RodímeTlmenie bolesti

Vizualizujeme pri pôrode – prakticky

 Ľuba Lapšanská   27.10.2016   0

„Tie zelené kachličky ma dorazili. Chladná kovová posteľ tiež. „2D“ vankúš a plachta čo na nej ležali boli jedinými kusmi, ktoré sa tvárili že zútulňujú priestor. Mäkké boli jedine tampóny naukladané v plastovej  miske. Všade naokolo iba kovové nástroje... A okno. Bez záclony, bez krytia, holé ako ja v tej ostrapkanej nemocničnej košeli...

 

Aspoň že výhľad mám vynikajúci. Zasnežené tatranské štíty mi však na pocite tepla nepridali. Jedinké teplo, ktoré bolo prítomné vychádzalo z môjho vnútra.

Drobček môj nádherný, už to bude, onedlho. Prepáč mi, že ťa privýdzam na tento svet v takejto kobke. Chcela by som aby si ako prvé videl niečo krásne, farebné a úžasné, teplé a útulné... Poskytnem ti svoju náruč, tam ti bude fajn... poď, ponoríme sa spolu do myšlienok, zasnívame si... z tašky vyťahujem hrubý sveter. Môj obľúbený.

Celá sa stiahnem do kútika, kde ma snáď nikto neuvidí. Zababuším sa a snívam... zelená, zelená, všade naokolo zelená... Mám rada zelenú. Takú lesnú, stromovú, keď slniečko presvitá pomedzi konáre... keď naokolo lietajú motýle a všetko krásne vonia živicou... poď chrobáčik môj maličký, pôjdeme spolu na prechádzku prírodou...“ 

Relaxácia a vizualizácia

sú dve veľmi praktické metódy, dobre využiteľné počas pôrodu na odbúravanie napätia a znižovanie pocitov strachu. Tým prispievajú k eliminácii vnímania bolesti, ku skracovaniu pôrodu a k lepšiemu pocitu z neho.

Relaxačné techniky sú dobre známe, a aj napriek tomu, že zameranie špeciálne pre tehotné nájdete málokde, dá sa vybrať spomedzi rôznych audiovizuálnych prostriedkov. Existujú narozprávané  CD i DVD nosiče, kde v pozadí hrá príjemná relaxačná hudba a hlas v popredí vás vedie fyzickým (a následne i psychickým) uvoľnením celého tela.

Trénujeme relaxáciu

Skôr, než začnete skúšať vizualizáciu je dobré „natrénovať“ si toto uvoľnenie, relaxáciu, pretože vizualizácia je akýmsi jej „pokračovaním“, prehĺbením. Nebudem opisovať nácvik relaxácie, priestoru je málo a materiálov na túto tému je dosť a dosť.  ;-)

Odrazíme sa od bodu, kedy ste uvoľnená, telo je zrelaxované. Snažte sa tieto techniky skúsiť skôr ako pár dní  pred pôrodom.  Ale nebojte sa, i mamičky, ktoré to nikdy predtým nerobili, sa počas pôrodnej činnosti dokážu ponoriť hlbšie do seba, do svojej mysle a svojho tela.

O čo ide vo vizualizácii?

Tento praktický návod som napísala v skratke, ale  napriek tomu pevne verím, že vyjadrí jasnejšie o čo vo vizualizácii ide.

