5 tipov, ako sa vyhnúť depresii počas tehotenstva

Mgr. Lucia Čopíková 0

O popôrodnej depresii sa v zahraničí hovorí už dávnejšie, zatiaľ čo predpôrodná depresia bola mimo záujmu výskumníkov. Je to akési „tabu“ pre ženy – priznať si, že práve v tomto radostnom období by mohli trpieť niečím takým.

ingimage

Gayle Peterson, PhD, ponúka nasledujúce tipy, ako sa depresii počas tehotenstva vyhnúť:

Pozrite sa do svojho vnútra

Psychologická úloha tehotenstva je prijať úlohu matky. Ujasnite si, čo všetko pre Vás zahŕňa.

Spýtajte sa seba: Ako som pripravená na materstvo? Aký typ rodiča budem? Na čo sa teším?

Preskúmajte svoju rodinnú históriu

Vzťahy medzi Vami a matkou, súrodencami či partnerom majú svoj podiel na psychologickej príprave ako zvládnuť rolu matky. Niekedy sa liečba predpôrodnej a popôrodnej depresie volá „vyháňanie duchov z detskej izby“. Vzťahuje sa na bolesti a poranenia, ktoré ste zažili v detstve. Treba ich pochopiť a nanovo spracovať, aby ste ich neprenášali do vzťahu so svojím dieťaťom.

Spýtajte sa seba: „Aký bol/je vzťah s mojou matkou? Aká chcem byť matka? Ako chcem vychovávať? Rovnako, ako som bola vychovávaná alebo inak? Čoho sa bojím? 

Prečítajte si viac o príčinách a rizikových faktoroch pre vznik predpôrodnej depresie.

Berte svoje potreby vážne

Porozmýšľajte, čo všetko budete potrebovať počas tehotenstva a obdobia po pôrode. Nebojte sa požiadať o pomoc v domácnosti alebo sa včas prispôsobiť novým rodinným vzťahom, ktoré so sebou tehotenstvo prináša.

Spýtajte sa seba: Čo budem potrebovať, aby som sa mohla starať o dieťa? Čoho sa budem musieť vzdať?

Držte spolu ako pár

Nezhody medzi partnermi a nechcené tehotenstvo zvyšujú stres tehotnej ženy. Ak nemajú partneri v sebe oporu, môže prísť po pôrode ku kríze, depresia sa zhorší.

Spýtajte sa seba: „Cítim oporu v partnerovi? Akým rodičom bude môj partner?

Nehanbite sa vyhľadať profesionálnu pomoc

Nespoliehajte sa, že tak, ako tehotenské hormóny depresiu spôsobili, že Vám z nej aj pomôžu. Určite by ste sa mali poradiť so svojím obvodným lekárom, psychológom, neurológom či psychiatrom (v SR je lekárom prvého kontaktu aj psychiater, ktorého v prípade ťažkostí môžete navštíviť aj bez konzultácie s praktickým lekárom). Váš lekár zhodnotí všetky príznaky, osobnú anamnézu, rodinnú anamnézu a výsledky klinického vyšetrenia a laboratórnych testov, aby zhodnotil Váš celkový stav. 

Inšpirujte sa: Tehotenstvo týždeň po týždni.

Neodkladajte pomoc na neskôr! Preskúmajte svoje vnútro a rozprávajte sa s partnerom o zmenách, ktoré prinesie dieťa do Vášho života. Nebojte sa popasovať aj s boľavými spomienkami a zraneniami z detstva. Spolu si vytvorte rodinu, akú chcete mať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár