Kým rastie bruškoPotvrdenie tehotnosti

Ako si vybrať tehotenský test?

 Marcela Beňová   14.01.2020   0

Kadá žena, ktorá sa pripravuje na úlohu mamičky, skôr či neskôr rieši kúpu tehotenského testu. Predtým, ako sa vyberie za gynekológom, si tak môže potvrdiť tehotenstvo doma v súkromí.

Shutterstock

 

Vedeli ste, že za domáce tehotenské testy nevďačíme žiadnemu lekárovi ani vedcovi? V roku 1967 vymyslela americká grafička Margaret Crane spôsob, ako jednoducho potvrdiť tehotenstvo doma, pričom za svoj vynálen nikdy nezískala peniaze.

Jej snahou bolo, aby sa žena o svojom tehotenstve mohla dozvedieť prvá v súkromí domova a za niekoľko minút.

Dnes už je na trhu veľké množstvo druhov testov, ktoré umožňujú budúcim mamičkám potvrdiť tehotenstvo, a ženy si môžu vybrať taký spôsob testovania, ktorý im najviac vyhovuje.

Ako tehotenský test funguje?

Napriek veľkému množstvu testov fungujú všetky na rovnakom princípe. Ich úlohou je odhlaliť prítomnosť hormónu HCG v moči. Tento hormón začne vylučovať embrio po oplodnení do tela matky, a jeho hodnoty sa každým dňom zvyšujú.

Ideálne preto je, aby si žena urobila tehotenský test po vynechaní najbližšej menštruácie alebo 7 dní po pohlavnom styku. Niektoré testy sľubujú potvrdenie výsledku už pár dní po oplodnení. Môže sa však stať, že výsledok nebude správny a ukáže falošný výsledok.

Tehotenský test nekúpite len v lekárni, ale aj v drogérii či bežnom reťazci. Všetky testy udávajú, pokiaľ sa používajú správnym spôsob, takmer 98% presnosť. Cena sa pohybuje od dvoch do desiatich eur, pričom kvalita testov je takmer rovnaká.

 

Je skôr na žene, aký spôsob testovania jej viac vyhovuje, prípadne akej značke dáva prednosť. Tehotenské testy sa môžu mierne líšiť v prípade, že sa tehotnenstvo potvrdzuje veľmi krátko po pohlavnom styku. Niektoré po menej ako týždni nedokážu rozpoznať prítomnosť HCG hormónu v moči. Je to však otázka niekoľkých dní.

Aké druhy tehotenských testov nájdete na trhu?

Okrem bežných tyčinkových testov si môžete vybrať prúžkový, kazetový alebo digitálny tehotenský test. Odlišujú sa najmä tým, či testovanie prebieha z odobranej vzorky alebo pod prúdom moču, a v manipulácii so samotným testom.

Prúžkový tehotenský test

Prúžkové testy patria medzi najpredávanejšie. Ich výhodou je jednoduchá manipulácia a nízka cena. Cena testu sa pohybuje od dvoch do štyroch eur, no dajú sa kúpiť aj lacnejšie.

Testovanie prebieha zo vzorky. Ranný moč odoberieme do čistej suchej nádoby. Testovaciu tyčinku namočíme po určenú hranicu na niekoľko sekúnd a následne necháme na suchom mieste.

Test by nám mal do pár minút ukázať pozitívny alebo negatívny výsledok. Test má dva testovacie prúžky. Pokiaľ zmení farbu len jeden, znamená to negatívny výsledok. Pokiaľ oba, je tehotenstvo potvrdené.

Prečítajte si aj: Príznaky tehotnosti, tehotenský test

 

Môže sa stať, že farba prúžkov ostala nezmenená, takže niekde v testovaní nastala chyba. Občas mamičky na teste vidia “ducha”. Zdá sa im, že kým jeden pásik má zmenil farbu výrazne, druhý len trochu. To sa môže stať, ak test použijeme len pár dní po oplodnení.

V takom prípade je lepšie, ak počkáme a test zopakujeme. Na potvrdenie tehotenstva musia mať oba prúžky rovnako výraznú farbu.

Prúžkové testy predáva napríklad značka GS Mamatest, Woman secret BABY či cenovo výhodný KIWU WUKI. Mamičky majú dobré skúseností s rýchlym potvrdením tehotenstva majú v prípade značky IntiMed Pregnancy.

Tyčinkový tehotenský test

Tyčinkový a prúžkový tehotenský test sa používajú podobne. Testovanie prebieha vo vyznačenej časti, tyčinkový test je však pohodlnejší na manipuláciu.

Test sa skladá z dvoch častí. Vrchná je určená na držanie, kde má aj displej na zobrazenie výsledku. Časť na meranie je chránená obalom, aby sa predišlo jej poškodeniu.

Tyčinkový test sa častejšie sa používa pod prúdom moču, pričom výsledok sa zobrazí na vyznačenej ploche, kde sa objaví jedna alebo dve čiarky na potvrdenie tehotenstva. Výsledok by sa mal objaviť najneskôr do piatich minút.

 

Pokiaľ sa nezobrazí ani jedna čiarka, test bol použitý nesprávne. Tyčinkové domáce testy ponúka napríklad značka Woman secret BABY alebo Lady MAX test Comfort. Ich cena sa pohybuje od 3 eur do 5 eur.

Kazetový tehotenský test

Kazetový test sa od ostatných líši v spôsobe použitia. Má tvar podlhovastej kazety, ku ktorej je osobitne pribalená pipeta na manipuláciu s močom. Test sa nedostane do kontaktu s celou vzorkou, ale pomocou pipety na vyznačené miesto nanesieme štyri kvapky moču.

Na displeji sa do 5 minút zobrazí výsledok - jedna alebo dve čiarky v závislosti od toho, či sa tehotenstvo potvrdí alebo nie.

Výhodou kazetových tehotenských testov je, že vzorka môže rovnomerne preniknúť k meracej časti. Ľahšie zabránime aj tomu, aby sa test znehodnotil.

Prečítajte si aj: Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?

 

Kazetový test ponúkajú napríklad značky RapiClear či Woman Secreat BABY a ich cena sa pohybuje okolo 4 eur. Lacnejšiu variantu testu ponúka napríklad značka Pepino, kde si kazetový test kúpite za 2 eurá.

Digitálny tehotenský test

Najmodernejší a najdrahší z domácich testov je digitálny, ktorý umožňuje ľahkú manipuláciu a narozdiel od ostatných si nemusíte lámať hlav nad tým, či má druhá čiarka dostatočne ružový odtieň.

Digitálny tehotenský test sa môže robiť pod prúdom moču, ale aj z odobratej vzorky. Najpredávanejším u nás je test od značky Clearblue, ktorý umožňuje pohodlnú manipuláciu a skoré potvrdenie tehotenstva (už po štyroch dňoch).

Výsledok sa zobrazuje do jednej do troch minút a namiesto pásikov sa na displeji ukáže plus alebo mínus v závislosti od toho, či žena je alebo nie je tehotná.

Nemusíte premýšľať ani nad tým, či už je výsledok konečný alebo pozerať na hodiny. Pri meraní sa objavia presýpacie hodiny, ktoré ukazujú, že testovanie stále prebieha.

 

Zobrazený výsledok narozdiel od ostatných testoch nezmizne, ale zostane na displeji ešte 24 hodín. Okrem toho má pre mamičky test aj bonus - ukazuje počet týždňov, koľko ste už tehotná.

Ďalšou výhodou je, že ho ženy môžu použiť počas celého dňa, nielen v ranných hodinách. Cena testu sa pohybuje okolo 8 eur.

Testovať tehotenstvo môžete aj z krvi

Hoci sme zvyknutí na testovanie štandardným spôsobom z odobratej vzorky moču, na trhu nájdete aj testovanie priamo z krvi. Nie je pritom určené pre lekárov, ale aj na domáce použitie.

Test má podobu malej ampulky, ktorou si bezbolestne a jednoducho odoberiete kvapku krvi z prsta. Pomocou malej vysúvacej ihly prepojenej s meracou časťou test zo vzorky dokáže rozpoznať, či je v krvi prítomný HCG hormón.

Výsledok sa zobrazí do desiatich minút. Výhodou testu je, že z krvi sa dá odčítať hormón HCG rýchlejšie ako z moču.

Zoženiete ho na internete, alebo si ho môžete objednať v lekárni. Tehotenské krvné testy predáva napríklad značka Innova Pharma. Cena testu sa pohybuje okolo 6 eur.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised