmotnosť (menej ako 1 000 g). Prečítajte si o dojčení nedonosených detí.

Novorodenec

 – váš drobček! Za novorodenca označujeme bábätko odo dňa narodenia do 28 dňa po pôrode. Za donoseného novorodenca literatúra označuje dieťa s hmotnosťou nad 3000 g a s dĺžkou tela nad 50 cm.

Novorodenecká perióda

– čas, ktorý začína pôrodom a končí sa dovŕšením 28 dní po pôrode.

Novorodenecká úmrtnosť

– úmrtnosť spomedzi živonarodených detí počas prvých dovŕšených 28 dní života. Udáva sa údaj  v prepočte na 1000 novonarodených detí.

Delí sa ešte na skorú  novorodeneckú úmrtnosť počas prvých 7 dní života a neskorú novorodeneckú úmrtnosť po 7. dni, ale pred dovŕšenými 28 dňami.

Tieto údaje sa považujú za dôležité pri hodnotení lekárskej starostlivosti v konkrétnej nemocnici, alebo i v konkrétnej krajine.

Novorodenecká žltačka

–  špecifický fyziologický typ ožltnutia pokožky dieťatka cca 2 – 3 dni po pôrode. Je spôsobený prirodzeným ale zvýšeným rozpadom erytrocytov. Najlepšia pomoc ako ich čo najskôr z tela dostať von, je dať dieťatku čo najviac piť (materské mlieko), vystavovať ho na svetle, ideálne na slniečku.

Ťažšie prípady (zisťujú sa podľa hladiny bilirubínu v tele) musí riešiť odborník. 

Novorodenecké oddelenie

– zaujímavé oddelenie kde sa o vaše detičky starajú síce dobré ale predsa len cudzie tety. Osobne (a nie som sama) by som uprednostnila aby boli bábätká s mamkami a tie tety chodili a pomáhali priamo na izbách. Tento model funguje skvele – existuje viacero pôrodníc (a aj na Slovensku!), kde to tak majú…

Nulipara

– žena, ktorá ešte nerodila 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Chyba mi tu NT vysetrenie. Uz sa robi bezne, viete to sem uviest pre tehotne zeny, kedze ich na taketo vys. zenska lekarka moze poslat, resp.to odporucit? Tiez rozsah, ktory je brany ako norma.

Pridaj komentár