Hemoroidy, podobne ako kŕčové žily , vznikajú hromadením krvi v cievach. Pri sedavom zamestnaní sa tlak na cievy ešte zvyšuje a spôsobuje slabšie prekrvenie.
Počas tehotenstva sa objavujú takmer u polovice tehotných žien – najmä ku koncu tehotenstva. Je to spôsobené spomalenou činnosťou čriev . Bábätko rastie a „zaberá“ priestor v brušku, črevá tak majú menej miesta a menej „pohybu”.
Shutterstock
Ako liečiť hemoroidy?
Je mnoho prírodných spôsobov – jednoduchých a dostupných ktoré môžete skúsiť ako prevenciu i na zmiernenie problémov. Všetky sa dajú použiť aj zároveň s liečbou, ktorú vám odporučí lekár.
Čo všetko môžete skúsiť?
Osobná hygiena
Na mieste je zvýšená osobná hygiena. Ideálne je po stolici miesto utierania sa papierom (a dráždenia) opláchnuť sa čistou vodou. Mydlo nie je odporúčané, pretože vysušuje. Ak, tak skôr mydlá vyrobené z olejov.
Pitný režim
Veľa piť je základ . Ideálna je čistá voda a hlavne tekutiny s malým (resp. žiadnym obsahom cukru). A ako prevenciu odporúčam tehuľkám aj tehotenskú zmes podľa Ingeborg Stadelmann. Nájdete ju v knihe Zdravé tehotenstvo prirodzený pôrod.
Stravovanie
Úprava stravy je tiež prepotrebnou metódou. Veľa zeleniny, ovocia, rôznych semienok a orechov doplní vlákninu.
Ak už máte i zápal, treba zvýšiť prísun vitamínu C.
Super sú i tekvicové semienka. Obsahujú zinok, ktorý prispieva k rýchlejšiemu hojeniu.
Po pôrode alebo tesne pred koncom tehotenstva už môžete skúsiť aj sliznaté semená. Teda potraviny, ktoré „vytvárajú sliz“ – ako ľanové semienka, agar (vyzerá a používa sa ako želatína alebo rôsol a je vyrobený z morských rias) alebo už bežne dostupné psyllium – prírodnú ľahko rozpustnú vlákninu. Toto všetko pôsobí v črevách ako „lubrikačný gél“. Pomáha s vyprázdňovaním.
Kúpanie v bylinkách
Výborné sú sedacie kúpele v bylinkách. Vhodné sú tzv. adstringentné bylinky. (To sú také, ktoré zabraňujú prieniku tekutín do okolitého tkaniva – spevňujú ho). Môžete siahnuť po odvare z dubovej kôry, kostihoja alebo ostružiny.
Ak hemoroidy už krvácajú, najlepší je odvar z pagaštanu konského. Kúpele nemajú byť horúce, skôr chladnejšie.
Na ukľudnenie a uvoľnenie či proti bolesti sa dajú použiť i harmanček alebo repík. Tie pôsobia i protizápalovo. Do lavóra nalejte vychladený odvar a poseďte si v ňom cca 15 minút.
Taktiež môžete použiť na natieranie konečníka nechtíkovú alebo kostihojovú masť.
Masáž a aromaterapia
Kto sa vyzná v aromoterapii môže skúsiť i masti alebo sedacie kúpele s cyprusom, myším chvostom a myrtou. – pozor – kvapkajte s mierou!!!
Môžete skúsiť i jemnú masáž konečníka hojivými olejmi – ideálne s vysokým obsahom vitamínu E – vynikajúci je napr. olej z obilných klíčkov.
Pohyb
Pohyb, pohyb, pohyb… Ak môžete, hýbte sa. Choďte, skúste tehotenskú gymnastiku, plávajte a pod.
Cvičenie svalov panvového dna – tzv. Kegelove cviky – sú veľkým pomocníkom najmä počas tehotenstva. Okrem toho že prekrvia oblasť panvy pomáhajú i pri spevnení svalstva.
Iné tipy
Vyprázdňovanie v podrepe je jedna z jednoduchých (na prvý pohľad) a veľmi účinných metód. Naše nie veľmi obľúbené turecké záchody v zahraničí majú svoje plusy. V podrepe sa vyprázdňuje omnoho jednoduchšie. Doma to skúste tak, že pri sedení na WC si podložte nohy niečím, čím ich vyvýšite – napodobníte drep.
Ingeborg Stadelmann pri akútnych problémoch navrhuje i schladiť boľavé miesto ľadovou kockou zabalenou napr. do obväzu. I na ňu môžete pred tým pridať štipku soli alebo kvapku z uvedených éterických olejov.
Príjemné užívanie si materstva i napriek všetkým problémikom… 😉
Loading...