Kým rastie bruškoPotvrdenie tehotnosti

11 príznakov tehotenstva v skratke

 Anna Veselá   25.04.2018   0

Niektoré ženy dlho nemajú žiadne tehotenské symptómy alebo ich nerozpoznajú hneď, lebo sa dajú pripísať na vrub predmenštruačnému syndrómu, s ktorým sa môžu ľahko zameniť.

Okrem vynechania menštruácie sú tieto tehotenské príznaky najčastejšie a pokiaľ sa u vás objavili, jeden či viacero súčasne, urobte si pre istotu radšej tehotenský test.

Ingimage

 

1. Nevoľnosti

Nevoľnosti, pocit na zvracanie a zvracanie, a to nielen ranné, ale kedykoľvek v priebehu dňa, má viac ako 80 % tehotných žien. Čím horšie nevoľnosti, tým sa zmenšuje šanca spontánneho potratu alebo predčasného pôrodu, tvrdia odborníci.

2. Únava

Celodenná únava na začiatku tehotenstva súvisí s produkciou hormónu progesterón, ktorý účinkuje ako sedatíva. Tehotné ženy môžu byť unavené aj preto, lebo sú anemické – dieťa totiž potrebuje viac železa.

3. Migréna

V prvom trimestri môžu tehotné pociťovať silné bolesti hlavy a migrény, a to kvôli nízkej hladine cukru v krvi a tiež kvôli hormonálnym zmenám.

 

4. Zmeny v chutiach

Tehotenské chute alebo naopak odpor k niektorým potravinám – telo nám vraj signalizuje, čo by mohlo uškodiť bábätku v kľúčovom období vývoja.

5. Časté močenie

Hoci sa to ešte nevidí, v tehotenstve rastie maternica a tlačí na mechúr, ktorý sa nikdy celkom nevyprázdni. Aj obličky pracujú viac, aby zbavili telo škodlivín.

6. Nafúknutie, zápcha

Dôvodom je hormón progesterón, ktorý spomaľuje trávenie.

7. Citlivé, naliate prsníky

Prsia sa už od začiatku tehotenstva pripravujú na dojčenie. V šiestom týždni tehotenstva sa začínajú zväčšovať v dôsledku hormonálnych zmien.

8. Zvýšená bazálna teplota

Bazálna teplota je zvýšená v období od ovulácie do menštruácie a keď ostane zvýšená viac ako dva týždne po ovulácii, môže ísť o jeden z tehotenských príznakov.

9. Špinenie, bolesti v podbrušku

Skoré príznaky tehotenstva sú naozaj veľmi podobné predmenštruačnému syndrómu. Bolesti v podbrušku, ako aj špinenie, môžu byť tehotenským symptómom. Ak je však krv svetlejšia ako normálna krv pri menštruácii, vyhľadajte lekára, môže ísť aj o mimomaternicové tehotenstvo.

 

10. Zmeny libida

Hormonálne zmeny sa odzrkadlia aj v sexuálnom živote. Niektoré ženy pociťujú väčšiu sexuálnu túžbu, iné, naopak, stratia záujem o sex, môže im byť nepríjemný. Všetky rozkolísané pocity sú normálne, len o nich treba hovoriť s partnerom.

11. Zmeny rozpoloženia

Tehotenstvo je iný stav, záplava hormónov si robí svoju prácu, psychiku nevynímajúc. Ženy môžu byť viac náladové, podráždené. Nie je to nič nenormálne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised