ECV (external cephalic versions) – obrat vonkajšími hmatmi
– zákrok, ktorý sa prevádza ak je dieťatko v maternici uložené tak, že nalieha koncom panvovým. Ide v podstate o manipuláciu s bruchom mamky, pri ktorom ide o dosiahnutie obratu – aby bolo dieťatko hlavičkou dolu. V súčasnosti sa u nás, pokiaľ viem, nerobí.
Edém
– opuchnutie, zapríčinené hromadením tekutiny v tkanivách. Vzniká pri nerovnováhe medzi tvorbou a vstrebávaním tkanivového moku.
Edém pošvy v tehotenstve
– stretla som už pár žien, ktorým znepríjemnil život opuch pošvy. Obvykle ide o nejakú infekciu či zápal. Môže sa však stať, že pôrodné cesty sú „len“ príliš prekrvené. Skúste nechtíkovú masť a chladné obklady.
Edémy nôh
– ak sa vám objavia opuchy nôh, je načase spomaliť, eliminovať stres a oddychovať. Vaše obličky už dostávajú zabrať. Ak sa pridajú ďalšie problémy, alebo ak opuchy neprejdú, cupkajte k doktorovi.
Extrakt z pagaštanu konského
– výborný prostriedok proti kŕčovým žilám a hemoroidom. Dá sa použiť vo forme masti alebo ako sedací kúpeľ.
Efektivní péče v perinatologii
– zaujímavá knihy od M. Enkina a kol. (Grada 1998). Zhrnutie mnohých výskumov pre tých, ktorí sa starajú o tehotné ženy a novorodencov.
EFM – elektronické monitorovanie plodu. Vonkajšie
– na bruško vám priložia dva pásy – jeden meria silu kontrakcií a druhý ozvy srdiečka dieťatka. Pri vnútornom monitorovaní sa na hlavičku dieťatka (ktoré je ešte v brušku) pripevní tenučká špirálka, ktorá sleduje ozvy srdiečka a zároveň sa do maternice zavedie tenká plastová trubička naplnená vodou, ktorá sleduje vaše kontrakcie.
Ektopické tehotenstvo
– mimomaternicové tehotenstvo. Vážny stav, ktorý vzniká vtedy, ak sa oplodnené vajíčko miest v maternici začne uhniezďovať inde – najčastejšie vo vajíčkovodoch. Takéto tehotenstvo je potrebné ukončiť.
Elektívna indukcia pôrodu
– vyvolanie pôrodu – elektívne = dobrovoľné, bez nutnej fyzickej či psychickej príčiny.
Elektívny cisársky rez
– pôrod cisárskym rezom na základe rozhodnutia bez zjavných fyzických či psychických problémov. Výberový…
Embólia
– presunutie určitej pohyblivej častice (krvnej zrazeniny, vzduchových bubliniek) krvným obehom na určité miesto, kde sa zachytí a upchá ho.
Embólia plodovej vody
– zriedkavá komplikácia. Do krvného obehu mamy sa počas pôrodu dostane plodová voda a tá môže spôsobiť rôzne závažné problémy.
Embryo
– alebo zárodok. Ľudské mláďatká tak nazývame do druhého mesiaca tehotenstva. Potom ich premenujeme na plod – fetus.
Endorfín
– látka vznikajúca v mozgu a priaznivo ovplyvňujúca náladu. Pôsobí podobne ako opiáty a vplýva aj na uvoľňovanie hormónov.
Epidurálna analgézia
– znižuje reakciu tela na bolesť. Do peridurálneho priestoru v bedrovej časti chrbtice (vedľa vonkajších obalov miechy) sa zavedie tenká cievka a tou sa podávajú anestetiká. Prečítajte si viac o epidurále a jeho výhodách a nevýhodách.
Epidurálna anestézia
– úplné znecitlivenie. Robí sa podobne ako epidurálna analgézia, rozdiel je najmä v množstve podaných látok. Pri epidurálnej anestézii je možné vykonať aj cisársky rez.
Epiziotómia –
nástrih hrádze – poznáme dva druhy:
- mediálny – nástrih je vedený od pošvy priamo dole ku konečníku. Tento druh sa u nás využíva iba výnimočne.
- mediolaterálny – nástrih sa vedie šikmo do strany.
Erbova obrna
– resp. postihnutie ramena, slabosť alebo paralýza spôsobená poranením plexusu brachialis dieťatka počas pôrodu. V literatúre ju nájdete aj pod názvom Duchenneova-Erbova obrna.
Éterické oleje
– využívajú sa v aromoterapii, ktorá dokáže účinne ovplyvniť psychické i fyzické stavy. Je dôležité používať KVALITNÉ éterické oleje!
Ezofageálny reflux
– (alebo tiež gastroezofagálny reflux) – mávajú ho detičky pár týždňov po pôrode. A je spôsobený oslabeným svalstvom žalúdka. Keď svalstvo spevnie, väčšine detí tento problém prejde sám od seba.
Budtě originální v těhotenství kde patří těhotenská móda Happymum k TOP v Evropě, více na http://www.Happymum.cz.