  1. telo i myseľ máte uvoľnené (predošlou aspoň 5 – 10 min. relaxáciou), ste v polohe ktorá vám najviac vyhovuje, ruky a nohy sa snažte neprekrižovať
  2. predstavte si krásne miesto, vaše obľúbené, ktoré poznáte, alebo iné vymyslené, také kde sa budete cítiť v bezpečí (les, izba doma, pláž....)
  3. predstavte si ako k nemu kráčate, približujete sa, a už sa tešíte, že práve tam si oddýchnete, že tam budete v bezpečí, sama alebo len s tým koho tam vy vpustíte...
  4. poobzerajte sa po tomto „úkryte“. Všimnite si všetky tvary, farby predmetov a vecí, jednotlivé detaily... všade je pohoda a kľud... čím viac si budete všímať (a predstavovať), tým to miesto uvidíte jasnejšie...
  5. potom sa zamerajte na zvuky. Nie tie z okolia, ale zvuky na vašom obľúbenom mieste. Čo počujete? Zvuky môžu byť reálne i imaginárne. Ak chcete, predstavte si trebárs aj úplné ticho. Je to vaša vec, vaše miestečko.... kedykoľvek sa rozhodnete, môžete v ňom čokoľvek  zmeniť. Možno počujete hudbu, možno čvirikanie váčikov či šum vody... Všetky zvuky sú príjemné a unášajú vás do ešte väčšieho pohodlia, bezpečia...
  1. všimnite si aké príjemné je to o čo sa opierate (je len na vás čo si predstavíte), to na čom sedíte alebo ležíte... prejdite prstami po povrchu, aby ste sa presvedčili, že všetko je mäkké a poddajné, hrejivé na dotyk.. pokožkou vychutnávajte vzduch, svieži a voňavý... na tvári cítite.... čo si želáte?
  2. Slnečné lúče? Povievanie vánku? Teplo z krbu? Vyberte si... ovoniavajte... ako krásne vonia vaše miestečko... ste s ním späté, cítite sa tam v bezpečí, uvoľnené a spokojné... nič vás neruší... všetko naokolo vonia len príjemnými vôňami, pre ktoré sa vy rozhodnete....
  3. všimnite si, že vo vzduchu je čosi príjemné, nežné. pozitívna energia sa vám vlieva do tela... radostné očakávanie sa blíži... určite sa deje čosi výnimočné a krásne.
  4. môžete si hovoriť „povzbudzujúce vety“: moje bábätko je zdravé a krásne... všetko bude v poriadku, moje telo vie čo má robiť... pôrod ma posilní... cítim sa v bezpečí, v pohode...
  5. ak budete mať chuť a potrebu vrátiť sa do normálneho života, urobte tak. Zhlboka sa pár krát  nadýchnite a vydýchnite. pomaly sa pretiahnite ako deti zrána.  Otvorte oči a zanechajte v sebe príjemný pocit pohody, sebadôveru a nadobudnutú silu.

Vizualizácia - pomocník pri pôrode

Ak sa pokúsite použiť vizualizáciu pri pôrode, môže byť vašim veľkým pomocníkom. Ponorte sa vtedy do seba, vnímajte len svoje pocity a pokúste sa čo najviac uvoľniť. Aj dieťatku to pôjde ľahšie, ak vaše svaly nebudú napäté a ak bude cítiť, že naňho myslíte a že mu takto pomáhate. Budete vo svojom bezpečnom „úkryte“ spolu s ním a všetko vám pôjde ľahko ako po masle.  

Určite sa počas vášho pôrodu stane, že príde niekto z personálu a urobí vám nejaké vyšetrenie alebo sa bude niečo pýtať. Nie je to dôvod na vizualizáciu zanevrieť. Odpovedajte, robte čo je potrebné a keď bude príležitosť, vráťte sa do „svojho sveta“.

Túto metódu môžete využiť aj neskôr. Po pôrode, v čase šestonedelia, keď máte pocit, že na vás všetko padá, že ste nevyspaté a unavené. Nájdite si chvíľku, ľahnite si s bábätkom do postele a oddychujte.

Relaxujte. Vizualizujte.  

Podporíte tým nielen svoje psychické sebavedomie, ale i tvorbu mlieka. Myslite na to, že len kľudná a spokojná mama môže mať spokojné bábätko. A ešte raz opakujem, ak stihnete, vyskúšajte si to ešte doma pred pôrodom. Je lepšie ak svoje miestečko už dokonale poznáte. 

Príjemné chvíle...

Ľuba Lapšanská

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised